COTELE APELOR

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

COTELE APELOR

Mesaj de meas » 15 Feb 2007, 14:01

Stimeti colegi intr-ale pescuitului,cu experienta la pescuitul in rauri sau balti limitrofe,va propun un subiect care a fost mai putin dezbatut si anume "cum influenteaza cresterea/scaderea apelor pescuitul la diversele specii de pesti"
Personal pot spune ca,generic,cand apele cresc,pestele se duce spre apele putin adanci si invers,dar nu este o regula.
Am prins destule stiuci in apele putin adanci ale japselor din Delta chiar daca era curent vizibil dinspre ele spre Dunare.
Ar fi interesant de vazut ce parere aveti si voi.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
DonCarlo
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 17 Ian 2007, 15:17
Localitate: Timisoara
Contact:

mda

Mesaj de DonCarlo » 15 Feb 2007, 15:55

Cand apele scad pe rauri si canale, toate speciile de peshti in general Nu prea trag...zic cand acestea scad brusc...nu in timp indelungat

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 15 Feb 2007, 16:19

Stie cineva daca exista vre-un studiu stiintific pe tema asta???
Desi sunt foarte bune si parerile personale,doar aceste studii tot de la empirism au plecat.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 15 Feb 2007, 16:23

Pai eu stiu un studiu "foarte stiintific" de Dunare...catre varsare:"Apa creste p... peste ;apa scade nimic nu cade!" Pai exprimare mai stiintifica si mai plastica ca asta... :lol: :oops:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 15 Feb 2007, 17:37

zamfi scrie:"Apa creste p... peste ;apa scade nimic nu cade!" Pai exprimare mai stiintifica si mai plastica ca asta... :lol: :oops:
P-ul acela urmat de puncte se refera la "pica' sau "prinzi" peste, sau se refera la"organ" peste:lol:
In cazul in care se refera la "organ", ori creste ori scade apa,tot aia e :!: stai acasa si astepti sa fie stationar.
Dar,lasand gluma la o parte,se zice ca la stiuca e bine sa dai cand este luna plina.Fazele lunii influenteaza prinderea sau efectul de maree???Desi in zonele temperate mareea este mica.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 15 Feb 2007, 17:44

Nu am remarcat o influenta a lunii asupra stiucii. De fapt subiectul a mai fost discutat de nustiucateori si nu a aparut nici o concluzie.
Cat despre maree, nu inteleg ce vrei sa spui cand vorbesti de maree mici in zone temperate. Mareele nu au cum sa influenteze stiuca atata vreme cat va ramane un peste de apa dulce. Stiucile care traiesc in marea Baltica sunt acolo din cauza ca apa e foarte putin sarata. Si pe Baltica nu sunt maree, fiind o mare aproape inchisa.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 15 Feb 2007, 17:47

Pai cred ca la p... :lol: :lol: :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 15 Feb 2007, 18:27

la pasnic influenteaza in functie de loc, in general e bine sa fie apa mare ca sa ajunga in locurile cu stuf cu apa mica, la rapitor la stationar tot cu apa mare mi-a fost mai bine pana acum, pestele venind mai la mal....

zamfi ai uiatat varianta 3 de autoconsolare: "apa creste, p. peste, apa scade p. cade, apa sta, p. da" :D

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 15 Feb 2007, 18:30

tudor scrie:Nu am remarcat o influenta a lunii asupra stiucii....
Cat despre maree, nu inteleg ce vrei sa spui cand vorbesti de maree mici in zone temperate......
Mareele au mare influenta asupra sensului de curgere a apelor dulci spre mare/ocean.In anumite zone ele pot ajunge la 15-16 metrii(coastele Scotiei)
pana la cativa cm.Este cunoscut "valul care urca raul", pe Amazon.
Deci cand mareea este maxima se produce o "incetinire"a debitului raului spre varsare(incetinire ce depinde de intensitatea ei).Pe cale logica putem spune ca debitul raului este "in crestere".Bineinteles ca aceste efecte sunt resimtite in Dunare si mai putin sau deloc in rauri(Olt,Mures)
Cat despre luna plina si stiuca,pot spune ca mai toti satenii din Mila 23 iti rad in nas daca le spui ca pesciuesti cand nu e luna plina(plus minus cateva zile).
Ba mai mult,popular se spune ca stiuca isi schimba dintii si ca doar cand e luna plina are dantura ferma si pfta de.....lungurita.Cat adevar este in asta nu stiu.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 15 Feb 2007, 18:36

johnnybravo scrie:la pasnic influenteaza in functie de loc, in general e bine sa fie apa mare ca sa ajunga in locurile cu stuf cu apa mica, la rapitor la stationar tot cu apa mare mi-a fost mai bine pana acum, pestele venind mai la mal....

zamfi ai uiatat varianta 3 de autoconsolare: "apa creste, p. peste, apa scade p. cade, apa sta, p. da" :D
Sa inteleg ca e mai bine sa creasca apa,sa se stabilizeze si apoi sa mergem la pescuit??
Cat despre autoconsolare e una mai concisa:"nu se mai scoala,dar ce frumos atarna!!" :lol: :lol:
V-as spune si un banc legat de diferenta de varsta intre pescar, dar nu am loc de intors :oops:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Scrie răspuns