De prin Delta

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

De prin Delta

Mesaj de MariusC » 11 Oct 2004, 15:22

Saptamana trecuta, patru dintre colegii mei au fost in Delta si au pescuit patru zile la stiuca.
Au pescuit preponderent in lacuri (Cuibul cu Lebede, Obretinul Mic,
Obretinciuc, Chiril, Gorgostel, Dubkova, Taranova, Uzlina), dar si in canale, japse, + intr-o incinta de pe Dunavat. Au dat cu tot ce-au stiut ei mai bine - linguri oscilante si rotative, voblere si plastice. Au pescuit zi-lumina.
Rezultatul: au retinut 4 buc intre 1 kg si 1,5 kg. Au eliberat foarte multe mici. Cand zic mici, insemna 300-700g.

Marius

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 11 Oct 2004, 15:42

Am fost si eu de vineri pana duminica si acelasi rezultat. Am retinut 8 buc (4 pescari) cea mai mare la 1,5 kg urmatoarele nu depaseau un kg. Am eliberat numai eu aproape 30 buc , la fel si colegii mei.
Am avut doar doua atacuri de stiuca mare.
Cred ca explicatia consta in faptul ca in cursul secetei de anul trecut , in toata acesta zona apa a fost foarte scazuta iar exemplarele mari au iesit din balti.
Am auzit ca mai bine sa prins pe canalele Perivolovca, Litcov sau chiar si pe Dunare.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 11 Oct 2004, 16:14

faptul ca e multa mica ar trebui sa ne bucure, dar sa tragem si un semnal de alarma in acelasi timp! SA ELIBERAM STIUCA MICA (si nu numai). Daca vom fi cumpatati, urmeaza ani buni. Nu vreau sa iau in calcul pescuitul industrial, legal sau nu...

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 11 Oct 2004, 17:10

pescarel scrie:faptul ca e multa mica ar trebui sa ne bucure,
Pe mine chestia asta ma bucura de cativa ani. Parca mai tare m-ar bucura sa fie multa si mare.

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 11 Oct 2004, 17:12

E misto in delta rau de tot, dar haideti sa facem o echipa pentru Suedia, pt la anul.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 11 Oct 2004, 21:28

Asa MariusC ... asa ... asta daca tot vreti sa mai vedeti si cum arata o stiuca adevarat ... ca de marlite am inteles ca v-ati saturat.

Sper ca in curand sa fiu in stare sa va pun la dispozitie mai multe variante de pescuit. (lucrez intens la trierea informatiilor, traduceri poze, ... si alte asemnea detalii importante). Voi mai fi activ pana in primavara sa mai leg niste localnici de activitatea asta, cazare si inchiriat barci.

Transport incepe sa para mai usor de aranjat aici in zona mea. Prin Budapesta sunteti intr-o ora si patruzeci de minute aici. Lacuri si balti ca frunza si iarba. Judetul vazut din aer sau pe harta pare o ingramadire de insule. Toate au stiuca. Cand zic sticua pai stiuca nene ... nu marlite de kil. :lol: :lol: ... si sa nu mai vorbesc de stiuca din mare de-a lungul coastei in apa salcie.

O alta varianta este sa ramaneti aici in oras si sa pescuiti in port. Nu va trebuie barca. Stiucile stau insirate de-a lungul portului cu zecile. Am mai spus cam ce calibru au. 10+ ... bine inteles ca nu toate... 10-15%. 40-50% intre 2-5 kg si restul 5-10 kg. Eu nu am luat o singura marlita si nici nu am vazut la altii. Nu au curaj sa intre in port cand sunt inconjurate de crocodili de 120 cm lungime ce inghit fara probleme o stiuca de 2-3 kg la micul dejun. :)

MariusC ... sper sa veniti macar unu aici sa vedeti cum este si sa nu mai trebuiasca eu sa ma repet. M-am cam saturat ... mai ales ca nu ma atrag sa le prind decat foarte rar.
In weekend am fost in port sa ma aerisesc. Erau doi pescari. Unul prinsese cinci si unul sase buc intre ora 9,30 si ora 12,00. Ii stiu pe baieti si mi-au spus ca una nu a fost sub 5, cea mai mare era la ganita dintre 9 si 10 kg, iar restul au fost intre 6 si 8 kg. Le-au dat drumu la toate fara sa le cantareasca. Dar mi-au zis ca pe malul opus fusese un flacau din Stockholm la pestisor si l-au vazut ca a scos 4 buc. Una la aprecierea cunoscutilor mei pescarii locali, trebuie sa fi fost intre 12-14 kg. Celelalte intre 8-10 kg. Flacul decolase inainte de sosirea mea. Deci pescuise cu un bat si intre 10,00 si 12,15 ... prinsese patru namile la pestisor. (rosioare de 150-200 g)

Eu inteleg ca va lasa gura apa ... dar nu o fac din rautate. Ci pur si simplu nu pot sa ma abtin. :)
Fir intins!
Borealis F

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 11 Oct 2004, 23:22

Petru, eu vin. E aproape sigur. Saptamina viitoare o sa fiu la pescuit cu restul echipei. Decidem data si te instiintez.
Cred ca o sa fie ultima saptamina din septembrie 2005.

Tudor

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 12 Oct 2004, 07:24

Sunt doar curios, cum se face ca au fost unii dintre realizatorii nostri de emisiuni si nu au facut mare lucru acolo?
Ce descrii tu acolo, e raiul pe pamant... Stiuci peste metru insirate de-a lungul portului cu zecile...
Toata lumea stie ca e una din cele mai bune locatii pentru pescuit, mai cu seama stiuca mare, dar pana la ingramadeala asta de monstrii...
Nu vreau sa supar cu remarcile mele, dar sunt mirat peste poate, si oarecum neincrezator. Asta poate si pentru ca nu vreau sa cred ca se poate si asa - si deci tara noastra e vandalizata in ultimul hal!
Oricum ar fi, ramane o locatie de vis pentru noi toti, si care vom putea, vom ajunge pe taramurile celea.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 12 Oct 2004, 08:13

Petru, ce ma nedumereste pe mine e ca acolo se prind doar stiuci peste 6 kg. Astea de la voi nu se reproduc?

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 12 Oct 2004, 08:15

realizatorii de emisiuni nu sunt neaparat si pescari buni
si mai sunt si alti n factori care influenteza pescuitul

Scrie răspuns