Cele mai bune lansete de fabrica

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de fabrica

Mesaj de cristian.ene » 29 Mai 2014, 16:14

Blankurile japoneze cu impletituri complexe in X au cea mai avansata tehnologie de constructie pentru blankuri high performance HM.
Seriile MS-X si Truzer fac parte din blankurile japoneze care au cea mai avansata , laborioasa si exacta tehnologie a constructiei blankului, control al dispersiei rasinilor si retete ale compoziturilor care produc blankuri elastice HM.

Cum am mai spus conceptia blankurilor japoneze au o filozofie diferita de cele americane pentru ca au actiuni total diferite de acestea. In lanseu si intepare sunt mai mult sau mai putin rapide dar in drill se comporta progresiv pentru ca au taperuri progresive si rupturile de actiune practic nu exista.

O alta caracteristica care diferentiaza blankurile HM japoneze de alte blankuri HM este ca sunt elastice pentru ca au o constructie speciala din mai multe moduluri de grafit,alte fibre (kevlar,aramide ) si o impregmare cu rasini din care rezulta blankuri HM elastice.

Pe piata din USA doar NFC HM are un grafit cu o elasticitate simialra dar blankuriel NFC au actiuni mai agresive si mai putin progresive specifice blankurile de pe piata americana, in plus blankurile japoneze HM sunt mai usoare decat blankurile NFC.

Americanii de la Pacific Bay Quick Line vin cu o reteta care include diametre mari ale blankului, actiuni progresive fara rupturi de actiune si un compozit elastic si vor fi disponibile in cele potrivite modele pentru pescuitul local.

Alte lansete produse in Asia incerca sa copieze calitatile blankurilor japoneze singura serie care seamana este Colmic Heracles premium care are un grafit elastic si actiunile sunt ceva mai progresive decat ale blankurilor americane.Strctura blankului este una un sanded dar fara impleturi cu alte materiale. Lanseta este dotata cu inele Fuji KR.

Blankurile Phenix K2 copieza bine actiunile blankurilor japoneze dar compozitul si rasinile folosite au ca rezultat un blank incomparabil mai rigid.Blankurile T-Russell a caror origine nu este clara au conicitati si o tehnologie total diferita de a blankurilor japoneze.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de fabrica

Mesaj de cristian.ene » 31 Mai 2014, 10:46

aponezii au conceptie total diferita de constructie a blankurilor care include : un mix complex de materiale diferite, tehnologii avansate de rulare si contructie a sendwichului diferite de cele din USA, rasinile sunt si ele diferite. Si cea importanta este aprecizia cu care japonezii executa fiecare aspect in constructia blankurilor.

Producatorul Olympic descrie modurile de constructie ale blankurilor foarte diferite intre ele dar care au un concept unitar http://www.olympic-co-ltd.jp/en_blanks/index.html .Pe scurt exista si explicatii ale tehnologiilor folosite si ce beneficii aduc (usurarea blankurilor raportat al putere ,integritatea structurala in stress)

Olympic (Graphtite Leader) contruieste blankuri sofisticate pentru Evergreen si Megabass http://www.abrevis.ro/blog/?p=768

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de fabrica

Mesaj de crapmaniacul » 19 Iun 2014, 21:49

In Japonia constatam de multa vreme ca tehnologia nu cunoaste limite iar produsele facute acolo ating niveluri de performanta greu de anticipat in urma cu cativa ani si f. greu de egalat/reprodus de catre altii.
Sunt multe elemente care concura la starea aceasta de lucruri: patente tehnologice unice, o munca de cercetare continua si asidua, foarte multe fonduri angrenate in segmentul pescuit high end, o concurenta acerba intre marii producatori si nu in cele din urma o piata mare de tot, cea mai mare posibila, piata mondiala, care le absoarbe ca un burete de zeci de ani marea majoritate a produselor lor. Practic in orice ustensila legata de pescuit ei sunt lideri de necontestat: carlige, fire, mulinete, lansete, accesorii conexe ca sa ma rezum doar la pescuit.
Atitudinea lor nu percepe si nu permite locul 2, ci doar locul 1 ...

Nu imi explic pe deplin cum nici un producator european sau american cu pretentii nu a reusit sa atinga o performanta similara in ultimele decenii ...
S-au multumit vesnic cu locul 2 ... :roll:

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de fabrica

Mesaj de cristian.ene » 20 Iun 2014, 09:33

Ca regula Japonia este o piata a calitatii dar exista si exceptii.

Recent am vazut acesta lanseta http://www.panfish.ru/catalog/udilischa ... -sensation model 8`4``ft. blank imponderabil dar prea fragil si are doar 7 inele +top lucru nu tocmai ok in genaral si in particular potentat de fragililtatea blankului.

Singurul minus sunt montajele de fabrica care copiaza montajele Fuji de catalog, am vazut lansete mult am atent montate de la branduri produse in Asia ( cum sunt cele de la Colmic Herakles si Permium :wink: ) sau de la alte branduri mai putin celebre decat Evergreen.

Cert este ca la capitolul tehnologie de blankuri japonezii sunt nr.1 dar nu le ofera rodbuiderilor. Pentru piete in care pescarii nu sunt foarte atenti cu lansetele blankurile americane rezista mai bine la abuzuri dupa regula ceva mai gros in pereti,mai greu dar mai sigur.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de fabrica

Mesaj de cristian.ene » 30 Iun 2014, 15:52

Recent am vazut un St.Croix SCV Legend Elite (TET) model 6`10``ft. 6-10 lb. Ex. Fast montat cu inele Fuji KR. Montajul este impecabil ca marime si numar al inelelor comparativ cu alte lansete montate de KR prezente pe piata locala. Materialul din care este construit manerul este foarte dens si rezistenta, greutatea in plus este semnificativa comparativ cu pluta sau EVA dar merita pentru rezistenta. Si modelul de blank este unul de referinta ca actiune Ex. fast :wink:

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Cele mai bune lansete de fabrica

Mesaj de George1985 » 05 Iul 2014, 21:56


Avatar utilizator
chef
veteran
veteran
Mesaje: 682
Membru din: 30 Ian 2009, 08:03
Localitate: Brasov

Re: Cele mai bune lansete de fabrica

Mesaj de chef » 15 Apr 2015, 20:37

semlecangheorghe scrie:Le-am vazut ,pipait,am dat de cateva ori cu una de 2 oz..bate raport pret calitate tot ce e pe piata pana acum..iar stilul e unul japo pur sange si in design-ul lansetelor si in blancuri..si cel mai ieftin model este echipat cu inele fuji sic,mandrinele fuji personalizate de ei..
Team Dragon bate tot....la cele de serie...normal...
Roland Popcev
Fondator/owner al "OJPS-Bv. 2009"

Avatar utilizator
keloo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 23 Sep 2009, 21:41

Re: Cele mai bune lansete de fabrica

Mesaj de keloo » 16 Apr 2015, 18:34

George1985 scrie:Astea le-a pipait cineva?
http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... 42524.html
Salut George, uite aici un filmulet cu Crosscast UL https://www.youtube.com/watch?v=R-olPhPYGCo
:)

kat76
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 24 Iul 2015, 13:00

Re: Cele mai bune lansete de fabrica

Mesaj de kat76 » 15 Oct 2016, 09:48

am cumparat lanseta favorite varita 2,10m putere 8-28gr actiune fast este excelent lucrata ,am pescuit cu ea si am prins cativa strapi se comporta foarte bine deocamdata sa vedem testul timpului ...o recomand

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai bune lansete de fabrica

Mesaj de cristian.ene » 18 Oct 2016, 16:04

Kat76 ai dreptat pentru pretul de 100Euro Varita este mai bine conceputa si construita decat lansete cu pretentii planetare :lol:
Singurul punct slab este posibil mandrina SK2 dar care este montata mai bine decat varianta simpla direct pe blank. Oricum nu forta stangerea mulinetei pentru ca piesa din fata are oricum tendinta de plece pe blank.
Este un trend/moda cu mandrinele astea care au probleme de fiabilitate. Cel 1 piece sunt cele mai rezistente si in ule cazuri mai ergonomice.

Din pacate pescariil locali sau de aiurea inghit lansete pline de bube si lucrurile nu se vor schimba http://conceptcustomrods.ro/lansete-de- ... elamuriri/

Scrie răspuns