taut baraj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Mar 2011, 09:59

Tautul, nu a fost populat cu stiuca ci cu alevini de stiuca,si nu-i tot una.Eu cred ca n-a apucat sa creasca ,bibanii fiind deosebit de voraci..Si am mai citi pe aici ca stiuca nu se aclimatizeaza bine pe baraje.Nu stiu cit ii de adevarat..Pentru salau insa,...cred ca are sanse sa devina Sarulesti 2.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 16 Mar 2011, 12:59

Scuze luci_t. Am scris multe vrute si nevrute flustrat fiind ca nu-s la pescuit pe vremea asta faina.
Singura angoasa care o am legata de Taut ar fi popularea cu crap. De fapt nu ar strica un pic de crap in plus, dar transformarea lacului intr-un carpodrom gen Livada din Bihor ar aglomera lacul de crapari si ar face spiningul anost, indiferent cat rapitor ar fi. Nu cred insa ca este posibil scenariul cu carpodromul pentru ca malurile Tautului nu permit o supraveghere stricta a pescarilor, asa ca o suprapopulare cu crap ar fi sortita depopularii in scurt timp :)
Nu stiu luci_t ce motive ai da' o merita sa mai incerci cateva partide la clean pe taut. Daca-i prinzi in zile bune si ii gasesti pe unde sunt e extraordinar

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 16 Mar 2011, 22:33

Sa asteptam popularea cu salau si daca se poate sa ne si bucuram de ea ar fi si mai bine....si ce structuri are balta, ce praguri, ce rupturi...sper ca nu sunt doar vise, pt ca ar fi pacat. :wink:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

dinu profesoru
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mar 2007, 15:57
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 25 Mar 2011, 19:48

desi personal sunt dezamagit de acest site care permite unor pseudopescari care pescuiesc in prohibitie sa mai fie si moderatori,totusi consider ca acei pescari care iubesc cu adevarat pescuitul sportiv merita sa afle informatiile urmatoare:
lacul Taut se va popula saptamana viitoare cu 3000-4000 buc salau de o vara(150-180gr/buc) iar in aprilie cu 100 000-200 000 buc. puiet predezvoltat(3-5cm) de salau din Ungaria,asta in functie de pretul final si capacitatea lor de productie.
Maine ora 14-15 se va popula cu 4000 buc. pastrav curcubeu danez(50-60gr/buc),pastrav cu un ritm de crestere exceptional,poate ajunge in toamna la500-800gr/buc.
In mod special trebuie sa atrag atentia ca retinerea pestelui sub dimensiune atrage de la sine interzicerea dreptului de pescuit sportiv din momentul constatarii abaterii.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 25 Mar 2011, 20:00

dinu profesoru scrie:In mod special trebuie sa atrag atentia ca retinerea pestelui sub dimensiune atrage de la sine interzicerea dreptului de pescuit sportiv din momentul constatarii abaterii.
asta este o chestie f buna.
Nu am mai fost pe taut de cativa ani buni, dar o sa poata apa sa sustina speciile noi de pesti introduse sau o sa le asigurati hrana suplimentara?
Ce conditii (tarife, permis, etc) trebuiesc indeplinite pt a putea pescui pe baraj?

dinu profesoru
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mar 2007, 15:57
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 26 Mar 2011, 09:05

pescuitul din barca la rapitor este permis doar cu respectarea conditiilor si anume:
accesul se va face doar pe la punctul de control(extremitatea dreapta a digului),barcile vor fi echipate cu motor electric.
Taxa de 50ron/an este valabila pt.membrii AJVPS Arad(conform protocolului incheiat) si da dreptul la pescuit doar in sistem C&R(numai la rapitori si din barca).
Tot in baza acestei taxe se poate pescui la pesti pasnici,cu respectarea conditiilor(sunt afisate la punctul de control).
Cei care nu sunt membrii AJVPS Arad vor plati o taxa de 25ron/zi/pers.

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Mesaj de MANU_82 » 27 Mar 2011, 19:38

@dinu profesoru
si eu m-am suparat pe unii baietii de aici de pe forum,dar mi-a trecut :)

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Mesaj de MANU_82 » 27 Mar 2011, 19:40

am fost ieri intr-o plimbare pana la baraj si am vazut popularea cu pastrav,sunt foarte frumosi,de abia astept sa creasca mai mari si sa-i am in dril :D
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

asteptam si popularea cu salaii...

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Mesaj de MANU_82 » 27 Mar 2011, 19:43


dinu profesoru
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mar 2007, 15:57
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 28 Mar 2011, 20:54

@manu
tu erai ala cu barca pe care-l batea vantul in mal? :lol:
maine 5-6 tone de puiet caras mic sa aiba pastravul si salaul ce manca,iar miercuri ora16 aprox, salaul...revin maine cu detalii

Scrie răspuns