UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de goodmans » 02 Sep 2016, 08:48

Lucrez in domeniu si pot sa spun ca exista cazuri de genul mentionat de adrian99 dar imi este greu sa cred ca un angajat se risca sa se plimbe prin magazie cu lanseta dupa el.Se baga la colete mici gen smartphone,etc ,obiecte mici si cu valoare,chestii pe care sa le bagi in buzunar fara sa fi observat de nimeni.
Daca la destinatie,atunci cand a fost ridicat,coletul avea exact aceeasi greutate ca la plecare,inseamna ca a fost in regula pe toata perioada transportului.
Ca sa aiba exact aceeasi greutate inseamna ca cel care a "furat" lanseta din tub,sa fi inlocuit cu ceva greutatea lipsa si atunci destinatarul ar fi sustinut ca in loc de lanseta a gasit "cartofi sau caramizi".
In afara de asta,indiferent de varsta pe care o avem,toti ne bucuram ca niste copii atunci cand ne cumparam ceva pentru hobby-ul pe care il avem.Personal as fi defacut coletul acolo,in sediul Postei,ca sa ma asigur ca e totul in regula,ca nu e rupta,etc
Se stie ca orice reclamatie ulterioara se solutioneaza mult mai greu si sint necesare dovezi concrete.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de George1985 » 02 Sep 2016, 08:57

E si daca il desfaci la posta, dupa ce ai semnat, cine iti acopera eventuala pierdere??
La ei nu s-a inventat verificarea la primire.
Nu stiu cine e de vine aici.
Sper sa se rezolve onorabil.

Concluzia... Sa nu fac tranzactii cu userul pearch23.

Florin Habib
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 19 Ian 2013, 04:26
Localitate: Bucuresti

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de Florin Habib » 02 Sep 2016, 10:16

Am primit si eu destule colete prin posta. NICIODATA, dar NICIODATA, angajatul de la ghiseu nu a cantarit coletele inainte sa mi le dea peste tejghea. Traim intr-o lume plina de hoti si trebuia sa fi mai prevazator. Daca perch a luat-o sau nu nu vei afla niciodata. E cuvantul lui impotriva cuvantului tau. Ancheta nu va dezvalui nimic. Doar daca exista camere video la posta care sa mai si mearga. Dar si acolo iti trebuie un proces si o hotarare sa le verifici ca si proba. Asa ca ia-ti adio de la bani. Sau poate te ajuta vreo icoana facatoare de minuni.
Florin

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de crapmaniacul » 02 Sep 2016, 11:37

Florin Habib scrie:Am primit si eu destule colete prin posta. NICIODATA, dar NICIODATA, angajatul de la ghiseu nu a cantarit coletele inainte sa mi le dea peste tejghea. Traim intr-o lume plina de hoti si trebuia sa fi mai prevazator. Daca perch a luat-o sau nu nu vei afla niciodata. E cuvantul lui impotriva cuvantului tau. Ancheta nu va dezvalui nimic. Doar daca exista camere video la posta care sa mai si mearga. Dar si acolo iti trebuie un proces si o hotarare sa le verifici ca si proba. Asa ca ia-ti adio de la bani. Sau poate te ajuta vreo icoana facatoare de minuni.
Din pacate cred ca in lipsa unor dovezi suplimentare clare si mai concrete decat cele deja prezentate, asa vor sta lucrurile, nu se va dovedi nimic sigur ... Si procedura celor de la Posta este departe de a fi perfecta si la preluarea coletelor dar si la remiterea lor catre destinatari, drept ptr care se lasa loc multor erori sau intentii de inselaciune ...

Florin Habib
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 19 Ian 2013, 04:26
Localitate: Bucuresti

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de Florin Habib » 02 Sep 2016, 12:14

Traim in tara in care batranii si analfabetii, ne-au decis viitorul. In tara in care hakuyo, oxygen, pokee si fl, au devenit branduri in pescuit. In tara in care oamenii injura biserica si preotii, pentru ca nu au ce manca. Pentru mine lucrurile sunt mai mult decat clare. Speranta nu mai exista, poate doar cea a nebunului. 27 de ani au trecut de la revolutie. Gata, timpul s-a scurs. Nu vei rezolva nimic cu politia si nici cu posta din lipsa de probe. Spun toate astea ca sa nu ti se para anormal ca ai pierdut o lanseta de 350 lei.
Florin

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de albert.C » 02 Sep 2016, 12:46

acum parinte..fa si matale o donatie ca nu-i mare lucru :)

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de crapmaniacul » 02 Sep 2016, 13:28

albert.C scrie:acum parinte..fa si matale o donatie ca nu-i mare lucru :)
Daca erai in pielea lu taica popa nu mai radeai asa ... erai cu paguba pe tine si cu gandul ca altu a cules nectarul sau cine stie , poate nu ... nu vom sti ...

cezaroi
senior
senior
Mesaje: 435
Membru din: 21 Noi 2011, 09:20
Localitate: Vatra Dornei, Suceava

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de cezaroi » 02 Sep 2016, 13:32

Abia acum am vazut topicul! Acest baiat cu tupeu, ma refer la Niculescu Andrei alias pearch mi-a dat o teapa de 130 lei contravaloarea a doua comenzi de jiguri articulate. Cand l-am contactat telefonic zicea ca este in Franta si ca roaga o ruda sa-mi trimita produsele, apoi acea ruda a gresit destinatarul, apoi nu a mai putut fi contactat. Este un hot! Sper ca cineva sa-i dea o lectie!

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de albert.C » 02 Sep 2016, 13:52

crapmaniacul scrie:
albert.C scrie:acum parinte..fa si matale o donatie ca nu-i mare lucru :)
Daca erai in pielea lu taica popa nu mai radeai asa ... erai cu paguba pe tine si cu gandul ca altu a cules nectarul sau cine stie , poate nu ... nu vom sti ...
sincer acum..mi se pare o mizerie daca se adevereste ca a facut asa ceva..o gainarie cum zicea cineva mai devreme..dar ce nu inteleg este cum sa mergi la politie sa dai declaratii si toate cele birocratice pt un 400 lei care sincer sa fiu nu cred ca o sa-i mai recupereze in veci !
asa gandesc eu treaba: il faceam de rahat poate forumurile posibile..scrisori acasa...pancarte peste tot...il faceam de visa noapte si vb singur la ce regrete ar fi avut...dar la politie si amenintari cu inregistrari..pfai..nu am nimic cu expeditorul..nu il cunosc..dar inteleg ca este si "fata bisericeasca" nu cred ca D-zeu l-a indemnat sa faca toate demersurile..poate gresesc eu...sau poate nu...imi cer scuze .

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: UMILIT DE USERUL @pearch23 , CAUT DREPTATE

Mesaj de crapmaniacul » 02 Sep 2016, 14:18

albert.C scrie:
crapmaniacul scrie:
albert.C scrie:acum parinte..fa si matale o donatie ca nu-i mare lucru :)
Daca erai in pielea lu taica popa nu mai radeai asa ... erai cu paguba pe tine si cu gandul ca altu a cules nectarul sau cine stie , poate nu ... nu vom sti ...
...nu am nimic cu expeditorul..nu il cunosc..dar inteleg ca este si "fata bisericeasca" nu cred ca D-zeu l-a indemnat sa faca toate demersurile..poate gresesc eu...sau poate nu...imi cer scuze .
In treaba asta nu-l amesteca pe Dumnezeu ca n-are nici o vina ...

Omul pagubit si suparat incerca si el sa faca ce se mai putea face cand s-a trezit cu buza umflata si tzepuit ... Acum pe bune pe praful asta 400 Lei ptr multi pescari inseamna totusi ceva, chiar nu sunt 15 de lei, adica un pachet de tigari , e deci normal sa faci demersuri ptr ca daca nu faci inseamna ca iti accepti soarta cu seninatate si nu comentezi, treci mai departe ...

Ma abtin sa nu comentez mai urat gestul, insa cuvintele potrivite erau mai grele ...

Scrie răspuns