Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de StefanDinu » 30 Ian 2014, 12:30

costysomn scrie:am impresia ca sunt numai razboinici aici. toata lumea e legea. Pt mine e mai important pescuitul decat cearta pe cine are dreptate si cine nu. Probabil ca aveti dreptate. Eu sper sa mearga totul spre bine, sa ne fie bine tuturor.
Si eu cred la fel. Din pacate pe munca unora se catara niste profitori, cu nimic mai buni decat AGVPS, dar cu foamea in glanda mult mai mare. Daca AGVPS are in unele domenii experienta iar unde nu are experienta are bunul simt sa ne se amestece. Ceea ce nu se pune problema cu profitorii. Ei vor sa darame totul sa aiba ei ce inventa. Dar in fine! Asta e parerea mea!
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de Adelin » 30 Ian 2014, 12:42

StefanDinu scrie:
costysomn scrie:am impresia ca sunt numai razboinici aici. toata lumea e legea. Pt mine e mai important pescuitul decat cearta pe cine are dreptate si cine nu. Probabil ca aveti dreptate. Eu sper sa mearga totul spre bine, sa ne fie bine tuturor.
Si eu cred la fel. Din pacate pe munca unora se catara niste profitori, cu nimic mai buni decat AGVPS, dar cu foamea in glanda mult mai mare. Daca AGVPS are in unele domenii experienta iar unde nu are experienta are bunul simt sa ne se amestece. Ceea ce nu se pune problema cu profitorii. Ei vor sa darame totul sa aiba ei ce inventa. Dar in fine! Asta e parerea mea!
...sa dicteze ei componenta lutului care sa mearga la mondiale...pai atunci dupa ce se mai face campionat national daca vine selectionierul pu.lii si zice merge x,y, si z?!
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de razvan m. » 30 Ian 2014, 12:57

costysomn scrie: am impresia ca sunt numai razboinici aici. toata lumea e legea. Pt mine e mai important pescuitul decat cearta pe cine are dreptate si cine nu. Probabil ca aveti dreptate. Eu sper sa mearga totul spre bine, sa ne fie bine tuturor.
Atunci costysomn draga, dormi linistit si viseaza-l pe Popescu salvatorul patriei, dar aminteste-ti din cand in cand ca somnul ratiunii poate naste monstri !

Imagine
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de mynu_cs » 30 Ian 2014, 13:06

Ok.. hai ca si aici e acelas lucru ca dincolo

as vrea si eu sa intreb unele lucruri.

As vrea sa particip si eu anul acesta in campionatul national de pescuit open ( sper ca cel organizat de LRS ) si vreau sa intreb cand se voteaza programul?

cam cat ar fi bugetul necesar mediu pt participare cam la 75% din etape cel putin. eu sunt din CJ deci fara benzina ca aia sigur o sa fie mai mult ca la cei din Buc.

Ar trebui sa ma inscriu intr-un club sau sa incerc prima data solo?

Cam ce echipament am nevoie (inafara de sculele de pescuit ) aici vb de barca motor etc.

Alte informatii venite de la cei care au participat sunt bine venite

Acum si pe cealalta parte.. daca il organizeaza FRPS trebuie sa fac parte dintr-un club?


Intreb acum.. pt ca nustiu cum sunt majoritatea dar eu trebuie sa imi organizez concediul de pe acuma ..
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de Adelin » 30 Ian 2014, 13:16

Esti sigur ca asta vrei cu adevarat?!!....sigur nu te-a pus cineva sa intrebi doar ca sa alunece discutia in directia cheltuieli, prea multi bani, struguri acri, iar concluzia sa fie: vreau federatie pt ca acolo nu costa nimic, e gratis!

Te intreb ca sa nu mai lungim bolile, pt ca nu avem timp de palavrageala, iti putem pune niste poze si vezi de acolo ce si cum. :lol: :lol: :lol: :lol:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de StefanDinu » 30 Ian 2014, 13:17

Daca te duci la FRPS trebuie sa fii musai parte dintr-un club afiliat si sa fii sportiv legitimat (inclusiv cu analizele la zi ... fara gluma!) Asa e legea si unde e lege nu e tocmeala ... daca FRPS considera necesar.

In LRS calendarul precum si structura este in curs de discutii si definitivare. La nivel de idee: 4 concursuri in sistem OPEN + 2 concursuri in sistem PALY-OFF (adica primii 30/40/50 de sportivi integralisti dupa 4 concursuri). Dar mai multe detalii vor fi facute publice in momentul cand vor fi definitivate.
Apartenenta la un club LRS este in acest moment optionala pentru participare. Reprezinta bineinteles un avantaj sa faci parte dintr-un club puternic.
Echipament necesar: Barca + vasle + ancora. Alte echipamente (unii cred ca fara asa ceva nu marita sa vii dar gresesc) motor electric/ termic (max.6CP) + sonar.
Costuri: greu de estimat din birou. Poti face o medie a costurilor din ani trecuti. Toate sunt publicate pe site-ul LRS.
Situarea ta in Cluj nu constituie un dezavantaj ... anul asta cred ca or sa fie etape in toata tara. Pe langa benzina mai gandeste-te la cazare + masa.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de razvan m. » 30 Ian 2014, 13:18

mynu_cs scrie: Acum si pe cealalta parte.. daca il organizeaza FRPS trebuie sa fac parte dintr-un club?
Obligatoriu. Participarea la competitiile oficiale a sportivilor care nu sunt legitimati este contraventie la Legea sportului !
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de mynu_cs » 30 Ian 2014, 13:21

0745417093
suna-ma si zi-mi la telefon. daca nu vrei sa zici aici


nu m-a pus nimeni sa fac nimic

Am vrut sa ma bag anul trecut dar a fost sotia insarcinata ( a nascut in Octombrie ) si nu am putut sa o las singura

, nu vreau sa organizeze federatia.. pt ca vreau sa particip la concursuri cu oameni care au fosti si ani trecuti.. p, de la care chiar pot sa invat ceva

nu vreau sa imi faca nimeni favoruri ( gen sa plateasca federatia ceva pt mine ) pt ca nu imi place sa raman dator

incredibil cat de suspiciosi sunt unii..
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

nutzu_z
senior
senior
Mesaje: 335
Membru din: 10 Noi 2004, 13:10
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de nutzu_z » 30 Ian 2014, 13:22

costysomn scrie:nutzu cei de la agvps sunt cele mai mari puslamale, din puntul meu de vedere, daca facea ceva agvps prin tara cred ca mai era peste si pe raurile din Romania. Cand cei de la agvps au avut puterea dc si-au batut joc de ea. In jurul Bucurestiului agvps nu a fost in stare sa controleze raurile, de aceea pe raul Arges in zona barajului Mihailesti daca mergi o sa vezi numai braconieri pescari care dau la parasuta, care baga curent, care baga plase, etce. la fel si pe alte rauri, inclusiv pe Dunare e plin de electricieni, ce a facut agvps ca sa nu mai braconeze oameni? Iti zic eu, nimic,pentru ca sunt oameni lor, asa ca nu imi vb mie de ce face agvps.

Vezi ca esti intr-o mare eroare. Agvps-ul a avut drept de control (oarecum abuziv, facut cu vanatori) pana cand s-a liberalizat piata permiselor (anii 90 parca). Dupa ce s-a liberalizat piata permiselor de pescuit si au aparut asociatiile de apartament, paza apelor a revenit strict organelor abilitate (politie, jandarmi) care trebuiau solicitate de inspetorii zonali ANPA si de un reprezentant al asociatiei care voia sa faca controale, indiferent ca era asociatie de garsoniera sau agvps. Deci practic este ilogic sa acuzi agvps-ul ca nu face controale cand acestia nu sunt proprietarii apelor iar controalele trebuie facute cu un inspector anpa plus "organele". La fel de blamati ar trebui sa fie si asociatiile particulare fiindca au aceeasi vina.

PS- Fane nu a atras fonduri semnificative, excluzand cei 100 de mii de euro de la hidroconstructia pentru care le-a dat balastru. Practic a fost un troc. Dar nici acei bani nu mai sunt ca ia **** pe procese.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de Adelin » 30 Ian 2014, 13:26

mynu_cs scrie:0745417093
suna-ma si zi-mi la telefon. daca nu vrei sa zici aici


nu m-a pus nimeni sa fac nimic .
Asta e faina.
Ti-a zis Dinu si cred ca a fost cat se poate de obiectiv.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Scrie răspuns