Recomandare mulineta spinning heavy

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

mcfish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 31 Ian 2011, 19:11

Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de mcfish » 16 Mai 2020, 18:25

Salutare !
Caut o mulineta de spinning cu naluci heavy: glidere si gume mari in zona a 50-80 gr. Ca greutate sa fie in jurul a 300 de gr., sa aiba antiretur si tambur de rezerva.
Am urmarit Biomaster-ul de 4000 care nu se mai gaseste, iar ultegra nu are antiretur si nici tambur de rezerva. Tica sunt putin cam grele.
Ce recomandati pentr un buget de pana in 1.000 de ron ?
Multumesc.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Mai 2020, 18:59

Ryobi Zauber..Ryobi Excia..ieftine, solide..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de SF » 30 Iun 2020, 17:18

Antireturu ii o prostie , fara nici un rost , tamburu de rezerva nu se prea poarta , adica nu se ofera din motive economice financiare :lol: , dar poti sa-ti cumperi cam orice tambur la orice mosor pe lumea asta , doar sa-l platesti , asta ii situatia :wink: .
Cat fir , de ce putere , raportu de recuperare , forta de franare , banii , la asta te uiti cand cauti un mosor . Nu la antiretur , tambur de rezerva , greutate . Singuru numitor comun ii pretu , insa nu ajunge , si daca pui asa problema s-ar putea sa te trezesti cu vreun mosor care o sa scartie rapid :wink:
Te asezi , bagi vreo 3 beri , si incepi sa te gandesti la ordinea prioritatilor , asa linistit , poate dupa aia is mai clare treburile :wink: , sa vezi ce usor renunti la antiretur :lol: :lol: :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de SF » 30 Iun 2020, 18:31

Revin ...... in unele cazuri greutatea ii sinonim de fiabilitate , forta , anduranta :wink: Dar , nu in toate :wink:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de johnnybravo » 30 Iun 2020, 22:47

este bun un tambur de rezerva, de adancime diferita mai ales...uneori sunt asa scumpe incat te gandesti daca sa nu mai pui ceva si iti mai iei o mulineta :)

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de SF » 04 Iul 2020, 16:54

Cred ca aia ii si ideea , de aia ziceam ca-s chestiuni financiare :lol:

mcfish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 31 Ian 2011, 19:11

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de mcfish » 04 Iul 2020, 20:06

https://www.totalfishing.ro/mulineta-ab ... 5000s.html

Asta am luat pana la urma. Varianta de la noi nu are antiretur :), insa are tambur de rezerva shallow. E zdravana si abia astept s-o pun la treaba.
Am imperecheat-o cu lanseta de mai jos.

https://www.totalfishing.ro/lanseta-col ... 74835.html

pavalascdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 22 Noi 2015, 20:12
Localitate: Galati

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de pavalascdan » 28 Sep 2020, 09:54

Am invatit si eu in magazin aceasta mulineta , astept impresii dupa ce o pescuiesti !!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de anem » 28 Sep 2020, 15:22

mcfish scrie:
04 Iul 2020, 20:06
https://www.totalfishing.ro/mulineta-ab ... 5000s.html

Asta am luat pana la urma. Varianta de la noi nu are antiretur :), insa are tambur de rezerva shallow. E zdravana si abia astept s-o pun la treaba.
Am imperecheat-o cu lanseta de mai jos.

https://www.totalfishing.ro/lanseta-col ... 74835.html
vazand ca te-ai dus cu mulineta spre 400 de grame puteai sa iti iei linistit ceva Daiwa de 3500-4000 care se invart in jurul aceleasi greutati. de la un anumit nivel in sus sunt niste mulinete de incredere care de regula isi fac treaba cum trebuie. cu 3500 de la Daiwa am dat afara pesti mult peste ceea ce se considera limita lor superiora ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de zvic » 12 Noi 2020, 13:33

Desi mcfish a rezolvat problema, o sa prezint cateva opinii despre mulinetele heavy pe care le folosesc eu acuma.

In categoria spinning greu, naluci peste 50gr, am un penn slammer 4500 pe un bat de somn black cat solid fun. E zdravana, grea, se invarte bine, e penalizata unpic la capitolul forta de raportul de recuperare dar manerul lung si knobul de care poti prinde bine compenseaza cumva asta. Super frana, cursiva.

Am cochetat o vreme si cu spinfisher 3500, am avut-o o perioada dar mi s-a parut tamburul prea neincapator pentru fire groase (la naluci de 80gr cred ca trebuie). Frana cursiva si puternica.

Pe un combo "mai usor", cu care dau si cu voblere am un zauber clasic 4000 si recent am luat un zauber GT 4000 pe care inca nu l-am pescuit. Consider ca face fata la nalucile de 30-80gr dar nu am prins pesti mari sa streseze frana ... Pentru cateva partide pe an consider ca e suficient, pentru mai multe as investi in altceva. La frana e unpic ciudat, nu e asa mare ca la penn dar nu asta e neaparat problema, nu e la fel de cursiva. Am inlocuit discurile de pasla cu carbotex si unse usor, e mai bine acuma. De GT nu zic inca nimica, am si versiunea de 3000 pe care am folosit-o cu succes pe dunare la jiguri de 21-46gr plus guma, 4000 e cam acelasi lucru cu tambur ceva mai incapator.

O daiwa clasica de 3500 ar fi interesanta, ceva gen certate hypercustom ... In mulinetele moderne cu rotor de asta superlight nu prea am incredere pentru naluci grele, e un piticut de-al meu dar ... spre exemplu daiwa bg 4000 am dat-o din acest motiv, cand reglezi frana la 5kg flexeaza bine rotorul. Nu ca as fi avut probleme cu ea, nici n-am pescuit-o mult dar nu mi-a placut chestia aia. Unii considera asta un avantaj.

Scrie răspuns