Somnul la artificiale

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Somnul la artificiale

Mesaj de feugen » 25 Feb 2011, 18:28

Am vazut ce s-a discutat despre pescuitul somnului iarna cu artificiale. Daca se poate, hadeti sa generalizam un pic pescuitul somnului.
Eu, fiind incepator in plastice, in primavara asta voi incerca "marea cu degetul". In fiecare primavara, inainte de prohibitie, ma duc in DD si stau in medie 7 zile. Pana acum am practicat pescuitul stationar la somn, cu momeli gen tipar, rame serpesti, racusori. Rezultate au fost de fiecare data. Uneori super, alteori cateva exemplare. Anul acesta vreau sa dedic iesirea cautarii somnului (in special) dar si a salaului sau avatului. M-am interesat pe la diversi pescari cu oarece experienta sau experimentati si... nu am inteles mare lucru datorita contradictiilor din sfaturile lor. Este evident ca niciodata pescarii nu vor fi la unison si... nici nu vor da totul din casa (precum gospodinele care intotdeauna "uita" sa spuna ceva atunci cand dau o reteta de prajituri :lol:).

Pescarul M m-a sfatuit sa pescuiesc cu lingura pe apa foarte tulbure intre ape, lingura recuperata repejor. Pentru plastice m-a sfatuit sa folosesc shad-uri rosii gliter de 7cm sau de 10cm (cele din urma mai rar). Tot el mi-a spus ca grub-urile sunt slabe primavara. Aceiasi opinie legata de raci, cu toate ca de fiecare data, dar de fiecare data am gasit in stomacul somnilor primavara cel putin un racusor).

Pescarul S este adeptul plasticelor mari si foarte mari, aratand cu mana ceva de ordinul a 20cm. Si el, ca si M afirma ca grub-urile nu dau rezultate multumitoare in perioada in care ma duc eu, cu toate ca atunci este migratia tiparilor si somnii se apropie mult de mal in cautarea lor. privitor la montura cu shad mare (gigantic spun eu) recomanda montura Drachkovitch cu un plumb culisant.

Voi cam ce ma sfatuiti pentru a avea o iesire cu ceva rezultate? Nu ma intereseaza sa prind la fel de bine ca si la stationar. Nu ma intereseaza o captura capitala. Vreau sa prind macar un somotei la 1kg si... astfel spus sa ma imbolnavesc definitiv de plastice.

P.S. Am notat pescarii cu M respectiv S, acestea fiind prima litera a prenumelui lor, nefiind sigur daca se pot supara ca le dau pe "goarna" numele.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Eugen Fetes
Bucuresti

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

pescuit la somn

Mesaj de stradic » 25 Feb 2011, 20:29

Rapala CDJ 9cm si 11cm. Din pacate nu se mai fabrica dar daca gasesti pe undeva sunt letale la somn! Poate intra si Ilie pe topicul asta si posteaza el niste poze cu CDJ-uri sa vezi cum arata! :idea:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

Mesaj de CataZander » 25 Feb 2011, 20:32

Eu personal nu am prins somn inainte de prohibitie(e drept ca nici nu l-am cautat) dar cativa prieteni au prins cateva exemplare la voblere rattlin in preajma malurilor. Din cate imi aduc aminte rezultatele au aparut pe ape usor crescute...sper sa-ti fie de folos si sa dai de ei :)

Avatar utilizator
bogdan_mihu
senior
senior
Mesaje: 441
Membru din: 14 Iun 2010, 19:58
Localitate: deva

Mesaj de bogdan_mihu » 25 Feb 2011, 20:52

primavara cele mai bune rezultate le-am avut pe voblere rattlinul de 7 si 8 ,jointed shad rap 7 cm mai poti incerca daca e cald si s-au ridicat mustaciosii jointedul de 11 si 13 cm rapala ssr de 9 incearca si shad mari de 10 -12 -14 cm pot da si ele rezultate

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 25 Feb 2011, 20:59

Cu lingura in ape tulburi,recuperata in viteza ,intre ape, am prins si eu dar vara...In Delta.

Ps:maine sper sa merg la Mures sa incerc la salau deoarece apa e buna la noi.Insa ,in adancul sufletului sper la un somotel ... :lol: La ce?Pai la plastice ,in montura off-set!Adica cam ce nu ti-au recomandat prietenii tai :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
marianu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 31 Oct 2005, 19:54
Localitate: Rm.Valcea

Re: pescuit la somn

Mesaj de marianu » 25 Feb 2011, 21:31

stradic scrie:Rapala CDJ 9cm si 11cm. Din pacate nu se mai fabrica dar daca gasesti pe undeva sunt letale la somn! Poate intra si Ilie pe topicul asta si posteaza el niste poze cu CDJ-uri sa vezi cum arata! :idea:

8) http://www.split-cane.eu/cdj09.html

Avatar utilizator
bogdan_mihu
senior
senior
Mesaje: 441
Membru din: 14 Iun 2010, 19:58
Localitate: deva

Mesaj de bogdan_mihu » 25 Feb 2011, 21:32

si eu am sa ies maine cu un prieten sa cautam salaii,poate un somotel n-ar strica
ps:fir intins celor ce isi incearca maine norocul

Avatar utilizator
ionutz_gr
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 29 Apr 2004, 19:34
Localitate: Bacau
Contact:

re

Mesaj de ionutz_gr » 25 Feb 2011, 21:59

eu cei mai multi somni i-am prins la shaduri...maxim 12 cm...si nu am prins numai pitici:)

Anul acesta vreau sa incerc la spinnerbait...intrebarea mea...ce modele recomandati....sarma aceia trebuie sa reziste la somni care pot depasi deseori 15-20 kg....deci cei care ma puteti ajuta cu ceva link-uri ...curaj.
Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens, nu ne ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens.

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Re: re

Mesaj de adrignat » 25 Feb 2011, 22:12

ionutz_gr scrie:eu cei mai multi somni i-am prins la shaduri...maxim 12 cm...si nu am prins numai pitici:)

Anul acesta vreau sa incerc la spinnerbait...intrebarea mea...ce modele recomandati....sarma aceia trebuie sa reziste la somni care pot depasi deseori 15-20 kg....deci cei care ma puteti ajuta cu ceva link-uri ...curaj.
incearca fara frica spinnerbaiturile mari de la berti.au sarma si carlige care sa reziste la mucosi.plus ca si evolueaza foarte bine :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Feb 2011, 22:16

Pe apa.ro,este ceva oferta cu linguri Berti.Poate gasesti si ceva de somn...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns