Barca aluminiu

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
cristi cristi
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 29 Oct 2009, 13:06

Re: Barca aluminiu

Mesaj de cristi cristi » 05 Feb 2015, 05:35

Adelin scrie:Pt varianta de 15 cai cea mai potrivita alegere e sportman 4m de la Linder...restul e discutie fără rost. De la material, la forma, greutate si lucratura e exact ceea ce trebe. Am văzut cam tot ce ce poate vedea pana in 30 de cai si nimic nu mi-a plăcut. Am văzut la cineva si cizma scurta de vânzare nu de mult chiar aici pe forum...parca benasi vindea sau asa ceva. :roll:

Salut Adelin ai incercat si linder3,5m sau canadian3,7m?te intreb pt ca vreau sa iau si eu o barca de aluminiu pt dunare sa pun motor de 5hp si cum nu am gasit informatii poate ma ajuti cu ceva idei chiar si pe mp. Multumesc

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 960
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Barca aluminiu

Mesaj de sosoktm » 05 Feb 2015, 17:56

merge bine si canadian de 370, e mai usor ca linderul dar s-ar putea ca 5 cai sa fie cam la limita cu glisarea. Canadian la 370 are si modele mai inalte (canadian 372) pe care le vad mai potrivite pe dunare.Linderul de la Arad are modificare si are cizma scurta, barca se fabrica doar in varianta pt cizma lunga. Se vinde si pe bucati.

Avatar utilizator
cristi cristi
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 29 Oct 2009, 13:06

Re: Barca aluminiu

Mesaj de cristi cristi » 05 Feb 2015, 18:07

sosoktm scrie:merge bine si canadian de 370, e mai usor ca linderul dar s-ar putea ca 5 cai sa fie cam la limita cu glisarea. Canadian la 370 are si modele mai inalte (canadian 372) pe care le vad mai potrivite pe dunare.Linderul de la Arad are modificare si are cizma scurta, barca se fabrica doar in varianta pt cizma lunga. Se vinde si pe bucati.
Pai sunt mai multe modele de canadian de 3,7? Adica 3,72 e mai inalt ca3,7 si 3,75 este si mai inalt ca 3,72 ? Unde pot gasi un tabel cu specificatiile ?

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Barca aluminiu

Mesaj de Adelin » 06 Feb 2015, 00:05

cristi cristi scrie:
Adelin scrie:Pt varianta de 15 cai cea mai potrivita alegere e sportman 4m de la Linder...restul e discutie fără rost. De la material, la forma, greutate si lucratura e exact ceea ce trebe. Am văzut cam tot ce ce poate vedea pana in 30 de cai si nimic nu mi-a plăcut. Am văzut la cineva si cizma scurta de vânzare nu de mult chiar aici pe forum...parca benasi vindea sau asa ceva. :roll:

Salut Adelin ai incercat si linder3,5m sau canadian3,7m?te intreb pt ca vreau sa iau si eu o barca de aluminiu pt dunare sa pun motor de 5hp si cum nu am gasit informatii poate ma ajuti cu ceva idei chiar si pe mp. Multumesc
Daca vorbim de Dunare e bine sa tinem cont de lungime. Daca pescuiesti in zone cu vant unde se formeaza valuri mari chiar si 4m e o barca mica . Sportman 400e un compromis pe carw l-am acceptat intre viteza , siguranta si consum, insa am avut emotii de nenumarate ori pe apa din cauza lungimii si a faptului ca e o barca usoara.
Fiecare isi alege limita de siguranta, acel compromis unde esti dispus sa risti..., compromisul meu e aluminiu de 4m si 20hp, pt a ma putea misca cu pana la 48km/ora in 2 persoane la un consum de benzina minim. Daca as avea alte posibilitati materiale as alege sa ma dau cu o barca de minim 6m si un motor mai mare.
Chiar daca concluzia nu e clara, fiecare din noi stie cat se poate intinde cu costurile unei barci de pescuit, de aici pleaca tot.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Barca aluminiu

Mesaj de Adelin » 06 Feb 2015, 00:09

sosoktm scrie:merge bine si canadian de 370, e mai usor ca linderul dar s-ar putea ca 5 cai sa fie cam la limita cu glisarea. Canadian la 370 are si modele mai inalte (canadian 372) pe care le vad mai potrivite pe dunare.Linderul de la Arad are modificare si are cizma scurta, barca se fabrica doar in varianta pt cizma lunga. Se vinde si pe bucati.
Eu am vazut barca acum un an pe Dunare si nu parea modificata...poate nu am vazut eu bine, pacar era un model de Linder Sportman mai vechi.
...asa cred, nu sunt insa sigur.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Barca aluminiu

Mesaj de geppetto » 06 Feb 2015, 00:43

Am impresia că e un model mai vechi. Eu cred că am cumpărat de la el peridocul pe care îl avea barca inițial (nu cel din anunț). Bennasi e un om foarte de treabă.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Barca aluminiu

Mesaj de Adelin » 06 Feb 2015, 09:43

Asa crec si eu ca e un model mai vechi, dar foarte reusit. Pt un motor cu cizma scurta nu e barca mai faina.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
cristi cristi
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 29 Oct 2009, 13:06

Re: Barca aluminiu

Mesaj de cristi cristi » 07 Feb 2015, 16:52

Adelin scrie:
cristi cristi scrie:
Adelin scrie:Pt varianta de 15 cai cea mai potrivita alegere e sportman 4m de la Linder...restul e discutie fără rost. De la material, la forma, greutate si lucratura e exact ceea ce trebe. Am văzut cam tot ce ce poate vedea pana in 30 de cai si nimic nu mi-a plăcut. Am văzut la cineva si cizma scurta de vânzare nu de mult chiar aici pe forum...parca benasi vindea sau asa ceva. :roll:

Salut Adelin ai incercat si linder3,5m sau canadian3,7m?te intreb pt ca vreau sa iau si eu o barca de aluminiu pt dunare sa pun motor de 5hp si cum nu am gasit informatii poate ma ajuti cu ceva idei chiar si pe mp. Multumesc
Daca vorbim de Dunare e bine sa tinem cont de lungime. Daca pescuiesti in zone cu vant unde se formeaza valuri mari chiar si 4m e o barca mica . Sportman 400e un compromis pe carw l-am acceptat intre viteza , siguranta si consum, insa am avut emotii de nenumarate ori pe apa din cauza lungimii si a faptului ca e o barca usoara.
Fiecare isi alege limita de siguranta, acel compromis unde esti dispus sa risti..., compromisul meu e aluminiu de 4m si 20hp, pt a ma putea misca cu pana la 48km/ora in 2 persoane la un consum de benzina minim. Daca as avea alte posibilitati materiale as alege sa ma dau cu o barca de minim 6m si un motor mai mare.
Chiar daca concluzia nu e clara, fiecare din noi stie cat se poate intinde cu costurile unei barci de pescuit, de aici pleaca tot.
In primul rand siguranta apoi pescuit,plimbare si alte alea. Cum se comporta canadian de 3,7m cu doua persoane la spin, se poate sta in picioare amandoi odata sau doar unul? La o adica nu ma deranjeaza sa ies cand incepe vant puternic.

Avatar utilizator
cristi cristi
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 29 Oct 2009, 13:06

Re: Barca aluminiu

Mesaj de cristi cristi » 07 Feb 2015, 16:53

cristi cristi scrie:
sosoktm scrie:merge bine si canadian de 370, e mai usor ca linderul dar s-ar putea ca 5 cai sa fie cam la limita cu glisarea. Canadian la 370 are si modele mai inalte (canadian 372) pe care le vad mai potrivite pe dunare.Linderul de la Arad are modificare si are cizma scurta, barca se fabrica doar in varianta pt cizma lunga. Se vinde si pe bucati.
Pai sunt mai multe modele de canadian de 3,7? Adica 3,72 e mai inalt ca3,7 si 3,75 este si mai inalt ca 3,72 ? Unde pot gasi un tabel cu specificatiile ?
:?:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Barca aluminiu

Mesaj de Adelin » 07 Feb 2015, 17:22

Daca siguranta e pe primul loc nu Canadian 3,7 e barca pe care o cauti. Pa langa lungime, e importanta si latimea, iar la 1,4 m si dupa forma , nu cred ca e cea mai buna alegere...de fapt io am zis inca de la inceput ca la motorizarea care o vrei tu e Sportman ...si atat. Nu te gandi ca o sa iesi cand incepe furtuna, gandeste-te ca te-a prins furtuna si tre sa iesi, ca aici e pacaleala. Nu apuci sa iesi intotdeauna la timp, iar momentele alea crede-ma ca nu o sa le uiti multa vreme, daca scapi cu bine.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Scrie răspuns