colet USA

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 30 Apr 2010, 18:47

Unchiu Stiuc :-) scrie:....astea deja is povesti cu pestii...cum se justifica treaba daca eu declar ceva de 45 dolari si asigur pe 500 chiar crezi ca aia de la vama is tampiti..ei pot sa verifice exact valoarea marfii direct de la producator daca li se pare ceva suspect si apoi risti sa o confisce ori sa te amendeze..tine cont ca prietena mea lucreaza pt royal mail in uk si prietenul meu de pescuit la o vama in romania ...nu vreau sa descurajez lumea dar exista un RISC mare de a o lua pe coaja :lol:
unchiule,
nu sunt povesti
exista posibilitatea sa poti asigura un lucru la o valoare mult mai mare decat valoarea lui de vanzare sau cotatia lui pe piata.
tu imi trimiti un anumit lucru cu o valoare de 100lei sa spunem, dar pt mine acel lucru are o valoare inestimabila, mult mai mare decat acea 100 de lei, deci eu te rog sa il asiguri pt o valoare de 5000lei.
ce este gresit aici??te asigur ca nimic si este absolut legal, intreaba prietenul si o sa te lamuresti :wink:

seve,
exista un cod, TARIC se numeste dupa acre vamesii se pot ghida sa incadreze un produs.chiar daca tu il declari si aduci dovezi ca a costat doar 1$, vamesul este liber sa nu te creada si sa te incadreze la cu totul alta valoare, nu de putine ori sunt cazuri in care nu iti convine sa aduci de afara ceva second-hand din cauza taxelor vamale tampite care ajung sa coste mai mult decat produsul in sine.
si nu ai ce face, te lupti cu morile de vant, insa nu te speria, chiar nu mai sunt nici vamesii asa de obtuzi :wink:

Avatar utilizator
seve
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 18 Noi 2007, 12:03
Localitate: seattle, wa
Contact:

Mesaj de seve » 03 Mai 2010, 02:06

coletele presupun ca se deschid in fata ta, adica vamesii isi pot lua liberatea sa deschida un colet daca destinatarul nu este prezent?

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 03 Mai 2010, 07:42

seve scrie:coletele presupun ca se deschid in fata ta, adica vamesii isi pot lua liberatea sa deschida un colet daca destinatarul nu este prezent?
Coletul trebuie sa fie sigilat cand ajunge in fata ta ,acolo deschide vamesul si scoate tot ce e in cutie pe masa ,dupa care tu il pui inapoi ... Am primit mai multe colete din Israel asa au venit toate ,asa au procedat toti vamesii (schimburi diferite ).
O singura data a venit coletul desfacut cand am primit o bormasina cadou si la raze a iesit ceva suspect de arma ,dar au pus totul intr-un sac si impreuna cu un PV era expediat . Ciudat e ca pe acte era mentionat ca contine bormasina ...
Cand trimiti coletul in strainatate ,pregatesti totul dar nu inchizi cutia ,decat dupa ce verifica agentul continutul lui .
Ce am scris mai sus sunt valabile ptr. coletaria cu Posta Romana ,celelalte curiere nu stiu cum procedeaza . Am mai comandat carti prin DHL dar acelea au venit direct acasa fara sa fie deschise ....

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 03 Mai 2010, 07:45

In nici un caz nu ti-l desfac inainte : de obicei le deschide chiar persoana care trebuie sa ridice coletul.
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 20 Mai 2010, 12:53

seve scrie:mersi mult pentru pentru raspunsul documentat, o sa scriu cat am platit cand o sa ridic coletul, coletul a fost asigurat si puteam pune o valoare mai mica dar mi-a fost frica sa nu se piarda pe drum :lol: . tare curios as fi cum apreciaza vamesii valoarea unor bunuri, in cazul in care sa zicem o pereche de blugi noi poate costa 21$ si aceeasi pereche cu etichete o poti lua de la value village(magazin second hand in state) cu 1$. nu stiu cum ar putea calcula valoarea unor produse second hand. exista vreo regula? ca posesor al unor produse pot declara un pret foarte subiectiv, exista o valoare minima pentru vestimentatie, articole sportive sau electronice? :?:
A ajuns coletul ? cat ai platit ? macar sa stim si noi un lucru :lol:
Ms. si scuze de indiscretie ... poti trimite si Pm daca e secret :wink:
Poate afla prietena ,sotia ..... :lol: :lol: :lol:

dianana
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 12 Aug 2010, 23:17

Mesaj de dianana » 12 Aug 2010, 23:35

Buna seara,
am citit mesajele de mai sus si vad ca sunt oameni documentati aici si am si eu o nedumerire.
Azi am ridicat un pachet cadou de la fiica mea din USA, de 6 kg si trecuta valoarea pe el de 200 dolari. Am fost uimita cand vamesa de la posta mi-a calculat suma de 175 ron si nu am inteles nimic din calculul ei. Este corect?
Multumesc.

Avatar utilizator
seve
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 18 Noi 2007, 12:03
Localitate: seattle, wa
Contact:

Mesaj de seve » 13 Aug 2010, 00:32

kzoli, scuze de raspunsul intarziat, nu am mai intrat pe forum de mult timp...coletul a ajuns cu bine in tara si tatal meu a platit 40 ron. am trimis apoi unul de 30 kg (cred ca era limita admisa de posta americana) doar cu articole de vestimentatie si valoare mica si tatal meu a platit in jur de 10 ron sau asa ceva...valoarea trecuta era de 60 sau 50$...parintii mi-au zis ca au intalnit persoane foarte cumsecade la posta :D :D

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 13 Aug 2010, 09:11

dianana scrie:Buna seara,
am citit mesajele de mai sus si vad ca sunt oameni documentati aici si am si eu o nedumerire.
Azi am ridicat un pachet cadou de la fiica mea din USA, de 6 kg si trecuta valoarea pe el de 200 dolari. Am fost uimita cand vamesa de la posta mi-a calculat suma de 175 ron si nu am inteles nimic din calculul ei. Este corect?
Multumesc.
vi s-au calculat tva si taxe vamale care , sunt stabilite in procente din valoare in functie de obiectele din pachet. scutirea de taxe vamale se aplica doar pana la valoarea de 45 de euro. mai multe informatii gasiti aici:
http://www.customs.ro/ro/calatori/bunur ... olete.aspx

dianana
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 12 Aug 2010, 23:17

Mesaj de dianana » 13 Aug 2010, 17:45

Multumesc mult ptr raspuns!
Am vazut pe adresa care ati postat-o ca ptr orice suma mai mare de 45 euro se aplica taxe vamale, dar mirarea mea era ca pe asemenea maruntisuri voi plati asa mult!
Am mai primit asemenea pachete "valoroase" doar cu ceva de imbracaminte, 2 cd si 3 carti, dar nu am platit niciodata atat!

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 13 Aug 2010, 17:49

dianana scrie:Multumesc mult ptr raspuns!
Am vazut pe adresa care ati postat-o ca ptr orice suma mai mare de 45 euro se aplica taxe vamale, dar mirarea mea era ca pe asemenea maruntisuri voi plati asa mult!
Am mai primit asemenea pachete "valoroase" doar cu ceva de imbracaminte, 2 cd si 3 carti, dar nu am platit niciodata atat!
Rugati-o pe fiica dumneavoastra sa declare o valoare mai mica pe colet + sa specifice ca e cadou.
www.pentrupescuit.ro

Scrie răspuns