pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Re: C&R

Mesaj de hades » 23 Ian 2009, 21:49

johnny_fia scrie: Salut. Eu pescuiesc de 2-3 ani pe Neajlov, dar am retinut niciodata vreun peste, am zis ca e pacat de el. Va rog mult sa nu retineti pestele ca si asa e mic, putin si nu o sa mai avem ce prinde in viitor. Eram odata si am vazut 3 pescari care aveau in plasa 1-2 buc marla care era cu mult sub dimensiuni. E PACAT!!!.
Macar aici va rog mult practicati C&R!!!!!!!
Nu pot spune ca am practicat C&R de fiecare data cand am fost pe Neajlov, pt ca as minti, dar ai sa ramai surprins sa vezi cum eliberez pestii de un kg, doua si retin 2-3 pesti de 300-400g.

Cred ca am prins si eliberat peste pe Neajlov, care daca ar mai fi in apa ar fi trebuit sa fie adevarate trofee, si copii lor sa umple pana la refuz acea apa...., dar nu-i asa, si pisicile unora trebuie sa manance (vezi unditarii care retin si clenutii de 5 cm prinsi la vierme)

In toamna, se prindea la oblete stiuculita de 200-300g si se baga la traista..., deh asta e mentalitatea, eu am prins intr-o zi la vobler vreo 5 stiuci, dintre care 2 mari, peste 3 kg si care s-au intors inapoi sa faca pui...

Si eu pescuiesc tot de 3 ani pe Neajlov, si asa cum spuneam, acolo unde prindeam 2-3 cleni sariti spre kilogram dintr-un singur loc, acum bat kilometrii intregi de rau sa scot unul, doi...
Nu mai vorbesc de garsunii spre 2 kile, care din pacate anul trecut nu am vazut decat unul singur...


Dar eu sper....., oricum fiind un rau aproape de Bucurestidin ce in ce mai multi pescari ajung pe el, si nu sunt tocmai sportivi...

din pacate baietii au inceput si cu curentul.., deci in curand mergem in Bulgaria la pescuit, pt ca acolo chiar merita, credeti-ma, sau in ungaria...

Si radeam de ei!
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

johnny_fia
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 01 Oct 2007, 13:00

Re: C&R

Mesaj de johnny_fia » 23 Ian 2009, 22:23

Cred ca am prins si eliberat peste pe Neajlov, care daca ar mai fi in apa ar fi trebuit sa fie adevarate trofee, si copii lor sa umple pana la refuz acea apa...., dar nu-i asa, si pisicile unora trebuie sa manance (vezi unditarii care retin si clenutii de 5 cm prinsi la vierme)

In toamna, se prindea la oblete stiuculita de 200-300g si se baga la traista..., deh asta e mentalitatea, eu am prins intr-o zi la vobler vreo 5 stiuci, dintre care 2 mari, peste 3 kg si care s-au intors inapoi sa faca pui...

Si eu pescuiesc tot de 3 ani pe Neajlov, si asa cum spuneam, acolo unde prindeam 2-3 cleni sariti spre kilogram dintr-un singur loc, acum bat kilometrii intregi de rau sa scot unul, doi...
Nu mai vorbesc de garsunii spre 2 kile, care din pacate anul trecut nu am vazut decat unul singur...


Dar eu sper....., oricum fiind un rau aproape de Bucurestidin ce in ce mai multi pescari ajung pe el, si nu sunt tocmai sportivi...

din pacate baietii au inceput si cu curentul.., deci in curand mergem in Bulgaria la pescuit, pt ca acolo chiar merita, credeti-ma, sau in ungaria...

Si radeam de ei![/quote]
Stiu ca in ungaria se prinde peste mult mai bine ca la noi, ai dreptate in privinta unditarilor care iau tot ce apuca. Poate ca daca am avea controale mult mai dese(sau macar controale) poate ca o sa se mai inmulteasca si pestele. Pacar ca avem destule rauri in romania si am putea atrage destul de multi pescari din alte tari dar atata timp cat la noi lupu e paznic la oi nu o sa se imbunatateasca nimic. Toti sunt mana in mana cu braconierii. Eu unu daca as avea puterea as pune patrule de jandarmi din 5 in 5 km pr fiecare rau impreuna cu cineva de la apele romane, si in 3 ani o sa avem cu totii ce pescui si lua acasa 2-3 buc.Ar fi destule solutii sa scapam de acesti "minunati pescari" de la noi din tara dar nu cred ca se vrea. Poate ca atunci cand nu o sa mai fie peste nici in delta poate s-o trezi unu sa faca ceva dar pana atunci nu cred.
Ma bucur ca mai sunt persoane care practica si C&R poate o sa ne mai inmultim intre timp.
Sa auzim de bine!

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 24 Ian 2009, 14:19

Frate ,jandarmii, ar trebui sa fie roboti,si nu stiu sigur daca nici ei, nu ar pune "botu"!

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 24 Ian 2009, 20:15

Hai sa va spun eu cum e cu jandarmii si cu controlul....

Pe Neajlov s-a bagat curent,si o stiu multi deja, am sunat la 112, jandarmeria.., raspunsul a fost ca nu e jurisdictia lor acea zona, am cerut la dispecer sa imi dea la pichetul care raspunde de acea zona, , nici jandarmii din buc nici din ilfov (bragadiru) nu au raspuns apelului....

Deci, concluzia, degeaba am permis de pescuit, degeaba eliberez pesti mari (care sunt mai importanti decat eliberarea unui peste mic, deoarece puterea de reproducere a unui peste mare e net superioara decat a unui peste mic) daca mereu vor fi unii care habar nu au ce inseamna pescuit, si daca autoritatile nu isi vor face treaba...

Pana atunci, asa cum am mai spus, sper, si ma simt cu inima impacata ca nu sunt un ucigas de pesti!
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 25 Ian 2009, 15:31

Astazi am fost la Neajlov, dar nu la pescuit :twisted:
Mi-am scos fata la o plimbare romantica prin padure... :oops: , dar nu m-a ajutat vremea...
Oricum, ce mi-e dat sa vad..., 1000 de unditari cu cate un znop de vergi in apa care luasera cativa obleti, cred ca doar asta a mai ramas... :cry:

In plus niste malai care pescuiau la tarboc ( un fel de plasa f marunta, in forma de triunghi aflata in varful unui arac cu care se trage prin apa) si sa vezi ce se bucurau cand prindeau puiuti de peste de 2 cm :cry:

In acesti pui se afla si balos, caras, oblete, boarta, clean si stiuculite mici...
Dar bucuria era mare.........

no comment!
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
ShokTu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 08 Oct 2008, 09:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ShokTu » 05 Mar 2009, 12:15

cred ca ai fost in zona iepuresti , ca si eu am fost acolo si erau alea cu "tarbocu" in aceeasi zi :) , in resti ceva capturi pe anul asta? :D eu nu am reusit sa scot la pozat decat niste chestii mititele :D care au plecat sa mai creasca :)
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination.

This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 09 Mar 2009, 11:49

ShokTu scrie:cred ca ai fost in zona iepuresti , ca si eu am fost acolo si erau alea cu "tarbocu" in aceeasi zi :) , in resti ceva capturi pe anul asta? :D eu nu am reusit sa scot la pozat decat niste chestii mititele :D care au plecat sa mai creasca :)
Nimik notabil anul asta..., cred ca renunt la zona Iepuresti-Calugareni si ma apuc sa caut prin alte zone, sau ma fac crapar :twisted:

Anul asta nu am scos nimic la poza...., mai asteptam :wink:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 09 Mar 2009, 12:30

incearca sa cobori prin branistari vezi ca sunt doua drumuri care duc pana la malul apei sunt destul de lungi si posibil acces greoi mergi pana in zona in care ramane padurea pe malul de vizavi , de prins depinde ce cauti :wink:

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 09 Mar 2009, 13:13

nightfishing01 scrie:incearca sa cobori prin branistari vezi ca sunt doua drumuri care duc pana la malul apei sunt destul de lungi si posibil acces greoi mergi pana in zona in care ramane padurea pe malul de vizavi , de prins depinde ce cauti :wink:
caut clean, de regula, dar dak intra si stiuk nu ma supar :wink:
nu stiu zona de care imi zici!
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 10 Mar 2009, 20:03

anu trecut am facut cateva partide ff bune , eu nu dau dupa clean dar am vazut de multe ori la sateni exemplare 2,5-3 kg ,ciortan 07-1 kg
insa era mult mai cald afara
stiuci am luat si la 3,5 kg si nu putine, marlite sunt destule plus strapi mici
dar am juvelnic cu ochiuri mari 800g trece lejer :lol: :lol: :lol:
edestul de greoi de ex plicat bucuresti -intri in calugareni, prima stanga drum branistari tot inainte ,pe dreapta fantana parasita acolo se face drum de tara ce coboara pana la un ses unde pasc animale de obicei
de acolo drum pe ses pana lalocurile cu pricina ,nu uita foarte important
pescuiesti cu padurea in fata anu asta caut alt cuib de cumetre

prima iesire pe zona incearca so faci cu o masina care nu te lasa la greu si nu chiar cu noaptea in cap

Scrie răspuns