In cautarea salaului

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
razvi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 229
Membru din: 29 Noi 2009, 16:28
Contact:

Mesaj de razvi » 24 Dec 2009, 17:14

@ andrei-ovidiu
Colegu, la fel de bune rezultate dau si CICADELE nr. 1 sau 2, mai ales cele cu corp alb si cap rosu/portocaliu/verde si cele galbene/verde-fluo in intregime :) Parerea mea.

FIRE `NTINSE 8)
Pescuit. Natura si pasiune. Departe de lumea dezlantuita.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 24 Dec 2009, 18:04

Corect...am prins si la cicade :wink:

Cert este ca naluca dedicata pt. dintzos este clar jelibonu. La fel de cert este ca in special primavara se prinde bine si la voblere, dar in majoritatea situatiilor gumele raman nalucile preferate de salau dar si de pescari pt. ca pot ajunge acolo unde alte naluci nu pot ajunge si pot fi pescuite in multe moduri.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 24 Dec 2009, 19:22

shimano scrie:Ce sanse am sa prind salau la vobler? Nu-mi plag jig-urile..

nu tre' sa-ti palca tie..
ar fi bine sa treeci peste prejudecati...
asa de amorul artei poti prinde salau la orice, eu am prins 3 salai la jigul gol, si se poate prinde si vobler si musca..si lingura si orice..poti pacali 1,2 salai (poate) /zi
dar asta nu inseaman ca ai prins bine ;)
eu zic sa lupti cu tine si sa depasesti, "nu-mi place jigul"
pe alc am prins foarte bine, sau prin foarte bine inteleg 5-20salai/zi la dandineta, o tabla chioara, dar asta demult..de vreo 10 ani si din ce in ce mai mult..in ultimii 5 ani aproape ca dau exlusiv la jig, dar pe alc mai merge o dandineta ;)
curaj!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Dec 2009, 19:27

Da ala ce statea in iarba-nalta pin la briu la ce l-ai prins ,ai? :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 24 Dec 2009, 19:28

semlecangheorghe scrie:Da ala ce statea in iarba-nalta pin la briu la ce l-ai prins ,ai? :lol:
:)) cred ca la un red-head de 9cm, daca ma ajuta neuronul ;)
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 24 Dec 2009, 19:32

ovidiu daca vrei sa te lasi de charli si sa te apuci de stiuca a-ti cedez locul meu si eu al iau pe al tau sa fie un echilibru. :wink:

Avatar utilizator
razvi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 229
Membru din: 29 Noi 2009, 16:28
Contact:

:)

Mesaj de razvi » 25 Dec 2009, 00:21

Da, am spus intr-un post precedent ce prefer ca si shad'uri pentru salau... :)...Alaturi de cicade, shad'urile mi se par excelente.. Mult succes va doresc, in capturarea acestor exemplare minunate .. EVANTAIURI ALE ADANCURILOR :) .. Eu tot la cicade raman in primul rand, ca optiune, cand vine vorba de salau :) ... Fiecare cum considera de cuviinta.

FIRE `NTINSE :) dragi colegi.
Pescuit. Natura si pasiune. Departe de lumea dezlantuita.

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 25 Dec 2009, 17:14

Stiti cum e, tot ce-i necunoscut pare "neprinzator" sau greu de folosit. Asa sunt eu si cu cicadele, dar si cu jelibonu'...nu am avut inca un "ghid" sa-mi spuna cum sa dau, unde sa dau, cum recuperez, etc...de aia prefer voblerele, pt de ani de zile asta fac, vobleresc. Dar tare mi-ar placea sa incerc si armamentul mai sus amintit...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 25 Dec 2009, 18:28

shimano scrie:Stiti cum e, tot ce-i necunoscut pare "neprinzator" sau greu de folosit. Asa sunt eu si cu cicadele, dar si cu jelibonu'...nu am avut inca un "ghid" sa-mi spuna cum sa dau, unde sa dau, cum recuperez, etc...de aia prefer voblerele, pt de ani de zile asta fac, vobleresc. Dar tare mi-ar placea sa incerc si armamentul mai sus amintit...
Si ce te opreste ?
Vrei ghid? ...E pe bani dar exista :lol:
De autodidact ai auzit??
Citeste pe aici citeva topicuri despre pescuitul cu gume ,echipeazate de data asta CORESPUNZATOR (aici nu-i ca la clean :roll: )si exerseaza ...
Daca esti talentat iti iese repede daca esti muncitor mai tirzior dar tot reusesti...
Si uite asa ai deja pt 2010 ceva de invatat ....ca de atita voblerit te-ai plafonat.... :roll:
Spor .... :D
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Mos Martin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 10 Ian 2007, 15:04
Localitate: JUD.HUNEDOARA
Contact:

Mesaj de Mos Martin » 18 Aug 2010, 10:34

Nu am pescuit la salau pana acum, am pescuit doar la clean, avat, pastrav si stiuca. Am prins cate un salau doar intamplator. Vreau sa pescuiesc salau " la trena" , din barca cu motor electric. Ce voblere de adancime s-ar potrivi ? Am cautat pe la magazine si pe net, dar m-am incurcat in stiinta, am gasit voblere scufundatoare pana la 2.4 metri. As dori niste voblere care sa evolueze de la 7-8 metri pana chiar la 15 metri adancime. Ce modele sa-mi iau ?? Si pe unde s-ar gasi ??

Scrie răspuns