In cautarea salaului

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dumi_id » 20 Sep 2010, 10:15

Mai bine ai folosi tot carlige "offset" dar sa faci rost si de o barca, pentru a "da" pe verticala.
Am facut in we o partida pe Siret, sambata nimic, asa ca am strans lansetele (dadeam la pestisor viu dar si la jig) si m-am bagat la culcare, duminica m-am trezit pe la 8:30 dupa un somn adanc in cort (am observat ca dorm mai bine in patul de pescuit decat in cel de acasa), am montat lanseta de spinning si cu un Relax de 7cm am facut "ravagii". Din 10 lanseuri 7 strapi, cel mai mare la 1.2kg. Dupa ora 9:10 pauza...nici macar un atac pana la ora 16:00.
PS: toti au fost eliberati mai putin unul care s-a intepat f nasol in cap.

Cata420
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 11 Oct 2010, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cata420 » 05 Noi 2010, 16:37

Salut stie cineva vreo modalitate cum potzi sa dai cu drop shot in curent? se poate asa ceva?

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Biban » 01 Dec 2010, 13:03

As face maine o partida in jurul Bucurestiului...o manca salaul pe vremea asta sau ma duc doar sa ma ploua si sa inghet de frig...Dati-mi si mie un sfat va rog... :?:

Avatar utilizator
Pelicanul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 02 Dec 2010, 09:54
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Pelicanul » 02 Dec 2010, 13:49

De mancat manaca zilnic, ca de aia e rapitor. Eu asa am observat, dar nu manaca mereu la fel de la o zi la alta, sau in acelas interval orar. Sunt zile in care daca nu sunt mai multi pescari pe balta, ca sa vezi ca s-a prins totusi, nici nu ai spune ca manaca. Eu chiar duminca seara am luat unul mic pe Lacul Morii. Am stat in jur de 2 ore (cam dupa 1 ora l-am luat). In rest la ceilalti nu am vazut prins.

andreiu_32
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 139
Membru din: 06 Iul 2009, 17:41

Mesaj de andreiu_32 » 02 Dec 2010, 13:54

mananca,mananca,asta e vremea lui,am fost eu azi pe pantelimon si am prins

ADY WUNDERKIND
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 133
Membru din: 09 Noi 2010, 23:07
Localitate: CT

Mesaj de ADY WUNDERKIND » 02 Dec 2010, 14:13

Cata420 scrie:Salut stie cineva vreo modalitate cum potzi sa dai cu drop shot in curent? se poate asa ceva?
se poate ! :D acuma depinde si de puterea curentului apei.
sa-ti spun concret cum pescuiesc eu in Dunare- la capatul firului textil (de 15 -20 lbs) leg un vartej ...de el leg apoi o bucata de monofilament(0,40-0.50mm) lung de 15-20cm (dupa caz...).Pe aceasta bucata de mono leg carligul special pentru drop shot(are o forma mai ciudata,e cu tija mai lunga si un pic indoita).La fel de bine poti lega si un carlig offset,am incercat si merge bine si asa.
la capatul bucatii de mono de 0,40-0,50mm ori faci o bucla normala,ori atasezi un vartej-cum preferi. De acel vartej(sau bucla) legi o bucata de monofilament de 0,30mm ,lungimea acesteia fiind intre 50cm si 1m (asa procedez eu ,tu poti s-o stabilesti in functie de structura substratului pe care pescuiesti).La capatul firului legi apoi plumbul ,greutatea lui o stabilesti in functie de puterea curentului.
Pentru mine aceasta montura a functionat foarte bine si s-a dovedit a fi eficienta .Specific : pescuiesc de fiecare data doar din barca.
Din punctul meu de vedere,montura are avantajul ca ,chiar daca se agata de diferite obstacole de pe substrat,aproape de fiecare data va ceda plumbul legat de firul mai subtire(cel de 0,30mm in cazul acesta).Iti vor ramane intacte textilul si restul monturii.
Paguba nu e mare deloc- poti inlocui foarte repede plumbul pierdut cu altul pe care il ai dinainte pregatit.
Sper ca am fost destul de explicit .Daca ai ,totusi,vreo nelamurire,poti intreba .

fire intinse si zbuciumate !
















:lol:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 02 Dec 2010, 14:37

Cata420 scrie:Salut stie cineva vreo modalitate cum potzi sa dai cu drop shot in curent? se poate asa ceva?
binenteles ca se poate. alegi grutatea plumbului si grosimea forfacului fluocarbon in functie de puterea curentului, adica sa ramana cat se poate de bine pe substrat, in rest, curentul face treaba principala, tu numai joci guma foarte fin din varful lansetei (fara sa ridici plumbul de pe substrat). vezi ca sunt plumbi speciali de dropshot (poate-i cunosti deja), care au un ochet special si se prinde de forfacul monofil fara nod. oricum se agata greu pentru ca-s lunguieti plumbii aia, dar se si desprind foarte repede in caz ca se intampla totusi cumva. nu trebuie sa tragi in disperare de montura si sa rupi noduri.

uite aici o montura dropshot foarte simpla si foarte eficace, cu doua carlige diferite ca exemplu.

Imagine

de celebrul nod palomar (ptr fixarea carligului pe forfac), nu cred ca mai e cazul sa-ti povestesc.....

Imagine

Avatar utilizator
Pelicanul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 02 Dec 2010, 09:54
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Pelicanul » 29 Dec 2010, 02:56

@georgica:

Mersi mult pentru imiagini :!:

Scrie răspuns