Rodbuilding mioritic

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de kingofbeasts » 06 Iun 2012, 14:06

ULK scrie:king... Sa presupunem ca in cazul unui blank mai scurt si o mulineta mai maricica, choke pointul prea in varf,nu permite folosirea unor inele L mici? Ce se face? Ca ideal ar fii sa pui cat mai multe inele mici sa castigi la sensibilitate ,dar totodata vrei sa respecti si choke pointul.....te pui si modifici upsweepul ?

Sau nu se poate ajunge in situatia respectiva? Nu am experimentat ... Deci nu stiu,poate nu.

Pun intrebarile astea, ca poate stii raspunsul sau poate reusesti sa gasesti raspunsul( ca nu oricine reuseste-admit) si nu ca sa fiu in contra.
Ca oricum care isi bat joc de toti care incearca sa inbunatateasca si sa aduca ceva nou in materie... sunt cam ingusti in gandire sau se lasa condusi de sentimente si nu pot percepe ca inclusiv blankurile, inelele, mulinetele tot mai performante ... nu ar exista la nivelul la care sunt in momentul acesta... nu ar exista , fara oamenii care la un moment dat,au avut curajul sa gandeasca out of the box....

Deci foarte laudabila incercarea...
mulinetele japoneze, in special la cele de la shimano am observat, chiar si la marimi mai mari au modele cu unghi mic care sa aduca chokingpointul mai jos pe blank (spre mulineta). Chiar ii spuneam cuiva pe rodbuilding.org in acel topic ca asa cu se recomanda sa-ti cumperi/faci bat dupa mulineta tot la fel se potate sa-ti alegi mulineta pentru bat. Daca totusi modelele cu astfel de unghiuri nu-ti pica pe gust poti sa modifici unghiul si cel putin o solutie am dat tot acolo.
In plus noua baza de date pe care o construiesc cei de pe anglersresource pot facilita alegerea unei mulinete si in functie de unghiul pe care-l face axul ei cu blankul.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de ULK » 06 Iun 2012, 14:28

Da am citit tot acolo de cand ai postat ..

Dar Tom e de parere ca unghiul nu are importanta de luat in calcul...dar na asa e el...nici spine-ul nu il considera ca merita cautat.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de ULK » 06 Iun 2012, 15:02

Iar ca o lanseta sa fie construita luand in considerare mulineta cu care va fii folosita este veche si sta in picioare..ca se poate folosi si cu altele este tot atat de adevarat . Daca unii aleg nuantele matisajului dupa culoarea mulinetei(inclusiv eu :) )... atunci dece sa nu fie ales si choking pointul dupa modelul mulinetei? Eu as agrea... ambele :)


Prin ce metoda trasezi axul imaginar pana la blank? Scoti tamburul si legi un fir ceva de ax? Si cand e in prelungirea lui dreapta ... acolo marchezi blankul sau cum?
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de ULK » 06 Iun 2012, 15:07

Defapt vb. prostii... Calculele iti dai punctul
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
PPT
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 04 Apr 2012, 23:43
Contact:

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de PPT » 06 Iun 2012, 15:48

De ce lansete custom?

Aceasta este întrebarea principală la care ne răspund Cristian Ene, Andrei Sava, Laurențiu Andronic și Gabi Udilă in revista Pescuitul Pentru Toti nr.2. Afla care sunt cele mai populare lansete montate de ei, cat costa componentele si alte ponturi despre rodbuilding.
Pescuitul Pentru Toti
www.pescuitulpentrutoti.com

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de kingofbeasts » 06 Iun 2012, 15:51

ULK scrie:Prin ce metoda trasezi axul imaginar pana la blank? Scoti tamburul si legi un fir ceva de ax? Si cand e in prelungirea lui dreapta ... acolo marchezi blankul sau cum?
merge si cu firul dar trebuie sa legi la baza axului astfel incat pe lungimea axului firul sa se suprapuna perfect paralel cu acesta. totusi riscul de eroare e destul de mare .
personal initial am incercat sa suprapun ("ochiometric") perfect axul pe dunga de imbinare dintre 2 felii de parchet laminat (ca ala are marginile suficient de dreptesi era si destul de lung) dar si aia a fost o metoda cu eroare destul de mare.

variantele cu cele mai mici erori le ai pe mp. :wink:

de curiozitate poti sa compari apoi rezultatul masuratorilor cu cel dat de cele 2 metode de calcul de pe GPS :wink:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de kingofbeasts » 06 Iun 2012, 16:24

cata_asp scrie:Si inca ceva:
-referitor la poza cu imaginea corecta a inelelor pe blank, la niciun bat cu "L" -uri pe blank n-ai sa vezi ...luminita de la capatul (tun)inelului, si cu toate astea....
-daca mai privesti si prin inelele de fabrica ale unor bete...te iei cu mainile de cap, si merg si alea. :headbash:
poza cu inelele pe care le vezi perfect concentrice se refera la trenul de reducere in NGC (adica la inelele cuprinse intre inelul de plecare si cel de strangulare sau choker ) pentru ca pe celelalte (runningul sau inelele din tunel) ar trebui sa le vezi ca pe un singur inel pentru simplu fapt ca toate au acelasi diametru (sau cel putin asa spune teoria Fuji ca ar trebui sa aiba). Perfect concentrice vrea sa insemne ca toate acele inele au centrele suprapuse.
constructorii de customuri exact asta remediaza , ceea ce fabrica pune in functie de costuri nu de performante.
normal ca si ceea ce da fabrica functioneaza desi te iei cu mainile de cap cand vezi cum arata, pe acelasi principiu la fel cum Audi merge si dacia 1300 merge. Diferenta este ca cei ce vor Audi s-au cam saturat de Dacie.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Iun 2012, 16:35

De obicei aceste persoane neintelegand conceptul de “fiecare cum vrea” nu gasesc altceva de facut decat mistouri ieftine care sa minimalizeze munca altuia.

Ca sa vezi unde era justitiarul de serviciu..
Poi si unde ai fost cind Ene o facut kaka,in tot ce inseamna Matagi??Cind zicea ca is doar ornamente,si unii numai 'croseteaza' lansete??
Si cind zicea ca numai blancurile ce le duce el is bune,restul sint fake-uri si grafit de slaba calitate..Toate,sc3,batson rainshadow,mhx...
Al naibii ,atunci nu te-ai autosesizat...mah tu tii cu ursul..
Macar de facea Ene ce o facut King,ziceam ,dom'le jos colopul..
Cit despre proiectarea woblerelor pe calculator tu ai zis ca iti o groaza de timp ca sa inveti si costa multi bani programul..Ai zis sau nu??Acuma nu-i mai valabil ce ai zis..acuma e bun orice ca sa imi fii in contra..
Si da woblerul Alinutz,este mai valoros decit orice wobler de serie,pentru ca are o bataie unica..si asta conteaza pe o apa suprapescuita...woblerele de serie,pot fi ignorate la un moment dat daca se pescuieste excesiv cu ele..din cind in cind ,mai confirma modelele bune,dar vine unul cu un unicat de asta,si rupe gura tirgului,asa ca nu orice este de serie ,facut ca la carte este neaparat si valabil...isi are si intuitivul rolul lui..
Cit despre chestia cu "tu ai intotdeauna dreptate '..este cea mai puerila tentativa de a 'lovi'in cineva..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de anem » 06 Iun 2012, 17:04

semlecangheorghe scrie: Ca sa vezi unde era justitiarul de serviciu..
[.....]
Nu sunt justitiar, atat ca devine stresant sa citesti intr-una parerile si polemicile venite de la o singura persoana care se pare ca le stie pe toate ;) ... si asta nu ti-o spun in nume de rau sub nici o forma.
semlecangheorghe scrie:[.....]
Poi si unde ai fost cind Ene o facut kaka,in tot ce inseamna Matagi??Cind zicea ca is doar ornamente,si unii numai 'croseteaza' lansete??
Si cind zicea ca numai blancurile ce le duce el is bune,restul sint fake-uri si grafit de slaba calitate..Toate,sc3,batson rainshadow,mhx...
Al naibii ,atunci nu te-ai autosesizat...mah tu tii cu ursul..[.....]
Nu am stat sa citesc tot de pe aici pentru ca in ultima vreme urmaresc tot mai putin forumul ... devine tot mai plictisitor ...
semlecangheorghe scrie:[.....]
Cit despre proiectarea woblerelor pe calculator tu ai zis ca iti o groaza de timp ca sa inveti si costa multi bani programul..Ai zis sau nu??Acuma nu-i mai valabil ce ai zis..acuma e bun orice ca sa imi fii in contra..
[.....]
Da, am zis ca iti ia multa vreme sa inveti BINE soft-ul pentru a face chestii intr-adevar complexe prin care sa poti sa analizezi rezultatul. Si da, costa o gramada de bani anumite softuri dar atata timp cat il folosesti in particular ... sti prea bine cum stau treburile. Eu ma mai joc pe la lucru cu cate un vobler ... acasa sub nici o forma nu am pofta de asa ceva si nici nu mai tin minte cati ani au trecut de cand nu am mai avut vreun soft de genul asta instalat pe calculatorul personal. Dar de la “o groaza de timp ca sa inveti si costa multi bani programul” nu rezulta sub nici o forma concluzia ca este nefolositor si ca cei care mai folosesc si altceva decat intuitia sunt ... nu stiu cum. E ca si cum te-as intreba eu pe tine de ce folosesti AutoCad-ul (cred) pentru a proiecta mobila cand foarte bine ai fi putut sa trasezi direct pe placi si vezi daca le imbini cum trebuie ulterior ;)
semlecangheorghe scrie:[.....]
Si da woblerul Alinutz,este mai valoros decit orice wobler de serie,pentru ca are o bataie unica..si asta conteaza pe o apa suprapescuita...woblerele de serie,pot fi ignorate la un moment dat daca se pescuieste excesiv cu ele..din cind in cind ,mai confirma modelele bune,dar vine unul cu un unicat de asta,si rupe gura tirgului,asa ca nu orice este de serie ,facut ca la carte este neaparat si valabil...isi are si intuitivul rolul lui..
[.....]
Nu neg eficienta voblerelor lui Alinut, tot respectul meu pentru ceea ce face, se vede ca ii place si sunt convins ca prind pesti pentru ca altfel nu ar continua sa le faca. Dar din nou, de aici si pana a spune ca “bat la ***” orice vobler de serie e cale lunga ... si din partea cuiva care pescuieste de ani buni cu artificiale nu m-as fi asteptat sa spuna asa ceva. Pentru a face afirmatia asta cu atata siguranta ar fi trebuit ca in aceleasi conditii sa testezi si TOATE voblerele de serie :roll: . nu vreau ca Alinut si voblerele lui sa devina subiect de discutie pe aici ca risca sa se inteleaga altceva ... eu aprecind ceea ce face ;)
semlecangheorghe scrie:[.....]
Cit despre chestia cu "tu ai intotdeauna dreptate '..este cea mai puerila tentativa de a 'lovi'in cineva..
nu caut sa lovesc pe nimeni, doar am precizat ca exista deja un precedent, adica faptul ca ai dus multe polemici pe forum in care tot timpul incercai sa convingi ca tu ai dreptate ...

Ps : eu nu caut sa intru in contre cu nimeni, dar din cand in cand nu ma pot abtine cand citesc niste pareri atat de bine subliniate care pana la urma nu au deloc substanta. e exact ca si contrazicerile tale cu Ene (pe care nu il cunosc, nu am schimbat doua vorbe cu el si nu ii tin parte sub nici o forma) in care Ene are in spate gramezi de lansete facute in timp ce tu ai facut ocazional cate ceva pentru uz personal ;)
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de kingofbeasts » 06 Iun 2012, 17:25

cata_asp scrie: -folosesc fara probleme tabelul de la Fuji si n-am avut probleme
nici n-ar trebui sa fie probleme , doar ca, asa cum am mai spus si cu alta ocazie, acele tabele date de fuji sunt calculate ca niste medii care sa se potriveasca cu aproape orice blank si aproape orice mulineta.
Practic e gandit sa-ti dea o performanta considerata optima pentru o lanseta de o anumita lungime indiferent de mulineta cu care folosesti lanseta.
pentru perfectionistii care vor sa scoata maximum dintr-o lanseta fuji a dezvaluit si teoria care sta la baza tabelelor astfel incat , cine vrea sa poata scoate maximum din ea. teoria spune simplu ca daca pozitionezi inelele in asa fel incat sa se gaseasca pe traseul pe care mulineta arunca firul obtii minimul de frecari posibil. lucrul asta era valabil si la vechea schema de muntare unde se tindea spre obtinerea conului intre tamburul mulinetei si varful lansetei . Teoria new concept a venit cu modificarea varfului acestui con din varful lansetei aducandu-l in choking point. Asta a permis folosirea unor inele mai mici si mai usoare si de aici o gramada de avantaje pentru blank si lanseta in general.
Au venit apoi cu KR-ul care muta chokingpointul mai mult spre mulineta pentru a se folosi mai multe inele direct pe blank. Si cum niciodata nu e suficient, rodbuilderii (care au dat startul si celorlate teorii) au venit cu 2 noi trenduri care sa aduca chokingpointul si mai aproape de mulineta decat KR-ul. Mai exact e vorba de inelul de plecare dublu pe de o parte si inelul "palnie" pe de alta parte. Daca pana in prezent KR-ul a reusit sa mai imbunatateasca performantele NGC experimentele de pana in prezent efectuate in baza ultimelor 2 teorii se pare ca n-au scos rezultate mai bune decat KR-ul (insa sunt abia la inceput) .
in imagini arata cam asa:
1. vechea schema de montaj
Imagine
2. NGC (new guide concept )
Imagine
Imagine
3. Teoria lui Omura care a stat la baza KR (conform careia inele cu diametru mai mic pe rama inalta cresc perfrmanta de lansare)
Imagine
4.KR concept
Imagine
http://www.youtube.com/watch?v=OvfLCmNl ... r_embedded
5.microwave gudes (o varianta de inel palnie)
Imagine
http://www.youtube.com/watch?v=5ayCppxL-x8

Scrie răspuns