Momeli pt somn

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 25 Sep 2007, 10:11

Ia-ti in primul rand jiguri mai grele,de la 21g in sus.Cu cele de 10 nu ai ce face pe Sfantu Gheorghe.
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 25 Sep 2007, 14:44

toni f scrie:shadurile mari din din kitul MT de 226 sunt de 8 cm .....
Scuze de inducerea in eroare si merci de corectura! :lol: Sincer nu le-am masurat!deci mikebazga MT= 8 cm! Sper ca acum e corect...Era si foarte important de altfel...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

masson
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 07 Aug 2006, 21:38
Localitate: Braila
Contact:

Momeli pt somn

Mesaj de masson » 28 Sep 2007, 08:12

salut! pt somn : coropisnita in general,apoi rama neagra,rama rosie dar groasa.poti da si la mate de macrou,mate de pui,pui de vrabie mici,dar coropisnita e pe primul loc

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 28 Sep 2007, 09:57

@ zamfi

sincer, nu am vrut sa te iau peste picior. afirmatia era seaca seaca.

m-am gandit sa fac precizarea pt ca mike este la inceput , si sa aiba o idee corecta de dimensiuni.

plus ca in genere, la curent puternic chiar cred ca i-ar fi mai bine alea de 10 ca au paleta mai mare, si au o bataie mai ampla, mai puternica.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 28 Sep 2007, 16:16

toni f scrie:@ zamfi

sincer, nu am vrut sa te iau peste picior. afirmatia era seaca seaca.

m-am gandit sa fac precizarea pt ca mike este la inceput , si sa aiba o idee corecta de dimensiuni.

plus ca in genere, la curent puternic chiar cred ca i-ar fi mai bine alea de 10 ca au paleta mai mare, si au o bataie mai ampla, mai puternica.
:lol: Hai mai omule sa fim seriosi! Ce atata poveste pentru o gluma?Daca nu am mai glumi am fi tot timpul tristi si nu cred ca e bine! :cry: Acum am raspuns si eu un pic mai sec...dar nu inseamna ca mi-a stat inima...Totul e ok, corect?
Ar mai fi ceva... nu stiu daca mikebazga e chiar asa de incepator pe cat vrea sa para... :lol: Astia de prin Bistrita e smecheri! :P

Fir intins toni f!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

mikebazga
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 30 Oct 2006, 22:12
Localitate: MAIERU- BN

Mesaj de mikebazga » 29 Sep 2007, 12:46

Ok,va multumesc tuturor pt raspunsuri;azi,ma imbarc spre Delta!La intoarcere voi posta ce si cum..(sper sa am ce posta) :lol:

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 01 Oct 2007, 07:26

2 u 2 , zamfi :D :D :D

mikebazga
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 30 Oct 2006, 22:12
Localitate: MAIERU- BN

Mesaj de mikebazga » 08 Oct 2007, 20:55

Salutare,amici rapitoristi!Am revenit din delta.Somnul nu si-a facut aparitia,doar somoteii de 1,5-2,5 kg.. :D la ..de toate:lipitoare,rama neagra,broscuta,oblete(la montura pt salau)inclusiv grub alb-sidef de 8 cm,pe jig rosu de 6 gr,in gropanul din gura Iacub-ului.Acelasi"jelibon"a facut minuni la stiuca,pe canalutul'Suez"aproape de intrarea Litcovului in Crisan-Caraorman(20 buc intre 1-2,5 kile),bibani frumusei(3-400gr),si cateva rosioare "imbracate"(4-500gr)la rotativa Meps nr 00.Per ansamblu,a fost minunat,doar salaul n-a raspuns la nici un stimul.Poate,la anul.. :D

Scrie răspuns