Un isvoras rece & sopotitor pt stiuculitele de pe for...

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

AVP
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 08 Apr 2005, 21:21

Un isvoras rece & sopotitor pt stiuculitele de pe for...

Mesaj de AVP » 08 Apr 2005, 21:57

De la o vreme, a prinde vreun pestisor in batranu Danubiu cu undita sau cu lanseta inseamna sa ai bafta cu caru. Poti astepta ore si zile in sir cu ochii pironiti in varful sculei ce nu-ti zvacneste nici de-al dreak, sau, daca o face cand si cand, iar tu te arcuiesti infrigurat de nerabdare, gata sa pui mana pe fibra carbonica si sa tragi cu sete de prada pe care te-astepti s-o simti la capatu nylonului, te repliezi insa imediat, pricepand ca e doar curentul apei cel ce te-amagi cu zmucitura-i perfida...

Si totusi cand am timp nu preget a-l prapadi grabnic pe malul Istrului napadit de salcii, de rachiti si faneturi ce te-mbata cu miresmele vii, in speranta ca voi da lovitura odata si odata, iar vreo mreana inselata de-ale mele bolduri fistichii va pofti sa-mi cada-n bratza ca o fata-mbujurata, poposind in traistuta-mi olteneasca & vargata... De ani si ani pandesc un somn henorm cu mustetzi de gaspodin paidiom :wink: , sau macar zburlite ca ale lui Motan, un forumist otan :wink:, cand ne e drag iar iel drog :wink: si cu dog se cearta de pe gardutzu-i naltarog, de nu-l zaresti decat daca te uiti la iel c-un benog... Una peste alta, trofeele mele pescaresti cele mai rasarite sunt, pana acuma, urmatoarele: o crapoaica aurie de 4 kile, plina de icre, prinsa chiar de ziua mea, pe 29 octombrie, acu 20 de ani ; un crap auriu de 7 kile, prins tot in octombrie -luna carpilor danubieni- cu vreo 19 ani in urma; una suta sabitze undite intr-o singura zi (6-7 kile in total), acu vreo 18 ani ; peste o suta de sule (un fel de guvizi :wink: ) prinse de asemenea intr-o singura zi (2-3 kile in total), acu vreo 17 ani, si cam atat... Asta doar la Dunare... Caci la Balta Potelu (“Mamina�, din protocronicele slavone, sau “iazurile de la Celei�, din Diploma Ioanitilor) am alte trofee, mai vechi, pe care rog sa-mi permiteti sa le tin secret, deocamdata...

Ultima intamplare piscicola am avut-o acum vreo 5 ani, dar sa vedeti cum...Era prin iulie, pe o caldura toropitoare. M-am sculat cu noaptea-n cap, ca sa ma prinda aurora cu varga-n balta, cum zic unditarii, si-am scoborat malul Istrului aflat la doi pasi de blocu-mi, dand cu ochii mai intai de Dunarea Mica, aproape secata vara, apoi de ostrovel, apoi de Dunarea Mare, iar spre sud, pierduta in paclele diminetii, insasi Balkania...Pana s-ajung la vadul cu pesci, aflat la impreunarea Dunarii Mici cu surata-i mare, la capatul ostrovelului de care va spusei, trebuia insa sa ocolesc un isvor destul de maricel, aflat in mijlocul unui gropan de apa limpede si rece, de vreo 10-15 m in diametru, care isvor, printr-un canal lat de 2 m si plin de ierburi acvatice, se varsa la zece pasi mai incolo, in Dunarea Mica... In gropanu cu apa prea limpede si prea rece nu traieste, de regula, nici o vietate, insa atunci mi-au atras atentia neste mogaldete vinetii care se agitau de colo-colo la suprafata gropanului. La inceput crezui ca sunt broscute si vrusei sa trec mai departe, insa uitandu-ma mai cu luare aminte vazui ca sunt chiar pesci, mai precis zeci, poate sute de stiuculite vinetii ce se miscau alene prin gropan, cu boturile un pic iesite din apa. Nici n-am stat sa ma gandesc ce e cu dracutzele alea acolo, stiucile de obicei stand varate printre ierburi, la panda, si fiind tare sperioase si nervoase de felul lor, necum sa se plimbe creanga printr-o apa putin adanca si pe deasupra cristalina, ci imi “armai� in mai putin de 30 de secunde undita din dotare, bagand in carlige doua rame proaspete de balegar, si pac cu varguta-mi dirept langa botul uneia dintre stiuculitele mai rasarite. As!, in loc sa-nghita ca un monstru apetisantii viermi, lupul baltii paru ca nici nu ne observa... :shock: Mai aruncai undita o data – nemic! Lansai langa botul alteia – la fel! Bagai o linguritza speciala pt rapitori si le-o plimbai pe subt boticuri – tot nemic ! :shock: Ma dadui atunci mai langa apa, insa cu gesturi moi, ferindu-ma sa nu sperii pescii ori, mai grav!, s-atrag atentia celorlalti pescari de pe malul Dunarii, aflati la nici 50 de metri mai incolo, care evident c-ar fi dat cu totii buzna incoace, daca s-ar fi prins ce-i cu mine la isvor, si s-ar fi lasat cu omor, n'asa...? Intinsei brusc batul unditei catre pestele mai apropiat, vrand sa-i testez reflexele, insa stiuca, in loc sa dispara in adanc ca fulgerul, abia se dadu mai incolo...! Pricepui, in fine, ca pescii, ametiti de lipsa de oxigen din Dunarea Mica, secatuita de aer de vipia solara si de invazia ierburilor, se retrasesera langa singura sursa de viatza din jur, izvorasul cu apa rece, pana dogoarea o trece... As fi putut sa ma reped acas si sa iau un minciog, cu care as fi capturat tont boboru de stiuci, insa dupa ce ma amuzai sa prind cu mana vreo doua-trei stiuculite (insa nu apucandu-le pur si simplu in mana, caci nu se putea asa-ceva, pescii fiind totusi suficient de vioi spre a-ti aluneca printe degete, ci saltand stiuculitele brusc din apa, impingandu-le cu mana de jos in sus, pe malul garlicei), le dadui apoi drumul si le gonii pe toate ca pe un card de ratisoare, fiindca tocmai vazui apropiindu-se o ceata de copii cu unditze care de care mai nashparlii, care dac-ar fi ajuns aci si-ar fi vazut stiuculitele vinetii-argintii... Capisci, bey...?

Si-altceva ? Ce ziceti ca mai trancaniti voi p-acii...? :D

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 11 Apr 2005, 11:45

:shock: :shock: :shock:
near the beer

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 11 Apr 2005, 13:54

:roll: :?: :?: :?: :?: :?: :roll:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 11 Apr 2005, 18:56

Oare de ce si-au mai luat copiii aia unditzele alea "nashparlii",daca stiucile se prind acolo cu mana....ahaaaa,dadeau la pashnic... :lol: :lol: :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 11 Apr 2005, 19:36

salut.ba lupule,are rinoceru' un joint beton !!!!
walleye

AVP
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 08 Apr 2005, 21:21

Mesaj de AVP » 11 Apr 2005, 20:55

Uno :arrow: io inteleg ca te-am lasat cu gura-ti dintzoasa bouche bee si cu ochii albastrii-exolftalmii, dear costica al fishingii :D, dar inca nu pricep ce anume din tableta mea te-a shocked, ca si cum ai fi castigat la ex-bing un locked, n'asa? sau parc-ai fi hayssam-salam-haham cand mascatii lu dynam de la spate-l imping, pe insusi iel, ce credea ca pe amicu-i anti-sing-sing nimeni nu poa' sa-l inving... :P :

Duo :arrow: tot rulandu-ti ochii aia tot atat de vii ca ai mrenei argintii si-ntrebandu-te probabil ce cauta un guraliv p-acii, ca sa-ti sperie pescii :wink:, rimele precis ti s-or albii, aloo, vanatorule, hi... :P

Tres :arrow: Michael, n-ai priceput ca stiucile alea au aparut doar atunci iar pe urma au disparut ca neste naluci prin lunci? Nashparlii de copii veneau la vanatoare de sule fistichii, iei habar n-aveau ca un alai de stiuculitze vinetii tocmai le zbura de subt nasucurile pistruii, caci altfel mi-ar fi facut mizerii mii...;) De pilda, mi-ar fi zis, dandu-mi cu sic ca la Isarlak, ca nu sunt in tonti porcii, ca lica samadau ce-l stii... :P

Quatuor :arrow: ...frunza-n buza & cambuza, malaies in calcaies, les pa bes, ales bules, yes...

Hai pa, poate sambata ce-o venea, cand o sa prindeti si voi f-o oca de obleti iar lu Michael n-o sa i se mai indoaie varga ca la gorobeti :P , o sa va povestesc cum am prins io monstru ala de 7 kile si ceva d'anta', cu conditia ca pe-aproape, zambareti si isteti sa ramaneti... :wink:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 12 Apr 2005, 07:48

Mare figura esti...cel putzin la exprimare,esti original...ne-ai lasat masca pe totzi... :D
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 12 Apr 2005, 10:36

:o :shock: :? :?: :idea: :arrow: :!:

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 12 Apr 2005, 10:53

Daca nu isi revine la normal, eu nu ii m-ai citesc subiectele, ca parca ar fi o alta limba. Acum or fi emotiile de vina, il inteleg. Succes la fishing. :D

AVP
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 08 Apr 2005, 21:21

Mesaj de AVP » 13 Apr 2005, 18:56

Off...! Uff...!... Stati sa ma sterg drea' de transpiratie si sa rasuflu un pic, caci oricat as fi io de voinik, imi iesi sufletu' si scoase limba cat un lean dick pana cand ajunsei iar pe-al pescarilor forum birlik ! :shock: Bey, da' ce patzii pana va regasii p-aci, va cautai pe toante coclaurilii, nu stiui ca topicu meu fu deturnat de master of garaj spre linia de centura & cuplaj dintre juna Rodica si turco-indianu Raj, noroc ca avusei cu mine nelipsitu-mi lampas pe care l-am shparlit la Mineriada a 4-a de la un ortac cazut in picaj intr-un vidanj in mana cu-o sticla de oranj plina cu tzuika de duda amestecata cu antigel marca Lazz, ca sa aiba coraj... 8)

In fine, mai revenindu-mi o tzira dupa atata alergatura si observand ca unii dintre Dvs ma luarati deja in gura cu neste vbe & semne pline de invatatura si honorandu-ma preste masura, rog sa-mi permiteti a va raspunde ca o mare figura, asa cum a observat si Michael, pescar laudat din Banat cu varga-i indoita-n fatza ca la un barbat incercat, la capatu careia banuim un miros de pesce pus la fezandat...;) Asadar :

Michael:arrow: tine-ti masca bine pe figura in timp ce-i tragi cu varga-ti dura si nu uita morala din reclama aia cu Olympia despuiata ca nebuna : doar orriflame iti ia mirosu de peste cu mana... :P

Adelin :arrow: surprised, shocked, confused, question, idea, arrow exclamation... Ce patisi Adelin, te inecasi c-un os de lin sau executi un training de beem, ori te pomenesti ca vrei tontusi sa vorbim intr-o limba de mim...? :shock: Aloo, fii atent ca beem nu inseamna bem vin, cum ar zice nea Fanus sau nea Vadim, ci Ballistic Electron Emission Microscopy, dupa cum stim...;)

Ovidel :arrow: Ovidel, limbaju-mi anormal este de fapt normal, numai ca nu solemn, formal sau de lemn tontal, asa cum ai invatat mataputza la scoala dupa programa comunisto-marghioala, care ii iluziona pe copii cum ca exista mai multe lumi si cel putin doua Romanii, n’asa?: una in care se vbeste ca la carte, unde oamenii sunt buni, drepti si frumosi, iarba e verde ca-n rai, apa limpede si rece ca la eschimosi si unde nu exista cretini, ranchiunosi, zgarciti, derbedei, saracie lucie & aurolaci urdurosi, ci numai fiinte, lucruri si fapte minunate, dar de care in realitate nu prea ai parte, vai... ; si cealalta Ro, de acasa sau de pe strada ta desfundata, nematurata si tontusi romantica si haioasa, n’asa?, unde sa nu-mi spui ca nu l-ai auzit niciodata pe taticutu-tau cum pe mamica o alinta macar din joi in Pa’ cu-o vba licentioasa, mai acana, sau cu vreo scatoalca vanoasa, ori te pomenesti ca parintii tai sau amicii din copilarie vbeau numai si numai ca la Academie, mey ? :D Limbaju-mi colorat, care pe toti in dreaci v-a cam bagat sau, dupa caz, naz si praz, v-a iritat, e in realitate personalizat, mey, baiat, e stilizat pana la a deveni unicat, caci io, AVP, nu sunt in serie mare fabricat - stiati ca...? :wink: Hai pa, rumega mai intai ce-ti spusei acumasa, iar pe urma om mai vbea... In orice caz, esti un forumel dezghetel, Ovidel, asa ca daca te-ar intalni nenea Avepel ce crezi ca ti-ar da, a? Ei bine, un bombonel de la fabricile de halvitza ale lu nenea Basel, normal... :D ...ăîâţş - proba de microfon... :wink:

Hai pa, sper sa nu fiu nevoit sa plec si d-icisa doar pt faptu ca nu seman cu nimerea, ca uratu ala din desenu animat al lu nenea Disney, a...? :shock:

Scrie răspuns