totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: totul despre Delta

Mesaj de rine » 11 Iul 2014, 19:16

in ce zona ai fost pana la urma?

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: totul despre Delta

Mesaj de Albuletu Alexandru » 12 Iul 2014, 20:33

Crisani. Am fost si pe caraorman si pe dunarea veche si pe sulina
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: totul despre Delta

Mesaj de Sami » 13 Iul 2014, 20:21

Astazi am revenit si eu din Delta.
Din pacate,am avut rezultate foarte proaste,cele mai proaste rezultate din cei cativa ani in care am mers in delta.
La stiuca am aruncat de cateva ori,bineinteles ca nu am prins niciuna,dar nici asteptari nu aveam,am aruncat mai mult sa testez un Lamiglas G 1000 8,6 pe care am reusit sa il rup...circa 20 cm de la varf.
La stationar am reusit sa fac o poza cu un crap si am mai prins ceva caras,platica si rosioara.
Am inteles ca somn se prindea in zona,dar nu am vrut sa pescuiesc la somn.

In cele 6 zile am pescuit numai 3 zile,recunosc ca nu am fost dedicat pe pescuit cum am fost in ceilalti ani cu trezire la 4 dimineata si tot tacamul,de data aceasta am fost mai tarziu...de la ora 7 abia pe apa...deh nu am fost cu pescari si la doamne trezirea e mai grea :))

In schimb in acest an mi-am permis sa ma plimb mai mult prin delta si am reusit sa fac poze frumoase cu pasari si peisaje...deci una peste alta tot m-am ales cu ceva...plaja din Sulina mi s-a parut neschimbata,poate doar trasura care face pe taxiul sa fi fost ,,new entry'' :))

De pescuit ...am pescuit pe Sontea intrucat am fost cazat la Mila 23 si era mai aproape.
Colegii mei de pescuit vor merge in Septembrie si ei...daca voi avea finante poate voi mai merge inca o data sperand ca va fi o perioada mai buna atunci,vom vedea...
Fir intins!

Avatar utilizator
oaie
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 02 Ian 2005, 20:26
Localitate: deva

Re: totul despre Delta

Mesaj de oaie » 14 Iul 2014, 19:47

In schimb in acest an mi-am permis sa ma plimb mai mult prin delta si am reusit sa fac poze frumoase cu pasari si peisaje...deci una peste alta tot m-am ales cu ceva
Cred ca doar in acest an ai vazut Delta si te-ai ales cu totul.
Dupa parerea mea Delta conteaza, pestele este un bonus iar impreuna sunt ceva deosebit.
Parerea mea.
Viata-i grea...dar trece

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: totul despre Delta

Mesaj de Sami » 14 Iul 2014, 22:39

Nu,am vazut delta de mai multe ori,insa cel mai mult am mers cu scopul de a pescui ,pentru ca asta imi place sa fac.
in acest an nu am putut sa pescuiesc mai mult timp pentru ca am fost cu persoane care isi mai doreau si altceva in afara de pescuit.
Fir intins!

Avatar utilizator
oaie
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 02 Ian 2005, 20:26
Localitate: deva

Re: totul despre Delta

Mesaj de oaie » 15 Iul 2014, 21:20

Dl Sami imi pare rau daca v-am indispus. Vin cu urmatoarea precizare care sper ca va lamuri de ce am subliniat ideea de a vedea Delta:
Anul asta fac 10 ani de cand merg in Delta. La inceput recunosc ca am fost dupa peste dar dupa un timp parca nici nu a mai contat atat. Frumusetea si mai ales mirosul ma cheama an de an. Am scris acel mesaj pt ca un bun prieten renunta la Delta deoarece nu prinde peste cat si-ar dorii. Asta ma deranjeaza, ca multi se uita dupa pestele din Delta si nu apreciaza frumusetea Ei.
Un lucru este sigur: Voi incerca tot timpul sa incurajez vizitarea Deltei nu exploatarea ei.
Deviza mea va ramane in continuare, dupa cum am m-ai spus, frumusetea Deltei conteaza, pestele este un bonus.
Stima
Viata-i grea...dar trece

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de D_ali » 15 Iul 2014, 21:26

@ oaie
:respekt:

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: totul despre Delta

Mesaj de Sami » 15 Iul 2014, 21:57

oaie scrie:Dl Sami imi pare rau daca v-am indispus. Vin cu urmatoarea precizare care sper ca va lamuri de ce am subliniat ideea de a vedea Delta:
Anul asta fac 10 ani de cand merg in Delta. La inceput recunosc ca am fost dupa peste dar dupa un timp parca nici nu a mai contat atat. Frumusetea si mai ales mirosul ma cheama an de an. Am scris acel mesaj pt ca un bun prieten renunta la Delta deoarece nu prinde peste cat si-ar dorii. Asta ma deranjeaza, ca multi se uita dupa pestele din Delta si nu apreciaza frumusetea Ei.
Un lucru este sigur: Voi incerca tot timpul sa incurajez vizitarea Deltei nu exploatarea ei.
Deviza mea va ramane in continuare, dupa cum am m-ai spus, frumusetea Deltei conteaza, pestele este un bonus.
Stima
D-l Oaie,

Prima data am fost in delta in timpul facultatii(am absolvit facultatea de Geografie),tot atunci am vazut prima data o vaca innotand si tot atunci m-am indragostit de delta,fapt pentru care mi-am dorit sa revin si deja s-au strans alte 7-8 concedii petrecute acolo.Cred ca mi s-a insuflat destula ,,dragoste pentru natura'' in timpul actiunilor de curatare pe care le-am facut cu colegii mei in timpul practicilor din facultate.Cat priveste viziunea mea despre delta va asigur ca ati inteles gresit,imi doresc sa am partide frumoase in delta pentru ca pe Dunare nu am mai avut de foarte mult timp,si chiar daca as fi avut ...parca tot nu e la fel ca in delta,incepand cu felul in care trage crapul pe canale si pana la felul in care se zbate in dril. Daca mergeam special numai pentru peste pescuiam la ce se prindea,adica la somn,dar nu am facut-o.

Nu ma confundati cu alte persoane care pescuiesc la ,,ce se prinde'' si baga tot la traista ;)
Sanatate!
Fir intins!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 16 Iul 2014, 16:04

>>> In cateva ore plec in delta. Vestile nu sunt grozave(la pescuit ma refer), vremea pare sa fie nabadaioasa pe perioada sederii mele acolo , sunt zone care s-au tulburat intre timp dar, nu-mi pasa, plec indiferent de situatie. Este adevarat ca o eventuala gherla pentru mine nu este atat de greu de digerat, merg des si asta compenseaza. Pe de alta parte ,numai bucuria de a ma afla acolo ma extaziaza , ma deconecteaza total iar faptul ca mai si prind peste este bonusul de care pomenea”oaie”. Anul asta se implinesc 42 de ani de cand merg an de an in delta. In ultimi 18 ani am avut cam 10-16 partide pe sezon si consider ca mai am foarte multe de invatat (se pune si ce am mai uitat intre timp)despre acest tinut de vis ,de care nu ma satur niciodata . Traiesc la fel de intens ca in tinerete bucuria plecarii spre delta si nostalgia parasirii ei, concomitent cu intoarcerea la “civilizatie”. O escapada terminata inseamna nerabdarea urmatoarei iesiri,cu noi sperante ,concluzii si invataminte. Am incercat sa-mi educ copiii sa iubeasca natura ,viata salbatica in general si delta in special. Pentru ei C&R este ceva firesc , asa au invatat ca este bine si sunt convins ca vor perpetua stilul . Apar noi generatii de pescari care, pe langa faptul ca mostenesc ape mai sarace si restrictii tot mai agresive,daca nu vor fi educati la randul lor sa manifeste “fair-play”fata de viata salbatica vor lasa o mostenire si mai saraca . Daca nu se recurge la mai mult respect fata de viata acvatica(sa pastrez linia discutiei) ,va veni o vreme,probabil,cand nici cele mai revolutionare inventii in domeniu nu vor mai putea echilibra reducerea biodiversitatii .
Cand am initiat topicul si cand l-am redenumit “totul despre Delta”(initial se numea “prima delta”), intentia mea a fost sa sensibilizez cititorii , mai versati sau nu in ale deltei,despre situatia de acolo,cu bune si rele.
Fir intins !

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de D_ali » 16 Iul 2014, 17:21

@ deltaic

Fire intinse, coane! :wink:
si... :respekt: maxim!

Scrie răspuns