Rapala Tail Dancer

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Rapala Tail Dancer

Mesaj de Wavedancer » 13 Iul 2004, 10:46

A folosit cineva voblere Rapala Tail Dancer? Daca "DA", la ce specii si ce marimi. Orice amanunt e binevenit. Multumesc!

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 20 Iul 2004, 16:28

Sal.
Am auzit de la un cunoscut ca ar fi prins un salau la modelul la care faci referire, dar personal nu am incercat. Merge la adancime destul de mare. Pt. ce te-ar interesa? Sau intrebi doar la modul general? Eu personal consider modelele Rapala SSR 7,8 si 9 printre cele mai universale voblere, dar parerile pot fi impartite.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 20 Iul 2004, 19:09

Am pescuit destul de mult acum vreo doi-trei ani cu cu prima versiune de 9cm al Tail dancer. Am prins toti rapitorii de apa dulce cu el inafara de somn. Merge el si la somn dar n-am insistat eu. La lansat este ok si e excelent pentru trena. Lansat se duce cam la 2m50 si la trena intre 4 si 5m.
Anul asta a aparut noua versiune : deep tail dancer. Ei zic ca se duce la 10m adincime si ca e voblerul Rapala care se duce cel mai adinc. Eu l-am testat si sunt convins ca se duce la 10m numai la trena. Altfel coboara cam la 5m. Imagine
Am prins cu el un salau(mic) si week-endul urmator l-am pierdut pe un lac de baraj.
Daca ar fi sa-i dau o nota i-as da 9/10.

Tudor

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 20 Iul 2004, 19:42

danielT scrie:Sal.
Eu personal consider modelele Rapala SSR 7,8 si 9 printre cele mai universale voblere, dar parerile pot fi impartite.
Scuza-mi ignoranta, dar, mai precis, ce model e asta? si ce colorit?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 21 Iul 2004, 08:18

tudor, mi se pare mie sau voblerul din poza e prins cu agrafa cu vartej? Daca e asa, nu ii afecteaza evolutia in apa?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 21 Iul 2004, 08:23

Pe poza e prins cu o agrafa fara virtej. Dar utilizez si agrafe cu virtej si nu am constatat ca afecteaza ceva.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 21 Iul 2004, 09:16

Oare in cazul voblerelor mici (2,5 - 3 - 5 cm) crezi ca afecteaza evolutia?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 21 Iul 2004, 09:24

in general, este recomandata legarea voblerelor direct pe fir
eu am folosit agrafe mici, si nu mi s-a parut ca afecteaza evolutia la voblere de 5-7 cm
vartejul este inutil, intrucat voblerul nu efectueaza o miscare de rotatie care ar putea sa rasuceasca firul.....

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 21 Iul 2004, 11:20

La voblerele mici, lingurite mici, utilizez material fin deci si agrafele la fel.
Oricum mie imi place sa schimb des nalucile asa ca mi se pare obigatorie utilizarea agrafei. Am un coleg care nu utilizeaza agrafe si nu are mai multe atacuri ca mine.

Tudor

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 21 Iul 2004, 13:15

@costica_fishing-Modele SSR se refera la Shallow Shad Rap de 7,8 si 9 cm. Culorile sunt fie cele naturale ptr. zi, soare, apa nu ft. tulbure si culori fluo(FT, GFR, FP, GF, FSC) pt. seara, noapte, dimineata, apa tulbure. Modelul de 9 cm mi sa parut printre cele mai potrivite la somn, cele de 7 la rapitori mai mici, iar cele de 8 cm sunt poate cele mai interesante avand o bataie cam la fel de lenta ca cele de 9, dar nu disloca asa multa apa datorita greutatii si dimensiunii mai mici. Cele de 7 cm au bataia mai rapida. Merg ft. bine in ape ce au curenti rapizi, unde alte modele sar afara din apa. Bineinteles ca sunt si alte modele ce merg bine, dar mie astea mi s-au parut cele mai universale.
@tudor-ai incercat modelul descris si in curenti puternici, turbionari ? Stiam ca mege la adancime mai mare ca multe alte modele de la Rapala.

Scrie răspuns