Barca aluminiu

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

danio
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 14 Noi 2010, 10:51

Barca aluminiu

Mesaj de danio » 28 Ian 2015, 19:49

Salutare!

Am un motor Mercury de 15cp si as dori o barca de aluminiu care sa se impace bine cu el....!!!
As fi reunoscator pentru cateva sfaturi...

Multumesc!

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Barca aluminiu

Mesaj de geppetto » 28 Ian 2015, 21:42

Dacă o să-ți iei una Linder n-o să-ți pară rău deloc.

adv
veteran
veteran
Mesaje: 985
Membru din: 06 Aug 2012, 10:15

Re: Barca aluminiu

Mesaj de adv » 28 Ian 2015, 22:36

Daca motorul are cizma scurta merge perfect cu Motocraft SL 410. Barca are 64 kg !

danio
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 14 Noi 2010, 10:51

Re: Barca aluminiu

Mesaj de danio » 28 Ian 2015, 22:49

Am omis sa precizez...motorul este cu cizma scurta.
Cu barca as vrea sa ies si pe Dunare...maxim 2 persoane

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 960
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Barca aluminiu

Mesaj de sosoktm » 29 Ian 2015, 07:31

Daca iesi doar pe dunare, de ce neaparat aluminiu? Pe fbra a optiuni mai multe.in plus, nu pune carul inaintea boilor, barca se alege prima in functie de preferinte si necesitati, urmata de motor.
Dintre barcile de aluminiu ce apar pe aici as alege linder400, urmata de motocraft sl410. Daca ai amici in italia ai variante mult mai multe acolo

danio
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 14 Noi 2010, 10:51

Re: Barca aluminiu

Mesaj de danio » 29 Ian 2015, 08:06

Am primit cadou motorul...!!!...
Nu vreau sa ies doar pe Dunare....am scris...vreau si pe Dunare...maxim doua persoane. Adica nu vreau o barca mica...gen 3,50...
As vrea o barca usoara...cu care sa pot intra in lacurile si japsele din delta si nu numai...dar sa pot sa ies cu ea si pe dunare.
M-am gandit la aluminiu pt. ca e usoara...am presupus ca se manevreaza usor si la vasla....se poate lasa la apa mai usor...fiind usoara ma voi deplasa ceva mai repede pe dunare si se va misca decent si cu un motor electric...

danio
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 14 Noi 2010, 10:51

Re: Barca aluminiu

Mesaj de danio » 29 Ian 2015, 08:18

sosoktm scrie: Daca ai amici in italia ai variante mult mai multe acolo
Am amici in Italia..insa am aceeasi problema...ce sa iau???

adv
veteran
veteran
Mesaje: 985
Membru din: 06 Aug 2012, 10:15

Re: Barca aluminiu

Mesaj de adv » 29 Ian 2015, 10:10

In alegerea unei barci trebuie sa te gandesti care este aplicatia la care o vei folosi cel mai mult.
Barcile de aluminiu Linder si Motocraft de 4 m pot fi folosite in siguranta pe Dunare si apele interioare . Personal nu as iesi pe Razelm cu ele. Sunt barci pentru pescuit/vanatoare.Suporta 3 adulti / 100 kg fara probleme + bagaj. Exista si un topic mai vechi cu acest subiect.
Daca barca o folosesti la ape cu acces direct cu peridocul greutatea barcii nu conteaza. In conditii reale de pescuit/vanatoare cand trebuie sa treci un dig , un plaur sau un mal inclinat care de cele mai multe ori sunt acoperite cu noroi , vei intelege faptul ca 10 -15 kg in plus conteaza mult. Barca trebuie sa o poti manevra lejer in doi - cu motorul separat !
In rest daca vei lua fibra - care este mai grea decat aluminiul pentru aceeasi lungime a barcii - cauta sa fie noua sau fabricata recent. Altfel sub vopsea ( chiar lucioasa) se pot ascunde multe necazuri.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Barca aluminiu

Mesaj de geppetto » 29 Ian 2015, 10:13

Linder Sportsman 400 e pentru cizma lungă.

Linder Fishing e cu cizma scurta.

Barca mea + motor de 20 cp poate fi trecută peste plaur de 2 persoane dacă nu merge forțată intrarea.

Singurul dezavantaj pe care îl văd la aluminiu față de fibra de sticlă e că fiind mai ușor, barca are o inerție mai mică. Dacă nu ești ancorat și e câtuși de puțin curent, barca de aluminiu o ia la vale (sau în direcția curentului) mai repede decât una mai grea.
O să-ți mai zică lumea pe aici că e problemă cu tropăitul în barcă. Eu nu cred că e.

danio
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 14 Noi 2010, 10:51

Re: Barca aluminiu

Mesaj de danio » 29 Ian 2015, 11:54

Am mers atat in delta...pe lacuri, canale si japse...cu o barca de aluminiu pe care proprietarul o denumea "canadian"...
Mi-a placut foarte mult ca e usoara, foarte stabila...
Stie cineva ceva despre vreo barca de aluminiu care se numeste asa...sau are apelativul asta?

Scrie răspuns