Clean in figuri, friguri sau calduri !

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 26 Mai 2009, 08:07

miky scrie:eu tind sa cred ca te vedeau clenii aia de care tot zici...
atunci cand te vad, chiar daca nu fug pentru ca stai nemiscat sau te misti foarte incet, pentru ei oricum este clar ca nu faci parte din peisaj (cateva momente mai inainte probabil nu erai acolo si nu le intunecai orizontul :) ) si devin foarte suspiciosi,... in astfel de momente, orice cade pe apa nu mai e neaparat interpretat ca hrana ci mai degraba ca "agresiune a intrusului in spatiul lor vizual", chiar daca ce a cazut pe apa are sau nu, legatura cu intrusul...
parerea mea...
PS : ma incearca o intrebare: cata vreme te uitai la ei,...i-ai vazut repezindu-se dupa "altceva" si hranindu-se ? ... ceva ma face sa cred ca nu...
dar...tu stii ce ai vazut acolo...
Adevarat ce zici tu, ca daca te vad s-a terminat treaba.
Eu dadeam de pe pod.. lasam musca in jos. Podul la noi are peste 5m., chiar 8 poate , si asta pitulat dupa zid gros specific podurilor.

Pai nu se hraneau cu nimic , o frecau la rece, si cand aparea musca se dadea imprastierea !.
Mai plecau , mai veneau .
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 26 Mai 2009, 09:54

deci cei pe care ai vazut tu probabil erau in boiste :lol:

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 26 Mai 2009, 12:25

daca erau inainte de depunerea icrelor atunci trebuia sa prinzi o gramada, in schimb daca era a doua zi dupa boiste puteai sa dai cu orice ca nu ar fi intrat. Am patit-o si eu cu cleanul, doar ca eu am dat la vobler.

Avatar utilizator
crisp
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 254
Membru din: 10 Dec 2004, 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de crisp » 26 Mai 2009, 14:42

Am patit si eu la fel sambata, cu o saptamana inainte am prins cleni frumosi, apa arata la fel ca debit si claritate. E posibil ca temperatura sa fi diferit. Oricum cleanul, parerea mea, cel mai bine il pescuiesti din apa, superflu dar bineinteles din aval spre amonte.
In zona in care pescuiesc cred ca s-a terminat cu depunerea ca nu erau umflati si ma indoiesc ca am prins numai masculi.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 26 Mai 2009, 18:34

pescardeclean scrie:... daca era a doua zi dupa boiste puteai sa dai cu orice ca nu ar fi intrat...
Da ma ! deci clenii astia's ai dracu' golani ! dupa o partida reusita de sex le sta capul numa' la beutura, nicidecum la mancare... mai ales daca or avut parte de sex in grup :lol:
cred ca trebuia sa picuri oleaca de tarie in apa aia, sa se dreaga, inainte sa dai... alta era situatia, zic io ! :lol: :lol: :lol:
daca insa erau "intre numere" :lol: , puteai sa dai si cu tamaie ca nu faceai nimica... :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 26 Mai 2009, 20:18

Am fost in weekend la 3ape,ptr prima oara..auzisem de pastrav de lac si m-am inarmat cu niste oscilante berti de 3-6 cm diferite gramaje sa prind si eu un pastrav de lac..ajung pe mal,un carashean la vrea 50 ani cu pripoane,betze la fund..eu:este pastrav?poate o mai fi vreunul,s-a prins acu 3 ani unul de vreo 3 kile..Clean este?: Haha..cacalau..si de-aia mari..e si salau mult, Si?ati prins ceva? Nimic!
Ok, am pus corturile,am desfacut berile,si hai sa dam si noi(am fraierit eu fomeile sa ne punem la coada lacului ca acolo se mai vedea activitate la suprafata,ele vroiau langa baraj unde nu se vedea nici o miscare)..prima seara numai salau,am luat vreo 4-5..cel mai mare 400g,rahat..a doua zi du-te dupa clean..ii vedeam in maluri,malul abrupt..cum coborai cum dispareau(si mici,max 300g)..cu maxima fereala la mal sau in larg super departe am luat si doi mai maricei dar nu cine stie ce..si mai vreo 2 salai mici(erau peste tot,n-am prins in viata mea salau la oscilanta dar aici era ca obletele)
Hai ca m-am luat cu vorba..observatia era..am fost acum 3 saptamani pe alt lac,am vazut clenii de sus cum stateau la soare peste niste pomi inundati,si eu cu un prieten am luat 8 buc in vreo ora..dupa primii trei prinsi s-au evaporat, au disparut spre larg dar ii luam de-acolo din larg..lansam in larg si-i luam..dar lacul nu era invadat de turisti,malurile inaccesibile(abrupte,nu poti sa pui cortul)..am meers pe mal pana langa ei si cu toata plosciala pestilor prinsi am luat 3 dintr-un loc(si toti erau peste 300-400g,cel mai mare la vreo 800 dar in medie cam 600g)
Eh,la 3ape s-a schimbat treaba..alt bordei altobicei,cu greu am prins vreo 3 cleni(al mai mare la vreo 300-350g)...si umblat cu barca,cautat locuri virgine(dar ce mai e virgin acolo?..toti pestii sunt "strapunsi" bine de turisti)
Scuze de offtopic...am vorbit de spinning desi aveam batul de fly cu mine si parerea mea de rau e ca nu l-am pus in functiune(prea multe gratare si bere te puturoshesc)

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 28 Mai 2009, 14:29

Pe la ce ore ai dat la clean la trei ape ? acolo cel mai bine merge seara dupa ora 7 daca vrei clean peste juma de kil :lol: ... eventual din barca ... la trena
S'altare și bunăstare !

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 15 Dec 2009, 20:08

[quote="miky"]eu tind sa cred ca te vedeau clenii aia de care tot zici...
atunci cand te vad, chiar daca nu fug pentru ca stai nemiscat sau te misti foarte incet, pentru ei oricum este clar ca nu faci parte din peisaj (cateva momente mai inainte probabil nu erai acolo si nu le intunecai orizontul :) ) si devin foarte suspiciosi,... in astfel de momente, orice cade pe apa nu mai e neaparat interpretat ca hrana ci mai degraba ca "agresiune a intrusului in spatiul lor vizual", chiar daca ce a cazut pe apa are sau nu, legatura cu intrusul...
parerea mea...
PS : ma incearca o intrebare: cata vreme te uitai la ei,...i-ai vazut repezindu-se dupa "altceva" si hranindu-se ? ... ceva ma face sa cred ca nu...
dar...tu stii ce ai vazut acolo...[/quote] Deacord cu tine Myky,s-au erai prea aproape si,pedeasupra nu era musca potrivita ,dar la clean???? :roll:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 15 Dec 2009, 20:10

[quote="miky"][quote="pescardeclean"]... daca era a doua zi dupa boiste puteai sa dai cu orice ca nu ar fi intrat...[/quote]
Da ma ! deci clenii astia's ai dracu' golani ! dupa o partida reusita de sex le sta capul numa' la beutura, nicidecum la mancare... mai ales daca or avut parte de sex in grup :lol:
cred ca trebuia sa picuri oleaca de tarie in apa aia, sa se dreaga, inainte sa dai... alta era situatia, zic io ! :lol: :lol: :lol:
daca insa erau "intre numere" :lol: , puteai sa dai si cu tamaie ca nu faceai nimica... :lol:[/quote] :) :lol: :lol:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Scrie răspuns