In cautarea salaului

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
marianu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 31 Oct 2005, 19:54
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de marianu » 18 Aug 2010, 10:47

incearca asta http://www.youtube.com/watch?v=aJN4oicl ... re=related asa ajungi si la 20 de metri daca vrei

Mos Martin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 10 Ian 2007, 15:04
Localitate: JUD.HUNEDOARA
Contact:

Mesaj de Mos Martin » 18 Aug 2010, 11:16

Multam fain ! :respekt: Chiar interesanta metoda. Eu ma gandeam sa pun niste sarma de fludor pe tijele de la triple. Salai adevarati in film, la noi mai rar asemenea monstri.

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 18 Aug 2010, 13:23

Ursule incearca voblerele de la Salmo - modelele SDR - alea se scufunda mai mult.
Butcher sdr de 5 = 4m
Frisky dr 7 = 3,5m
hornet sdr de 4 sau 5 = 4m ; 6 m
minnow sdr de 7 = 4m
bullhead de 5 = 5m sau de 8 = 8m
salmon S 8 = 4m
culori tari - GT, CL RH, CMD, DB, YD, OT

peste-n catare :lol:
S'altare și bunăstare !

Mos Martin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 10 Ian 2007, 15:04
Localitate: JUD.HUNEDOARA
Contact:

Mesaj de Mos Martin » 18 Aug 2010, 13:50

Mersi mult pentru sfaturi. Petre, daca om fi sanatosi, poate mergem la anu' la Pitesti ! 8) :wink:

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 14 Sep 2010, 16:51

Musai jiguri shimano... Eu mi-am vandut acuma ceva vreme vreo 100 de voblere care desi au prins... stateau banii degeaba in ele. Ma refer la cele pentru salau. E mai putin de muncit cu ele, sunt frumoase... dar rezultatele nu se compara. Si cu un jig poti face cam ce faci cu un vobler pana la urma. Daca pierzi un vobler ai sarit pe loc din 30 de lei pe cand un jig cu shad pe el ajunge pe la 3 lei maxim (si ala e gamakatsu cu bassassassin), deci cam de 10 ori mai ieftin. Inafara de asta combinatiile sunt cam nelimitate, tija lunga, scurta cate grame vrei, ce coada vrei... Ca sa nu mai vorbim ca unde ai gropi nasoale, agataturi sau curenti mai tari voblerul cam sare din schema la salau si chiar acolo ai tu treaba unde gasesti astfel de structuri. Si pana la urma tehnica de jigging nu-i mare scofala, lanseta sa fie buna, firul subtirel da tare si da-i bataie. O manivela, doua, din varf, din glezna :lol: La vobler ce mai merge cleanul si bineinteles stiuca dar acolo vorbim de alte tipuri de voblere. La pastrav tablele; ca-s rotative, ca-s oscilante, is sefele zic eu, sunt si cateva voblere bune, cicadele mici... ma rog, de ce nu si jigurile usoare. Am avut si io toate felurile si sinking si floating, cum agatam unul mi-l cumparam inapoi, din alea "prinzatoare" aveam mai multe culori din acelasi model s.a.m.d. Cred ca de doi ani nici n-am mai dat cu vobler la salau deloc. Si inainte mai aveam eu cateva locuri unde mergeau dar le foloseam mai mult primavara. Cam asta as zice de salau si voblere ... deocamdata :lol: :evil:
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 14 Sep 2010, 19:38

pe rauri unde cautati salaul?
pe timis l-am intalnit intamplator, deci fara nici o regula, pare ca nu stationeaza in anumite locuri... sa fie nomad?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 15 Sep 2010, 09:10

Eu pe rauri l-am cautat prea putin pentru ca in amonte de Targu Mures nu am auzit de vreo captura (pe Mures vorbesc, alte rauri importante fiind deja la vreo 100 km - Tarnavele nici vorba de salau - poate accidental). In aval am mai prins, la vreo 10 km de oras, unde Muresul incepe sa fie considerabil mai lat si mai adanc dar zonele bune vin cam de la iesirea din judet in jos, pe la iesirea din tara a Muresului deja se prinde salau chiar bine. N-am prea dat cum ziceam, oricum numai de pe mal si n-am prins decat strapi. O incursiune cu barca si cu sonar pe zonele unde e adanc si curge lin iti dezvaluie cu siguranta locuri bune de salau. Probabil ca localizarea pe rauri e influentata de debitul apei si cantitatea de aluviuni. Cand vine mare si tulbure cu siguranta isi schimba locurile, urca mai in mal sau coboara mai spre fund. Nu-i plac apele tulburi ca-l cam sufoca. De aia nici nu prea sta in zone unde apa are un nivel mic constant. Regula-i aceeasi, in zona de delimitare dintre cursul principal de apa si zonele unde roteste sau sta, daca vine un parau sau un sujoi tulbure la granita dintre apa curata si cea tulbure, tot in apropierea fundului, pe praguri, pe pietris, in coturile mai largi facute de rau, daca e vreo buturuga sau un copac mare cazut ori bolovani... Vreau sa merg pe Mures in jos vreo 10-15 km cu barca, mi-am stabilit deja traseul si sa vad ce gasesc. Nu stiu exact cand va fi asta. :)) Stiu ca Oltul si Prutul sunt mult mai generoase cu salaul. Cam asta as zice ...
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Sep 2010, 09:20

Da un tir sa bem o bere daca te ia apa la vale de tot... :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 15 Sep 2010, 10:29

Michael scrie:pe rauri unde cautati salaul?
pe timis l-am intalnit intamplator, deci fara nici o regula, pare ca nu stationeaza in anumite locuri... sa fie nomad?
e foarte nomad... mai ales intre primavara si toamna-iarna... atunci se grupeaza binisor si se pot face partide bune... pregateste multe jiguri/off-seturi si du-te in cele mai sinistre locuri dupa el..daca nu ajung stationaristi..sau picior de manelist e si mai bine...
spor ;)
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

andreiu_32
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 139
Membru din: 06 Iul 2009, 17:41

Mesaj de andreiu_32 » 15 Sep 2010, 14:14

De curiozitate,cum ar trebui"manuita" o cicada pt pescuitul salaului? Exact la la jig? Sau alcumva?

Scrie răspuns