Recomandare mulineta spinning heavy

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de anem » 20 Noi 2020, 12:37

zvic scrie:
12 Noi 2020, 13:33
Pe un combo "mai usor", cu care dau si cu voblere am un zauber clasic 4000 si recent am luat un zauber GT 4000 pe care inca nu l-am pescuit. Consider ca face fata la nalucile de 30-80gr dar nu am prins pesti mari sa streseze frana ... Pentru cateva partide pe an consider ca e suficient, pentru mai multe as investi in altceva. La frana e unpic ciudat, nu e asa mare ca la penn dar nu asta e neaparat problema, nu e la fel de cursiva. Am inlocuit discurile de pasla cu carbotex si unse usor, e mai bine acuma. De GT nu zic inca nimica, am si versiunea de 3000 pe care am folosit-o cu succes pe dunare la jiguri de 21-46gr plus guma, 4000 e cam acelasi lucru cu tambur ceva mai incapator.
eu am avut surprize neplacute cu franele de la Ryobi, mai exact un Arctica II de 6000. Functiona usor "agatata", parca nu era cursiva si nu punea o presiune constanta. Dar problema cea mai mare consta in faptul ca se strangea singura cand se punea presiune mare pe mulineta. adica, la o frana stransa mai mult am senzatia ca flexa usor axul tamburului care "agata" fluturasul care strangea frana si il facea sa se roteasca. la frana mai moale nu am avut problema asta ...
zvic scrie:
12 Noi 2020, 13:33
O daiwa clasica de 3500 ar fi interesanta, ceva gen certate hypercustom ... In mulinetele moderne cu rotor de asta superlight nu prea am incredere pentru naluci grele, e un piticut de-al meu dar ... spre exemplu daiwa bg 4000 am dat-o din acest motiv, cand reglezi frana la 5kg flexeaza bine rotorul. Nu ca as fi avut probleme cu ea, nici n-am pescuit-o mult dar nu mi-a placut chestia aia. Unii considera asta un avantaj.
atata timp cat nu vorbim de un pescuit XXHeavy la somn, as spune ca niste Daiwa de 3500-4000 (nu seria LT) sunt cele mai potrivite. pare a fi un compromis ideal intre greutate, putere si rezistenta ... cel putin pentru mine si pestii pe care ii prind eu in mod constant. daca vorbim de somni de peste 2m prinsi in mod constant, atunci clar un Shimano de 8000 sau o Daiwa de 5000.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2685
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de johnnybravo » 21 Noi 2020, 11:14

si un Certate de 3000 se descurca bine cu somnii comuni pana in 20kg :) Nu mi se pare ok sa pescuiesti cu echpament supradimensionat ca poate iti intra cel maire o data la cativa ani

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Recomandare mulineta spinning heavy

Mesaj de anem » 03 Dec 2020, 18:40

johnnybravo scrie:
21 Noi 2020, 11:14
si un Certate de 3000 se descurca bine cu somnii comuni pana in 20kg :) Nu mi se pare ok sa pescuiesti cu echpament supradimensionat ca poate iti intra cel maire o data la cativa ani
mulineta aia oboseste cu anumite naluci prea rapid si daca iti intra un somn mai rasarit sunt sanse mari sa nu il scoti pe mal ...

daca vrei sa pescuiesti ex-heavy pentru a fi sigur pe echipamentul tau in cazul unui somn mare atunci mulinetele incep de la Shimano-urile de 8000 sau Daiwa de 5000.

daca vrei sa pescuiesti OK, echipamentul sa nu te rupa, sa faci fata linistit unor somni de 20 de kile si daca iti intra unul mai mare sa ai sanse cat de cat, atunci mergi pe o Daiwa de 3500-4000. nici macar Shimano de 5000 nu pomenesc ...

uite aici:

https://www.youtube.com/watch?v=EwSuLiDgd_E

... pe la minutul 6:25 se vede clar cum mi se blocheaza mulineta si invart cu mana tamburul pentru a o repune in miscare. frana era prea stransa pentru mulineta in cauza (un Seagate de 3500) si presiunea pusa pe mecanism a fost pe punctul de a il scoate din uz ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns