Rodbuilding mioritic

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de grey-wolf » 06 Iun 2012, 21:55

cata_asp scrie: -la bete scurte, choker guide-ul ori e prea aproape de varf, ori iese in afara lui (cred ca daca as fi facut calculul ca-n poza cu o mulineta de 4000, mi-ar fi trebuit probabil un blank de 9 - 10 picioare sa ajung cu linia imaginara macar pe blank;) )
exista cel putin 3 metode prin care se poate corecta unghiul mulinetei pe blank . deci se poate aduce choking point-ul cit mai aproape de punctul dorit .
semlecangheorghe scrie::lol: :lol:
Vine clientu' la rodbuilder...
-'Na ziua..
-Buna...(plictisit de cele peste 800 de lansete facute)..ce doriti..??
-Pai as dori si eu o lanseta..facuta la comanda..o lanseta de finete pentru pastrav,clean,biban..
.......................................
ETC
toate intrebarile si calculele au o insemnatate si se reflecta in performanta produsului ! DIN PACATE !
ULK scrie:king... Sa presupunem ca in cazul unui blank mai scurt si o mulineta mai maricica, choke pointul prea in varf,nu permite folosirea unor inele L mici? Ce se face? Ca ideal ar fii sa pui cat mai multe inele mici sa castigi la sensibilitate ,dar totodata vrei sa respecti si choke pointul.....te pui si modifici upsweepul ?
treci pe K sau modifici unghiul in care vine mulineta pe bat sau treci in kr conconcept , sau ....alte smecheri ...
ULK scrie: Prin ce metoda trasezi axul imaginar pana la blank? Scoti tamburul si legi un fir ceva de ax? Si cand e in prelungirea lui dreapta ... acolo marchezi blankul sau cum?
incearca ca in poza asta

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

poza preluata de pe Rodbuilding.org
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de kingofbeasts » 06 Iun 2012, 23:37

cristian.ene scrie:Draga King,

aici am citit teoria cu dispunerea inelelor http://www.rodbuilding.org/library/spin ... 003,page=1

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de Tavi » 07 Iun 2012, 13:40

King, daca am inteles eu bine, determini choking pointul vizual, aliniind axul mulinetei montata pe bat pe o scandura.
Si apoi, stiind inaltimea primului inelul, faci calcule ca sa afli unde-l pui ca sa fie in linie cu axul mulinetei...
Nu e mai simplu si mai rapid ca odata ce ai aliniat axul pe scandura sa muti lanseta lateral cu o distanta egala cu inaltimea inelului? Intersectia muchiei cu scandura va fi locul inelului...dureaza o secunda...si tot ala va fi locul care-ti rezulta din calcule...nu cred ca e nevoie de precizie de milimetri
mai dureaza inca o secunda pentru al doilea inel de reducere a conului.. si gata. :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de Tavi » 07 Iun 2012, 13:45

pardon, intersectia muchiei cu blancul.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de kingofbeasts » 07 Iun 2012, 13:48

Tavi scrie:Nu e mai simplu si mai rapid ca odata ce ai aliniat axul pe scandura sa muti lanseta lateral cu o distanta egala cu inaltimea inelului? Intersectia muchiei cu scandura va fi locul inelului...dureaza o secunda...si tot ala va fi locul care-ti rezulta din calcule...nu cred ca e nevoie de precizie de milimetri
intrebarea asta mi-a pus-o si un rod builder american si iti raspund si tie cum i-am raspuns si lui:
Ba da . Ar fi mult mai simplu. Conditia de baza ar fi sa ai inelul (inelele dupa caz) .
Ceea ce face metoda de calcul e sa-ti permita sa pozitionezi inelele inainte de a le avea (inainte de a le comanda). Cu valorile obtinute poti face rapid un grafic la scara in Paint de exemplu (daca n-ai alt program mai bun) si asa vezi daca si unde sunt probleme . toate masuratorile si calculele nu-ti iau o ora si la final ai exact setul de inele pe care-l vrei si poti sa-l comanzi. :wink:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de kingofbeasts » 07 Iun 2012, 13:52

uite un exemplu de calcul de inele si nu-ti ia 10 minute sa-l faci cu masuratori cu tot.
Reel height= 85 mm
Reel spool diameter = 45
Choking point measured position = 1040mm
hlr= 85mm/1040mm= 0,082 mm
Guides: fuji k type

1. Stripper
klsg 25 h = 55,9mm (Hguide from tabel)
Thl= 85mm- 55,9mm= 29,1 mm
place: 29,1mm/0,082mm=354,87 mm= 35,49cm

2. klsg12 h=31,2mm
Thl= 85mm-31,2mm= 53,8 mm
Place: 53,8mm/0,082mm=656,09mm= 65,61cm

3. ktsg 10j = 14,5 mm
Thl= 85mm-14,5mm=70,5mm
Place: 70,5mm/0,082mm= 859,75mm= 85,97cm

4. Choker
ktsg 6j = 8,2mm
Thl=85mm-8,2 mm= 76,8mm
Place : 76,8mm/0,082mm= 936,58mm= 93,66 cm

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de Tavi » 07 Iun 2012, 13:55

Nu inteleg...in calculul tau te folosesti de inaltimea inelului ca sa calculezi punctul, deci o stii chiar daca nu-l ai.
In varianta "mea" muti lanseta fix cu inaltimea inelului, deci nu trebuie sa-l ai nici in acest caz.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de kingofbeasts » 07 Iun 2012, 14:10

corect dar de unde sti unde sa pui inelul respectiv pe blank?

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de bradypus » 07 Iun 2012, 14:17

cum de unde stie ? stie de la mine !

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de Tavi » 07 Iun 2012, 14:23

Ma repet:
Odata ce ai aliniat axul mulinetei pe scandura, muti lanseta lateral cu o distanta egala cu inaltimea inelului. Scandura ramane pe loc. Intersectia scandurii cu lanseta (in noua pozitie)va fi locul inelului.
In poza pusa de tine se vede destul de bine ce ar trebui sa faci.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Scrie răspuns