AJVPS

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

AJVPS

Mesaj de vanatoruldepesti » 27 Oct 2004, 09:06

Ce parere aveti despre o initiativa care sa faca referire la "spargerea" AJVPS-urilor, adica la separarea pescarilor de vanatori? Am nevoie de orice comentariu si de orice idee care sa se poata aplica. La noi la Valcea vanatorii fac legea, iar pescarii sunt considerati cantitate neglijabila si sunt tratati ca atare. Se strang fonduri de aprox. 10 miliarde de lei, din care numai 1,4 miliarde provin din taxe platite de pescari si ori de cate ori un pescar se arata nemultumit i se spune direct in fata ca vanatorii sunt mai importanti si ca ar fi mai bine sa taca. Interesati-va cum am putea face acest lucru. Oricum, cred ca sunt mai multe etape si prima ar fi desfiintarea AJVPS-urilor.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 27 Oct 2004, 10:26

Parerea mea este ca asociatiile de pescarilor sportivi existente(daca exista) ar trebui sa atace problema :!: Au un cuvant mai "greu" de spus.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 27 Oct 2004, 10:53

La Cluj sunt separate de mult. Nu stiu cum au procedat.
Faza aia ca vanatorii dau mai mult e praf in ochi pentru cei ce nu stiu realitatea. De banii aia mai multi vanatorii primesc tot felul de chestii (abonament la revista de profil, etc), asa ca de fapt nu-s mai multi.
Cert e ca vanatoarea si pescuitul n-au absolut nimic in comun (doar culoarea hainelor de camuflaj) asa ca n-au ce cauta impreuna.

Avatar utilizator
Codrut
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2004, 20:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Codrut » 27 Oct 2004, 11:22

Nu stiu ce inseamna vanatoarea, (las la o parte faptul ca nu sunt de acord cu ea) decat din auzite dar sunt de acord cu MihaiV.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Mesaj de costi » 27 Oct 2004, 19:58

Ar fi un lucru excelent insa ar trebui plecat de sus prin desfintarea AGVPS-ului si infiintarea a doua organizatii separate. Oricum nu sunt impotriva vinatorii insa nu o practic, si nu vad cun un vanator ar putea sa-mi apere mie interesele ca pescar.

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 28 Oct 2004, 05:17

La inceputul lui ianuarie 1990 am facut un memoriu pe care l-am trimis la A.G.V.P.S. ,memoriu in care ceream despartirea pescarilor de vanatori,pescuitul neavand nimic in comun cu vanatoarea.
Am aratat ca numarul mare de pescari ii tin in spate prin cotizatiile lor pe vanatori,(vanatori care pt. a avea dreptul sa aiba arma trebuia sa aiba avizul celor cu ochi albastrii ca nu cumva sa fie impuscat "cel mai mare vanator "al tarii,deci intr-un fel sa fie de-al lor)acestia practic nefacand nimic pt. pescari,eventual primavara impuscau cate o stiuca ce era in bataie,pe post de bizam.
Spuneam de asemenea ca ar fi cazul macar acum dupa "marea invalmaseala'' sa luam exemplul tarilor mai avansate unde pescuitul si vanatoarea sant doua lucruri diferite deci si doua asociatii diferite.
Normal ca nu am primit nici un raspuns,asa ca impreuna cu alt inginer silvic am"regizat" schimbarea vechii conduceri ,propunand si alegand pe post de secretar pe un fost coleg de grupa de al lui,pe care eu nu-l cunosteam dar de care spunea ca e bun profesionist si oricum trebuia facuta o schimbare.
Din pacate si-mi fac "MEA CULPA",am ajutat sa ajunga pe acest post pe un carierist,paranoic,sluga al comunistilor vechi si noi,care apoi a facut totul cu ajutorul vanatorilor sa nu fie posibila despartirea pescarilor decat in Cluj,Satu-Mare si nu mai retin in ce alta localitate.
Normal ca nu doreau despartirea deoarece nu ar mai fi putut sa gestioneze banii pescarilor si in final ar fi ramas fara "obiectul muncii"pierzand posturi,bani ,relatii,etc.
Mihai,pt.ca tot esti din Cluj incearca sa-l contactezi pe domnul Pascalau ce daca imi mai aduc aminte bine era parca presedintele pescarilor in 90-91 si-ti v-a spune cat am luptat pt. aceasta despartire.
Nu am reusit nici in Oradea efectiv sa despart pescarii de vanatori(existand Asociatia Pescarilor din Bihor practic fara independenta-eu fiind un an secretar -in cadrul A.J.V.P.S. Bihor),din cauza celor de la A.G.V.P.S. si a protipendadei comuniste si neocomuniste din Bihor.
Ceea ce am reusit datorita celor amintiti mai inainte a fost ca eu,suferind de reumatism,am reusit sa schimb climatul cu unul mai cald,ajungand sa traiesc acum acolo unde multi tineri romani,din pacate, au murit incercand sa ajunga.
Am ramas insa cu un gust amar deoarece mi-a fost imposibil sa fac pentru pescari ceea ce as fi dorit cu atat mai mult cu cat eram atunci si in Comitetul A.G.V.P.S.
Ar mai fi o sansa pentru despartirea de vanatori si A.G.V.P.S. aceea de care s-a vorbit pe forum,organizarea in cluburi de pescari si formarea Federatiei de Pescuit Sportiv,in felul acesta toti cei atinsi de "virusul" pescuitului sa fie intradevar reprezentati ,intelesi si ajutati in creerea unui mimim necesar pescuitului cu adevarat sportiv(sa zic si civilizat???).

Nu trebuie insa uitat ca "de la cap se impute pestele" si probabil trebuie schimbat capul (capo di tutti capi)!!!!

Sa auzim numai de bine,

Jean Scurtu

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 28 Oct 2004, 11:56

In Timisoara, suntem separati de vinatori de prin 2002, Asociatia Pescarilor Sportivi Timisoara tine de AGVPS

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 28 Oct 2004, 16:36

@ Jean Scurtu:

Dar stiu ca te-ai luptat cu "morile de vant". Te inteleg si esti de admirat!

Cred ca ai vazut cum se desfasoara discutia pe topicul paralel in care se discuta de asociatii si de Federatia pescarilor de competitie. :lol:
Fir intins!
Borealis F

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 28 Oct 2004, 16:42

Toata stima pentru banatenii scumpi la vorba dar cu fapte!

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 28 Oct 2004, 17:11

Rectificare Lucian.

Banateni bine inteles ca sunt si prin Oradea, dar in general oradenii sunt Bihoreni. :lol:
Asta nu ca ar avea vre-o importanta. Dar il atingi pe domnul Scurtu la mandria de patriot local. :lol: :lol:
Fir intins!
Borealis F

Scrie răspuns