DUNAREA VECHE-ALIONTE

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

lipoveanu

DUNAREA VECHE-ALIONTE

Mesaj de lipoveanu » 08 Ian 2005, 18:28

pentru cine nu stie..canalul ALIONTE se afla in Balta ialomitzei spre harsova in dreptul localitatii Topalu se alimenteaza din Dunare shi tot in dunare se varsa.... nu indraznitzi sa mergetzi pe acolo decat cand cota la cernavoda este sub 150cm....nu mananca...la alta cota....
peste 150 cm....are putzin 'vir' shi mananca stiuca shi salaul...eu am o alta dragoste...cand nu mai are curent se prind bucatzi de caras..shi peste 1..kg.....!!! altfel canalul arata feeric...!!!
ultima oara am fost la inceputul lui octombrie 14 carashi/11kg shi stiuca...700-1,3kg avea o frecventza frumoasa...4-5buc/ora...
erau shi niste localnici cu bicicletele 4 pushti....totzi dadeau la rotativa (blinker) shi prindeau la fel....eu am dat cu un tzac''' oscilant...
am facut stuca pe jar...shi prajita.....e o delicatesa asta mica....ptiu...
intrebare: a mai fost cineva pe acolo.....?

lipoveanu

Mesaj de lipoveanu » 12 Ian 2005, 02:47

dar nici macar sa fi auzit cineva....?????

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 12 Ian 2005, 16:15

ba da am auzit, dar am mai si auzit ca e drumul foarte prost
si am mai auzit si ca daca dunarea nu este intre anumite cote ai sanse minime, si cum eu nu stiu care sunt cotele si nici info despre cotele din zona - canci alionte

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 12 Ian 2005, 16:19

Eu stiu destul de bine zona, dar am fost acolo doar la vanatoare :oops: si m-am cam prins eu ca cei cu preocupari belicoase ca mine nu sunt prea iubiti pe-aici :twisted: .

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 12 Ian 2005, 17:28

te inseli :lol:
esti binevenit si chiar ma intrebam ce se intampla ca nu prea mai scrii...

lipoveanu

Mesaj de lipoveanu » 12 Ian 2005, 18:01

eu unul a-si spune asa........incepand de la sfarshitul verii...pana toamna tarziu..chiar shi zapada...dar cota sa fie la cernavoda...intre 50-150.cm altfel nu se prinde....shi asta numai din barca...la tzeava...shi unde sunt butucii scufundatzi.. altfel nu prinzi NIMIC ...canalul e o splendoare...sa vezi cand stai linishtit shi vin mistretzii sa bea apa..sau sa traverseze....
am vanat shi eu pe acolo...shi cu autorizatzie shi fara....asta cand mergeam la pescuit shi luam shi pusca...mai mult pentru porumbeii salbatici..dar de mai multe x am schimbat ciorba de peste pe una de fazan....shi iepure la jar am facut...da ce nu am facut pe acolo.....e pustiu spre insula..

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 12 Ian 2005, 18:52

locurile astea de dat din barca - la butuci si la teav - sunt ocupate sau ai sanse sa gasesti liber vara in week-end-uri ???

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 12 Ian 2005, 20:19

MariusC mai sunt vanatori printre noi ......
:D
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

lipoveanu

Mesaj de lipoveanu » 12 Ian 2005, 22:58

merg de vreo 17 ani pe acolo..dar nu mi-a luat nimeni locul....rar mai vine cineva pe aacolo ...mai vin din bucuresti catziva baietzii..shi din prahova
...danr...tu ai fost pe acolo.....???


cine mai e vanator pe aici..???

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: DUNAREA VECHE-ALIONTE

Mesaj de paul » 13 Ian 2005, 08:39

lipoveanu scrie:pentru cine nu stie..canalul ALIONTE se afla in Balta ialomitzei spre harsova in dreptul localitatii Topalu se alimenteaza din Dunare shi tot in dunare se varsa...
dar nici macar sa fi auzit cineva....?????
Eu am fost de multe ori la Giurgeni... de fapt in capul de jos al insulei Ialomitei, pe insula, in butuci. Cunosti locul?
Probabil ALIONTE este ceva mai sus , spre Harsova.
Cum ajungi la el, sa zicem, dinspre Tandarei (zona aceea o cunosc eu mai bine... Tandarei - Giurgeni)
Daca ai mai ajuns in ultima perioada (ultimul an) pe la Giurgeni, lasa un mesaj si spune-mi, te rog, ce mai e pe-acolo, cum a mai mers treaba in ultimul an?
Multumesc!

Scrie răspuns