TVR si victor tarus !!!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
blackmamba2
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 22 Ian 2012, 09:13

Mesaj de blackmamba2 » 22 Ian 2012, 17:45

Mi-am cumparat si eu cartea lui "Pescuit la rapitori in ape de ses" in speranta ca mai invat cate ceva despre pescuitul la stiuca. Ce-i drept n-am terminat-o dar cat am citit din ea, nu-mi spune nimic. Ca apa e apa, ca intr-o zi s-ar putea sa prinzi si in alta nu, despre clean ca e peste sperios, numai truisme d-astea. Mai mult a facut el niste experimente cu niste stiuci in acvariu dandu-le carasei, unele mancau, altele nu, iar la final n-a reusit sa traga nici o concluzie pertinenta.


Nu imi pare rau de banii aia, dar ma intreb cum poti sa scrii o carte in care sa nu spui nimic.

Si mie mi s-a parut amuzanta emisiunea in care ii fugarea pe aia cu barca si se baga peste ei ca sa prinda si el un strapazan.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 22 Ian 2012, 17:48

Adevarul este ca omu a avut si el perioada lui de glorie ...Acum ne-am modernizat (o fi bine,o fi rau :roll: ) si probabil ca el nu a reusit sa tina pasul cu pretentiile noastre.Ma rog ,mai mult sau mai putin corecte. Ceva reprezentativ pentru o Romanie bulversata unde scara valorilor nu mai are legatura de mult cu valoarea propriu zisa ...
Nu pot sa dau cu pietre prea tare deoarece omul mi-a publicat in trecut 2-3 articole pe teme ecologice ,in vremuri cand altii doar mergeau la pescuit ...Acum sigur ca omu a ramas la o prajeala .Sa-i fie de bine! :lol:

In rest ,fir intins noii generatii de scriitori! Pardon ,pescari! :lol:


Ps( obraznic de-a dreptul :shock:) : eu recunosc ca unele carti ale lui VT le-am citit mai cu placere decat chestia aia digitala :twisted: Deh,baiet de la tara... :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 22 Ian 2012, 18:17

Zamfi scrie: In rest ,fir intins noii generatii de scriitori! Pardon ,pescari! :lol:
Cine-s aia?

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 22 Ian 2012, 18:42

blackmamba2 scrie:Mi-am cumparat si eu cartea lui "Pescuit la rapitori in ape de ses" in speranta ca mai invat cate ceva despre pescuitul la stiuca. Ce-i drept n-am terminat-o dar cat am citit din ea, nu-mi spune nimic. Ca apa e apa, ca intr-o zi s-ar putea sa prinzi si in alta nu, despre clean ca e peste sperios, numai truisme d-astea. Mai mult a facut el niste experimente cu niste stiuci in acvariu dandu-le carasei, unele mancau, altele nu, iar la final n-a reusit sa traga nici o concluzie pertinenta.


Nu imi pare rau de banii aia, dar ma intreb cum poti sa scrii o carte in care sa nu spui nimic.

Si mie mi s-a parut amuzanta emisiunea in care ii fugarea pe aia cu barca si se baga peste ei ca sa prinda si el un strapazan.

Daca citeai cartea asta cand a aparut prima data alta era treaba,dar acum dupa atatia ani cand tehnicile au evoluat asa de mult e normal sa fie depasita. :lol:
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 22 Ian 2012, 19:08

elias scrie:
Zamfi scrie: In rest ,fir intins noii generatii de scriitori! Pardon ,pescari! :lol:
Cine-s aia?
Da, este o intrebare! :roll: :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
TAVY
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 16 Oct 2011, 22:59
Localitate: targoviste

Mesaj de TAVY » 22 Ian 2012, 20:03

E foarte adevarat ca unele personaje care apar pe langa VT sunt enervante si el este enervant la unele faze dar are meritele lui prin cartile , articolele ,revistele care erau bine venite cu ceva ani in urma cand accesul la informatie nu era ca acum si cred ca nu exagerez. Eu personal nu mai urmaresc emisiunea lui de mult timp .
totul pentru ape si pesti

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 22 Ian 2012, 20:08

Eu personal nu mai urmaresc emisiunea lui de mult timp .
_________________
Da ce mai ruleaza?! :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
TAVY
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 16 Oct 2011, 22:59
Localitate: targoviste

Mesaj de TAVY » 22 Ian 2012, 20:19

Zamfi scrie:
Eu personal nu mai urmaresc emisiunea lui de mult timp .
_________________
Da ce mai ruleaza?! :lol:
scuze tocmai modificam mesajul ....nu mai urmaream emisiunea lui :D
totul pentru ape si pesti

radu6R
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 19 Noi 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de radu6R » 22 Ian 2012, 22:53

emisiunile lui se repeta de ceva ani incoace, nu cred sa mai fi venit cu ceva nou in ultimul timp. la momentul in care am citit una din cartile lui, nu prea erau multe publicatii de acest gen in romania, de asemenea si revista. chiar am fost abonat o perioada, pana am observat ca se adreseaza incepatorilor, ori industria pescuitului evolueaza, tehnicile s.a.m.d.

Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Mesaj de Petru B.GD.N » 23 Ian 2012, 01:11

din cate am mai citit, Tarus a fost direct implicat in instaurarea la putere a lui Selaru in fruntea AGVPS; dar de cativa ani tot striga domnul Tarus ca nu suntem uniti pt. a putea rapune agvps-ul, ca el cat a putut a strigat (radio, presa scrisa, tv), dar mai mult nu poate face. Bine ca a putut sa faca raul. Curata ipocrizie.


Voi continua sa ii cumpar revistele si cartile, chiar dc nu sunt ele in pas cu moda, au insa, cateodata, unele articole sau paragrafe de scoala veche, ceea ce imi place.

Nu am nimic cu pescarul Victor Tarus, din contra, ii port o anumita doza de admiratie, insa valoarea umana a dansului ... .
P.S.: sa fii pescar nu e o virtute.
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

Scrie răspuns