Calul de dar

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 05 Oct 2004, 08:21

Personal, dupa ultimul pescuit sunt hotarat sa "pun la pastrare" un bat lung, actiune medium. Incepand de luni nu mai pescuiesc cu bete peste 7`. Daca e cadou, ia-l. Daca vrei sa dai banii pe el, o sa-ti para rau.

Numai bine!

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 05 Oct 2004, 08:35

L-am luat, nu am dat nimic pe el. A fost un cadou.
Pentru spinning am doua bete (3-10g si 5-20).

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 05 Oct 2004, 22:32

todi scrie:Personal, dupa ultimul pescuit sunt hotarat sa "pun la pastrare" un bat lung, actiune medium. Incepand de luni nu mai pescuiesc cu bete peste 7`. Daca e cadou, ia-l. Daca vrei sa dai banii pe el, o sa-ti para rau.

Numai bine!
Todi, te somez sa dai explicatii!
De ce musai sub 7'?
Dar vezi sa nu ma convingi, ca abia mi-am luat un XML de 7'6'' :lol: :lol:

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 05 Oct 2004, 23:15

mugurel scrie:Dupa putere si eu cred ca Dan are dreptate, e buna pentru caras. Pentru somn am lanseta mai puternica (merg bine si cele de crap) iar stiuca mare pentru ea nu am. Am primit-o de la cineva care a zis ca-mi face o surpriza placuta.
Pana la urma surpriza a fost ca nu o sa o folosesc :lol:
Poate fi bun la caras numai daca pescuiesti la fund cu cosulet de nadire.
Daca pescuiesti cu pluta nu e cel mai indicat.
Poti pescui de asemenea la stiuca cu pestisor viu sau mort(tot nu ai bat de stiuca )
Poti pescui linistit si la jig de pe mal,mai ales daca e nevoie sa adaugi plumb suplimentar ca sa arunci f. departe.
Am primit ,cadou , un bat bolognese TRABUCCO NEXIA STRATOCAST de 4,8m.POWER 80 (casting power 20-80 g.),greutatea batului 255g. special pt. a pescui cu jig cand sant nevoit sa arunc la distante f.mari.E o bijuterie de bat ce nu-l poti gasi in U.S.A.

Jean Scurtu

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 05 Oct 2004, 23:39

todi scrie:Personal, dupa ultimul pescuit sunt hotarat sa "pun la pastrare" un bat lung, actiune medium. Incepand de luni nu mai pescuiesc cu bete peste 7`. Daca e cadou, ia-l. Daca vrei sa dai banii pe el, o sa-ti para rau.

Numai bine!
Todi,

Crede-ma ca gresesti referitor la batul lung:ai sacapat o gramada de pesti deoarece nu erai obisnuit cu el,poate calitatea materialului(banuiesc ca e de carbon) nu era cea mai buna.
Nu uita un lucru dupa ce ai intepat tine batul tensionat la maximum,deoarece daca faci asa pestele nu poate scuipa carligul chiar daca carligul nu a patruns adanc De multe ori in acest fel am scos pesti care practic nu erau intepati,in minciog dezgatandu-se singuri.Verifica-ti intodeauna inainte si in timpul pescuitul daca carligul e destul de ascutit.
Am patit si eu de cateva ori la calcani ca i-am scapat deoarece cand m-am aplecat sa iau minciogul am slabit tensiunea si pestele dus a fost,dar nu s-a mai intamplat eu invatand lectia.
Si daca batul e destul de moale si practic carligul la intepare nu patrunde, daca e tensionat cat trebuie nu pierzi pestele.
Nu fi suparat pe betele lungi ,sant f. bune.Eu pescuiesc de la 3m. in sus si nu am deloc probleme

Salai multi si mari,

Jean Scurtu

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 06 Oct 2004, 11:16

sunt atacat din toate partile... :)). n'am nimic impotriva unui bat lung, rigid sa fie. Probabil ca exagerez, foarte multe tzacuri erau de strapazan pe mt de 8 cm, jig greu cu carlig mare si asa mai departe, premise ideale pentru rateu.

Am mai intalnit un fenomen ciudat, si anume: foarte multi strapazani si eu si Mandy i'am agatat de burta, de coada etc, in prealabil simtind misculatie la shad :)). Parerea mea este ca venea dupa shad, il pierdea din vedere si se aseza chiar pe el. Who knows?

Revenind la bete, viteza pe care ti'o confera unul scurt si bine construit, rigid, confortul unei greutati reduse si manevrabilitatea lui la jigging pe verticala sunt avantaje clare. Sa nu mai vorbesc de contactul cu fundul, pe care foarte bine il simti numai un bat scurt. Fiecare piatra, denivelare, aruncarea laterala si reducerea "burtii" firului in conditii de vant. Ori vorbesc tampenii din cauza faptului ca mi'a fost foarte drag de Loomis'ul rupt, si sunt TOTAL subiectiv.

In orice caz, domnule Scurtu, mii de multumiri si va raman mai mult decat dator!

Sanatate si numai bine!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Oct 2004, 11:39

jigging-ul din barca sa face cu bete scurte
asa scrie la manual :lol:

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 06 Oct 2004, 11:46

@Jean
Am preluat si am continuat gluma lui Dan cu pescuitul la caras. Nu pescuiesc niciodata special caras, doar cand intra el in locul crapului, si pentru asta am alta lanseta.
La stiuca nu mai dau la viu, dar cred ca o sa mearga la jiguri mai grele sau cand o sa merg in Delta pentru oscilante de asemenea mai grele.

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 06 Oct 2004, 12:47

Todi, cum ai rupt batul?

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 06 Oct 2004, 16:03

danr scrie:jigging-ul din barca sa face cu bete scurte
asa scrie la manual :lol:
Ai dreptate Dane,asa scrie in literatura de specialitate insa un bat de 2,4m, 2,7m e tot scurt.,nu numai cel in jur de 2m.
Ar fi ciudat si in acelas timp incomod sa pescuiesti cu un bat de 5-6m la jig din barca.
Nu vreau sa conving pe nimeni dar si daca as pescui din barca eu as pescui cu un bat de foarte buna calitate intre 2,5-3m.
Spun de f.buna calitate deoarece ar fi mai putin obositor fiind mai usor si mai ales ca transmite ce se intampla sub apa mult mai fidel decat unul de o calitate mai joasa.
Alt avantaj este ca poti controla mai bine jig-ul, intepi mult mai bine parghia fiind mai mare si nu in ultimul rand te ajuta sa lupti cu un peste mai mare,un bat mai lung preluind mai bine socul(mai ales cand pescuiesti ceva mai fin)
Nu cred ca trebuie sa ne luam intotdeauna ,"cuvant cu cuvant" dupa ceea ce scrie in literatura.
Sant destui care scriu frumos despre pescuit,tehnici etc.deoarece au talentul de a imbraca totul in cuvinte frumoase,dar daca ii vezi pescuind iti schimbi impresia.
Eu pescuiesc de regula la jig cu bete de f.buna calitate , usoare(160 g.-255g.) de 5m.(conditiile locale ,neavand barca mi-au impus aceasta) desi nu scrie asa ceva in nici o literatura.


Jean Scurtu

Scrie răspuns