colet USA

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 29 Apr 2010, 16:25

ULK scrie:http://www.customs.ro/ro/calatori/bunur ... olete.aspx

Desi este facut sa se paota face interpretari...nu este foarte clara pe alocuri.
"Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere."
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 29 Apr 2010, 16:33

Asta am quote-at si eu mai sus...si?
:?:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4618
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 29 Apr 2010, 17:57

eu stiu cam asa:
- sub valoare de 45$ se considera gift (cadou) si nu se vamuieste.
daca exista un singur produs cu valoare mai mare de 45$ , ghinion, dar intra la vamuire, apoi la tva (tva-ul se pune si la valoarea de transport - o aberatie a statului roman :evil: )
- daca sunt mai multe produse care insumate depasesc valoare de 45$, vamesul poate sa calculeze taxe vamale si tva doar la diferenta, adica ce depaseste valoarea de 45$ (dar asta ramane la latitudinea lui, numai daca vrea muschiu lui :twisted: )

chiar si in cazul unei facturi mai reduse, vamesul te poate incadra dupa TARIC :wink:

Avatar utilizator
Unchiu Stiuc :-)
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2008, 03:28
Localitate: London
Contact:

Mesaj de Unchiu Stiuc :-) » 29 Apr 2010, 20:01

.....scurta completare....fiecare pachet venit din US ori din alte locuri este asigurat pe valoarea declarata si daca se pierde ori distruge primsti contravaloarea inapoi...am o cunostinta care trebuia sa primeasca un pachet cu scule din canada in valoare de vreo 800 dolari canadieni,persoana care la trimis a declarat 100 ca sa fie mai usor la taxe...pachetus a fost pierdut in tranzit si uite asa a ramas sa capete inapoi valoarea declarata ..adica 100 ...nu vreau sa zic ca se poate intampla la fiecare dar Doamne feresta sa ti se intample chiar tie :twisted: apoi o sa te vad cum dormi cateva nopti :shock:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4618
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 29 Apr 2010, 20:54

valoarea declarata a coletului poate fi mai mica decat valoarea de asigurare.
adica poti sa ai un colet cu o valoare declarata de 45$ dar poti sa il asiguri pt o valoare de 500$ insa taxa de asigurare o platesti pt valoarea de 500$ :wink:

Avatar utilizator
Unchiu Stiuc :-)
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2008, 03:28
Localitate: London
Contact:

Mesaj de Unchiu Stiuc :-) » 29 Apr 2010, 23:57

....astea deja is povesti cu pestii...cum se justifica treaba daca eu declar ceva de 45 dolari si asigur pe 500 chiar crezi ca aia de la vama is tampiti..ei pot sa verifice exact valoarea marfii direct de la producator daca li se pare ceva suspect si apoi risti sa o confisce ori sa te amendeze..tine cont ca prietena mea lucreaza pt royal mail in uk si prietenul meu de pescuit la o vama in romania ...nu vreau sa descurajez lumea dar exista un RISC mare de a o lua pe coaja :lol:

Avatar utilizator
seve
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 18 Noi 2007, 12:03
Localitate: seattle, wa
Contact:

Mesaj de seve » 30 Apr 2010, 05:01

valoarea coletului a fost inregistrata la 262$ si e trecut ca gift de la persoana fizica. cat ar trebui sa platesc? trebuie sa platesc 19% tva sau doar o taxa pt articole sportive?

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 30 Apr 2010, 07:31

seve scrie:valoarea coletului a fost inregistrata la 262$ si e trecut ca gift de la persoana fizica. cat ar trebui sa platesc? trebuie sa platesc 19% tva sau doar o taxa pt articole sportive?
1. Daca expeditorul este persoana fizica (genul de colete primite de la rude, prieteni) si NU este rezultatul unei comenzi transmise electronic (gen ebay) vei avea de platatit urmatoarele:
- taxa vamala forfetara = 2,5% * 262$ = 6,55 $
- TVA = (262 + 6,55) * 19% = 51,03 $
=========================
TOTAL (in RON) = 57,58 $ * cursul de schimb aplicabil la data taxarii

Note:
- daca exista suspiciuni (da, autoritatile vamale - din toata lumea - au dreptul legal sa aiba suspiciuni!) ca valoarea bunurilor este sub-declarata vor putea sa aplice procedura mentionata la pct. 2
- cele de mai sus se aplica doar in cazul indeplinirii cumulative a conditiilor mentionate in legislatia vamala cu privire la vamuirea coletelor (vezi link-ul dat de ULK parca)

2. Daca expeditia este urmare unei comenzi electronice/email (inclusiv de pe ebay!!!), telefonice, telechat, etc, vei avea de platit urmatoarele:
- taxe vamale - se aplica separat pentru fiecare bun continut in expeditie functie de incadrarea sa tarifara, conform tarifului vamal de import al Ro (similar cu cel al UE)
- accize - daca e cazul, se aplica doar la bunurile accizabile continute in expeditie (similar cu modul de calcul prevazut mai sus)
- TVA (19%) se aplica la "valoarea in vama a bunurilor". Valoarea in vama se calculeaza insumand c/valoarea declarata/facturata a bunurilor, c/valoarea s&h (shipping & handling) daca nu este mentionata pe factura conditia de livrare C&F (sau echivalent), suma reprezentand totalul taxelor vamale datorate si suma reprezentand totalul accizelor datorate (daca e cazul)

Sper ca ti-am fost de folos.

Avatar utilizator
seve
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 18 Noi 2007, 12:03
Localitate: seattle, wa
Contact:

Mesaj de seve » 30 Apr 2010, 14:42

mersi mult pentru pentru raspunsul documentat, o sa scriu cat am platit cand o sa ridic coletul, coletul a fost asigurat si puteam pune o valoare mai mica dar mi-a fost frica sa nu se piarda pe drum :lol: . tare curios as fi cum apreciaza vamesii valoarea unor bunuri, in cazul in care sa zicem o pereche de blugi noi poate costa 21$ si aceeasi pereche cu etichete o poti lua de la value village(magazin second hand in state) cu 1$. nu stiu cum ar putea calcula valoarea unor produse second hand. exista vreo regula? ca posesor al unor produse pot declara un pret foarte subiectiv, exista o valoare minima pentru vestimentatie, articole sportive sau electronice? :?:

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 30 Apr 2010, 16:36

" exista vreo regula? ca posesor al unor produse pot declara un pret foarte subiectiv, exista o valoare minima pentru vestimentatie, articole sportive sau electronice? "

Regula e ca nu exista nicio regula ... In lipsa unei facturi/chitante care sa ateste pretul efectiv platit pe bunul respectiv (chiar si luat de la second hand), iti va fi extrem de greu, daca nu imposibil, sa demonstrezi ca ala a fost pretul real platit, desi si vamesului ii va fi greu sa demonstreze contrariul. Avand insa in vedere ca ai de a face cu o autoritate a statului nu-ti ramane decat sa-ti folosesti puterea de convingere :wink:

Scrie răspuns