lacul varlaam

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de cipic » 09 Oct 2014, 09:20

N-ai vazut ca nici limbutu' nu s-a lasat convins, umbla in turloaiele goale de tremurau bucile in el si tot nu a vrut o pereche de bocanci noi-nouti ca sa te lase cu jumatate de taxa pentru 2-3 ore de pescuit!!! Limbutu' e bun de presedinte :))) e incoruptibil :))

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de crapmaniacul » 09 Oct 2014, 09:27

Sa nu comparam performantele inregistrate acolo la pescuitul de crap unde vorbim de trofee cu pescuitul la rapitor unde n-am auzit pana acum decat de marlitoance si strapi, probabil ca sunt si bucati mai mari , poate chiar la ... aproape 3 kg :roll: ...

Daca nu ma fac inteles e ca si cum ma duc la C&R la crap la o balta cu media pestilor 1-4 kg si mi se cere 80-100 RON , ma umfla rasul ... Chiar am lasat impresia ca am avea ciunga in par sau banii astazi curg la robinet in jet puternic si nu stiu eu ? Patronii au numai drepturi si clientii doar obligatii si multe multe restrictii ???
Si faza cu jiguri de maxim 2/0 si ancore nr 2 e inedita complet, inventie proaspata, prima data cand aud asa ceva ...

Oricum pescuitul la rapitor acolo e doar marginal ca si interes, nu se doreste a fi un fenomen de amploare si de aici toata aceasta reticenta impusa pescarilor de rapitori, asta pot sa inteleg, caz in care nu ma intereseaza vreo partida acolo ... Treaba fiecaruia cum isi administreaza afacerea in definitiv.

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de cipic » 09 Oct 2014, 09:58

Si mai este inca una in regulament: Control in bagaje si in masina daca li se scoala cocoselul, mai rau ca la vama....sau poate peste ceva timp o sa ne controleze astia pe balti ca pe negrii aia din Africa care muncesc in minele de diamante si sunt controlati si in gaoaza de diamante....daca cumva iti bagi vreun strapazan in gaoaza :)))

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16270
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrian99 » 09 Oct 2014, 10:18

cipi,este posibil sa-ti dea un insotitor,ca pe Sarulesti :lol:

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: lacul varlaam

Mesaj de Nemernic » 09 Oct 2014, 10:35

Eventual o insotitoare, macar asa o sa aibe ceva client :D
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de cipic » 09 Oct 2014, 10:43

Pe papusica cu ochi verzi :)))) swalow :))) deep-throat :))) lasa curatenie la locul de munca :))) Recomand ca si insotitoare la Varlaam si atunci cu totii o sa fim fericiti :)))

silviu_ms
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 15 Noi 2012, 20:28
Localitate: Targu-Mures

Re: lacul varlaam

Mesaj de silviu_ms » 09 Oct 2014, 10:46

Fără barca pe Varlaam, mai bine nu te duci la pescuit, am băgat sonarul in ambele balti, având destul de multe structuri, fund predominat cu piatra si nisip, unde mai pui si iarba de pe balta B consider un element esential barca, cat despre controlul bagajelor e intradevar un pic jenant si lipsit de bun simt mai ales pentru un pescar de răpitor
nu uitati de populatiile impresioante de clean si avat de pe balta B
in concluzie cred ca daca e permis accesul cu barca se pot face partide bune pe varlaam

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de spiridusul » 09 Oct 2014, 10:50

Regulamentul e regulament, si nu il comentez. Altceva nu pricep. Sunt 5-7 locuri pe balta, din cate am spus. Nu e ca la crap, sa stai intr-un loc, te plimbi, te muti sa cauti pestele, daca locurile sunt ocupate de alti pescari de spinning ce faci? Vin pe balta, ma duc pe un loc si dau doua ore, nimic, vreau sa ma duc pe alt loc si constat ca sunt ocupate toate.

zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de zane21 » 09 Oct 2014, 11:13

Salut,
crapmaniacul....faza cu jigurile mai mari de 2/0 o fi noua in regulament dar e veche ...tare veche pe balti(balti in care acum nu prea mai sunt pesti)si nu cred ca este cazul sa dezvoltam, sunt convins ca sti cel putin la fel de bine ca si mine despre ce vorbesc.
cipi....controlul bagajelor poate ca e exagerat dar din pacate uneori e necesar....avem exemple recente dac nu erau acum nu aveam despre ce sa vorbim
adrian99....nu am vrut sa spun ca stiuca mananca porumb pe Varlaam, ci doar ca ataca cam tot ce misca(prin apa...cipic :) ) si chiar in cazul in care se pescuieste cu jiguri mici nu vreau sa ramana prin gatul stiucilor datorita lipsei unei strune.
cipic....nimeni nu a vorbit de stiuci de 10kg, nici de carlige dezdoite, cel putin nimeni din administratia lacului.
O zi buna
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de zane21 » 09 Oct 2014, 11:16

spiridusul....exprimarea mea a fost poate gresita, nu sunt 5-7 locuri pe balta, atatia pescari de spining vor putea pescui pe parcursul unei zile, tocmai pentru a fi suficinte locuri pentru fiecare si sa nu ajungi in situatia sa dai umar la umar.
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

Scrie răspuns