PERMISE PESCUIT - 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de sorin tot » 05 Apr 2016, 14:22

Daca iti pasa de o apa si te numesti asociatie nu exista motive sa renunti la controale. Atat timp cat nu se braconeaza cu plase si curent va fi peste in ape intotdeauna. Bunul Dumnezeu e singurul care face ceva pentru apele din Romania si singurul care ar merita sa ia un tarif de acces pe apa. De asociatii de tot felul sunt satul pana peste cap!
https://www.totpescuit.ro

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1128
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de lazarini » 05 Apr 2016, 14:32

Hai ca deja a luat problema in mana, o rezolva el sa fie bine:
Îmi permit să vă lămuresc eu. Pescar amator există doar în statutul AGVPSR. În OUG 23/2008
există doar notiunea de „pescar sportiv”, indiferent unde veți citi. Același lucru îl găsiți si
în HG 1016/2008. Pescar sportiv și asociații de pescari sportivi.
În acest Ordin apar însă o altă notiune, care nu este prevăzută de lege. „Asociații de
pescari în scop recreativ sportiv.
Dumneavoastră, domnule Chiobașu, care nu sunteți un troglodit, ci lucrați la Senatul României, cum
catalogați această „scăpare” prin raportare la prevederile legii nr. 24/2000?
Ar mai fi câteva „scăpări” ale Ordinului. Conform prevederilor exprese ale OUG 23/2008, respectiv art. 23
alin. 2, prin Ordin al ministrului se aprobă condițiile de practicare ale pescuitului recreativ sportiv,
modelul permiselor de pescuit recreativ sportiv și Regulamentul de practicare al pescuitului recreativ sportiv, la
propunerea ANPA „după consultarea cu forurile de reprezentare ale asociațiilor de pescari sportivi” (iar
sportvi) !
După o analiză sumară, se constată următoarele:
1. Lipsește precizarea că aceste consultări au avut loc- deci s-a încălcat legea!
2. Lipsește Regulamentul de practicare al pescuitului recreativ sportiv.

În schimb, se introduce notiunea de asociații de pescari în scop recreativ sportiv, în locul asociațiilor de
pescari sportivi.
Cum comentați?

V-aș rămâne indatorat dacă în ignoranța mea nu am găsit noțiunea de „pescar recreativ”
sau amator așa cum ziceți dumneavoastră și m-ați trimite la un text de lege, așa cum am
procedat și eupentru a nu rămâne într-o stare de confuzie.

PS Pe masa ministrului Achim Irimescu este deja o Procedură prealabilă în vederea corectării erorilor
de redactare.
Te pomenesti ca omisiunea referirilor la cooperativa, legea sportului sau regulamentul minune sunt doar "erori de redactare"
:lol1:

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1128
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de lazarini » 05 Apr 2016, 14:49

Cum poate minti ca un ordinar atunci cand i se permite acest lucru si nu este nimeni sa-l contrazica:
CIPS are de respectat o decizie a propriului Congres din 2015, si anume C-12/2015, care a decis ca afilierea federatiei să se
facă după Decizia Inaltei Curti de Casatie și Justitie
. Decizia s-a dat anul trecut și s-a comunicat CIPS.
Buei mincinosule, hotararea CIPS la care te referi tu a fost de amanare a luarii unei decizii pana la pronuntarea instantelor din Ro, nicidecum de amanare a afilierii cooperativei:

C-12/2015. Concerning the Romanian federations’ memberships the Congress decides to wait the final decision of the Highest Court of Romania and charges the Presidium in the possession of this decision to propose a decision to the next Congress fully according to the Statutes and the sport fishing
activities. Till that the AGVPS preserves his full membership rights.


Si tot CIPS te-a anuntat ca indiferent de solutiile instantelor din Ro, afilierea cooperativei sa va hotara exclusiv de catre adunarea generala CIPS, in raport cu propriul statut si regulament (mi-e lene sa caut, dar e postat pe site acest raspuns).

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de Tavi » 05 Apr 2016, 15:34

Oricum, ordinul asta e o lovitura grea pentru nea Fane. :D
Urmeaza inca o lovitura la congresul CIPS.
Sa vedem cat mai rezista in ring...se va decide la puncte sau prin K.O.? :lol:
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de Mister Fisherman » 05 Apr 2016, 15:37

A intrat foamea in cooperativa pe usa din fata ! :lol: Mitomanul a fost cuprins de disperare si nu stie ce sa mai debiteze ... poate , poate mai schimba ceva


:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de APSHD » 05 Apr 2016, 16:11

Tavi scrie:
sorin tot scrie: E foarte bine ca s-a renuntat la tarifele ce nu se regaseau in controale, populari etc. (Vezi tariful nesimtit de la Sibiu)
Nimeni nu opreste controalele...asociatiile ce mor de grija apelor le pot face in continuare.
Continuare a ce? Asociatiile care efectuau controale si apele controlate sunt foarte putine. (in paranteza fie spus la Sibiu era una dintre ele).
E adevarat ca nu sunt interzise, dar in lipsa unei reglementari clare a responsabilitatii, obligatiilor, sanctiunilor dar si a unei posibilitati de a acoperi din venituri (cotizatii, tarife) cheltuielile cu contralele, practic majoritatea apelor vor fi necontrolate. Posibil si probabil ca nici cele controlate pana in prezent sa nu mai fie.
Foarte corect .
Asta ati vrut majoritatea (sa dispara Asociatiile ) si sa platiti la Trezorerie , iar apele sa fie ale tuturor si ale nimanui si cind nu va mai fi peste in apele publice spuneti la doamna de la ghiseul din Trezorerie ca nu mai aveti ce prinde. :respekt:
Eu unul din momentul de fata voi refuza sa mai fac vreun control pe apele publice si nu voi mai actiona in cazul actelor de braconaj .
Din bani Asociatiei voi popula in continuare balta Asociatiei unde au acces doar membri Asociatiei.
In rest Dumnezeu cu mila. :respekt:

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de cezar.ch » 05 Apr 2016, 16:58

Eu ma gandesc ca pescarii recreativ/sportivi din Romania au atins gradul de constiinta si de maturitate necesar pentru a-si rezolva singuri problemele, atat cele legate de obtinerea permisului, cat si de combaterea braconajului, respectarea legilor, protectia resursei piscicole a apelor publice...cu sprijinul autoritatilor noastre atat de severe si riguroase in depistarea si sanctionarea oricarei incalcari a legilor, cred ca pescuitul din Romania va urca pe culmile nebanuite ale perfectiunii.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de Tavi » 05 Apr 2016, 19:03

:oops:
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de vali stratonov » 05 Apr 2016, 19:18

Eu unul din momentul de fata voi refuza sa mai fac vreun control pe apele publice si nu voi mai actiona in cazul actelor de braconaj .
Din bani Asociatiei voi popula in continuare balta Asociatiei unde au acces doar membri Asociatiei.
S-au dus banii de salarii.....ce pacat. :cry:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de sorin tot » 05 Apr 2016, 21:46

Vad ca daruirea voastra (reprezentantii asociatiilor de pe forum),constiinta si dragostea de ape se sfarseste odata cu disparitia tarifelor de acces. Inca un motiv sa STIU ca apele nu au pierdut nimic odata cu noile prevederi. Fir intins si nu cantati prohodul apelor!
https://www.totpescuit.ro

Scrie răspuns