Kit fly

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

RipKid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 19 Mar 2009, 21:22

Kit fly

Mesaj de RipKid » 12 Mai 2009, 19:09

Salut baieti ,

Cu spinningul cochetez cat se poate de des , sunt innebunit , dar nu de mult descoperind forumul vostru , si celalat forum ( nu stiu daca am voie sa ii scriu numele , cel de fly ) mi-a trecut prin cap o idee nastrusnica . Are cineva de vanzare un kit complet de fly ? Intentionez sa-l folosesc indeosebi la clean . Sau eventual un sfat , de unde as putea cumpara unul ( tinand cont ca am un buget relativ limitat , in jur de 300-400 lei ) , sau separate "sculele" daca aveti : mulineta , snurul si batzul .

Va multumesc anticipat . Razvan S

Avatar utilizator
crisp
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 254
Membru din: 10 Dec 2004, 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de crisp » 13 Mai 2009, 08:25

Mulineta: http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=1931
Snur: http://www.flytying.ro/shop/shop.php?pa ... tem_id=346 - DT 4 - 180 lei
Lanseta - eu as recomanda : http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=2331 dar nu mai este in stoc

o alternativa poate fi: http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=4227, dar sincer nu stiu prea multe despre acest energo. Eu am avut un energoteam premier care era super.
iti mai trebuie fire de diferite grosimi pt leader si muste (sau unelte si materiale pt muste)

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 13 Mai 2009, 09:23

mulineta aia nu prea e bun, e full plastic , dupa 10 iesiri nu mai ai frana pe el ! tamburul merge singur doar o leaca tre sa tragi firul ! oricum nu echilibraza batu dupa 1-2 ore de zbicuit (mai ales la uscate) va fi foarte incomod sa tii batu in mana ...

daca cumperi fir DT poate inveti sa lansezi la 10 , maxim 15m cu ea dar mai mult nu, si asta chinuiala va fi ... daca visezi despre cleni , de multe ori conteaza distanta deci wf , lansat cateodata pana la backing'' ( sau in general 18-20m) ...

betele alea nu stiu cum is , probabil inelele is slabi pe ele dar 2-4 ani poti pescui cu ele daca nu il rupi batu ...


daca alegi din betele astea , mai cauta o mulineta din aluminiu (io as zice mai prejos de okuma SLV sa nu dai) si un fir WF (daca iei bat 4/5 un wf4f - si inca ramai la finete, poti lansa la distanta pana goange #8 fara sa moara batu in casting) ...
cam asta e ...
nu am calculat dar probabil undeva la 100-120 euro tre sa fie totalul ... asta inseamna ca daca tin inelele si nu il rupi batu , daca nu te plimbi pe snur si nu dai de pamant cu mulineta, peste 4 ani poti schimba snurul eventual inelele ...

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 13 Mai 2009, 10:04

_Sanya scrie:mulineta aia nu prea e bun, e full plastic , dupa 10 iesiri nu mai ai frana pe el ! tamburul merge singur doar o leaca tre sa tragi firul ! oricum nu echilibraza batu dupa 1-2 ore de zbicuit (mai ales la uscate) va fi foarte incomod sa tii batu in mana ...

daca cumperi fir DT poate inveti sa lansezi la 10 , maxim 15m cu ea dar mai mult nu, si asta chinuiala va fi ... daca visezi despre cleni , de multe ori conteaza distanta deci wf , lansat cateodata pana la backing'' ( sau in general 18-20m) ...

betele alea nu stiu cum is , probabil inelele is slabi pe ele dar 2-4 ani poti pescui cu ele daca nu il rupi batu ...


daca alegi din betele astea , mai cauta o mulineta din aluminiu (io as zice mai prejos de okuma SLV sa nu dai) si un fir WF (daca iei bat 4/5 un wf4f - si inca ramai la finete, poti lansa la distanta pana goange #8 fara sa moara batu in casting) ...
cam asta e ...
nu am calculat dar probabil undeva la 100-120 euro tre sa fie totalul ... asta inseamna ca daca tin inelele si nu il rupi batu , daca nu te plimbi pe snur si nu dai de pamant cu mulineta, peste 4 ani poti schimba snurul eventual inelele ...
moldoveanule ! :lol:

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 13 Mai 2009, 10:53

:D in 4 luni perioada la armata in Bucuresti s-a lipit ceva si pe mine :D :D :D

RipKid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 19 Mar 2009, 21:22

Mesaj de RipKid » 13 Mai 2009, 12:48

multumesc mult baieti de sfaturi . inca mai caut . nu uitati , va rog , ca inca sunt la inceput . teoria am bagat-o la cap cat de cat , dar o sa fie mai greu cu practica . va multumesc mult pentru sfaturile date si pentru timpul acordat .

Avatar utilizator
crisp
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 254
Membru din: 10 Dec 2004, 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de crisp » 13 Mai 2009, 13:32

_Sanya scrie:mulineta aia nu prea e bun, e full plastic , dupa 10 iesiri nu mai ai frana pe el ! tamburul merge singur doar o leaca tre sa tragi firul ! oricum nu echilibraza batu dupa 1-2 ore de zbicuit (mai ales la uscate) va fi foarte incomod sa tii batu in mana ...

daca cumperi fir DT poate inveti sa lansezi la 10 , maxim 15m cu ea dar mai mult nu, si asta chinuiala va fi ... daca visezi despre cleni , de multe ori conteaza distanta deci wf , lansat cateodata pana la backing'' ( sau in general 18-20m) ...

betele alea nu stiu cum is , probabil inelele is slabi pe ele dar 2-4 ani poti pescui cu ele daca nu il rupi batu ...


daca alegi din betele astea , mai cauta o mulineta din aluminiu (io as zice mai prejos de okuma SLV sa nu dai) si un fir WF (daca iei bat 4/5 un wf4f - si inca ramai la finete, poti lansa la distanta pana goange #8 fara sa moara batu in casting) ...
cam asta e ...
nu am calculat dar probabil undeva la 100-120 euro tre sa fie totalul ... asta inseamna ca daca tin inelele si nu il rupi batu , daca nu te plimbi pe snur si nu dai de pamant cu mulineta, peste 4 ani poti schimba snurul eventual inelele ...
Sanya, omu nu cred ca pescuieste pe raul unde mergi tu, deci va pescui pesti si nu salupe, submarine nici macar un batiscaf,

so:
mulineta okuma slv cel mai ieftin o gasesti la 130 de lei un snur bun minim 170 lei (eu am un cortland 444 dt de 4 ani si nu l-am ingrijit dar nu are nici macar o ciupitura pe el) deci mai raman 100 lei pt lanseta si celelalte.
Parerea mea ca pt clean nu ai nevoie de o mulineta scumpa. Eu am 2 slv si sa stii ca nu sunt prea usoare. Acum imi dau seama ca mai bine imi luam un bat mai scump cu banii pe care i-am dat pe ele.
Apropos de fir wf si dt, parerea mea ca un dt e mai bun daca omu' pescuieste mai mult pe rauri. Dupa ce l-am vazut pe eugen lansand un dt4 la 20m mi-am schimbat parerea vis-a-vis de dt-uri .
o super lanseta la un pret bun este Falcon-ul dar din pacate nu se mai gaseste.
Inelul de varf este musai sa-l schimbi la toate lansetele cu pret mic dar cu 10-15 lei te-ai aranjat pt cativa ani.

RipKid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 19 Mar 2009, 21:22

Mesaj de RipKid » 13 Mai 2009, 17:13

crisp scrie:
_Sanya scrie:mulineta aia nu prea e bun, e full plastic , dupa 10 iesiri nu mai ai frana pe el ! tamburul merge singur doar o leaca tre sa tragi firul ! oricum nu echilibraza batu dupa 1-2 ore de zbicuit (mai ales la uscate) va fi foarte incomod sa tii batu in mana ...

daca cumperi fir DT poate inveti sa lansezi la 10 , maxim 15m cu ea dar mai mult nu, si asta chinuiala va fi ... daca visezi despre cleni , de multe ori conteaza distanta deci wf , lansat cateodata pana la backing'' ( sau in general 18-20m) ...

betele alea nu stiu cum is , probabil inelele is slabi pe ele dar 2-4 ani poti pescui cu ele daca nu il rupi batu ...


daca alegi din betele astea , mai cauta o mulineta din aluminiu (io as zice mai prejos de okuma SLV sa nu dai) si un fir WF (daca iei bat 4/5 un wf4f - si inca ramai la finete, poti lansa la distanta pana goange #8 fara sa moara batu in casting) ...
cam asta e ...
nu am calculat dar probabil undeva la 100-120 euro tre sa fie totalul ... asta inseamna ca daca tin inelele si nu il rupi batu , daca nu te plimbi pe snur si nu dai de pamant cu mulineta, peste 4 ani poti schimba snurul eventual inelele ...
Sanya, omu nu cred ca pescuieste pe raul unde mergi tu, deci va pescui pesti si nu salupe, submarine nici macar un batiscaf,

so:
mulineta okuma slv cel mai ieftin o gasesti la 130 de lei un snur bun minim 170 lei (eu am un cortland 444 dt de 4 ani si nu l-am ingrijit dar nu are nici macar o ciupitura pe el) deci mai raman 100 lei pt lanseta si celelalte.
Parerea mea ca pt clean nu ai nevoie de o mulineta scumpa. Eu am 2 slv si sa stii ca nu sunt prea usoare. Acum imi dau seama ca mai bine imi luam un bat mai scump cu banii pe care i-am dat pe ele.
Apropos de fir wf si dt, parerea mea ca un dt e mai bun daca omu' pescuieste mai mult pe rauri. Dupa ce l-am vazut pe eugen lansand un dt4 la 20m mi-am schimbat parerea vis-a-vis de dt-uri .
o super lanseta la un pret bun este Falcon-ul dar din pacate nu se mai gaseste.
Inelul de varf este musai sa-l schimbi la toate lansetele cu pret mic dar cu 10-15 lei te-ai aranjat pt cativa ani.
mersi mult de sfaturi . o sa tin cont de ele :) cheers

RipKid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 19 Mar 2009, 21:22

Mesaj de RipKid » 13 Mai 2009, 18:09

mi-am facut o idee despre ce mi-ar trebui pentru inceput ( normal , cu ajutorul celor mai priceputi ca mine , carora le multumesc mult ) , si vreau sa va rog sa va dati cu parerea , dar nu uitati ca SUNT INCEPATOR , inca nu am pus mana pe ceea ce vreau sa cumpar , si ca vreau sa le folosesc INDEOSEBI LA CLEAN !

Lanseta Jaxon Orion Fly 2.85m #5-6 : 930 ron
http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=4171

Mulineta Viva : 18 ron
http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=1931

Snur Attack WF5F , Producator: Vision : 70 RON
http://www.xxx.ro/produse/213/1462/S ... -WF5F.html

Lider Vision Classic Trout 5x , Producator: Vision : 13 RON
http://www.xxx.ro/produse/214/6182/V ... ut-5x.html

Tippet Fluorocarbon Clear 0.14mm/25m , Producator: Sufix : 13 ron
http://www.xxx.ro/produse/214/6234/T ... m-25m.html

Nu uitati deasemenea ca nu am mai pescuit "cu" acest stil niciodata si vreau , pentru moment , sa vad daca mi se potriveste .

Dati-va cu parerea , un sfat , o idee , orice este binevenit .

Multumesc .

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 13 Mai 2009, 21:39

ne intalnim odata pe raul buzau pe niste locuri cu clean mare si vin eu si cu lansete si cu fire si cu mulineta .... :wink: :)
si facem si casting , prindem si peste si pui si tu mana pe cateva lansete ca sa vezi cam despre ce e vorba inainte sa te hotaresti la ceva.... :wink:

tu numa gaseste locurile alea cu cleni.... 8) :lol:

Scrie răspuns