Pescuitul cu Poppere

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 02 Mar 2007, 21:00

aici ai dreptate chiar este multa adrenalina in jocul asta si plus daca mai ai si un amic cu un aparat foto ......beutiful intradevar vei avea amintiri fff frumoase

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 02 Mar 2007, 22:08

N-am pescuit niciodata cu popper si m-ati facut curios!!!
Am sa incerc si eu la asa ceva.... :roll:

Avatar utilizator
calinagape
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 03 Oct 2006, 08:43
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de calinagape » 04 Mar 2007, 00:47

Am citit undeva ca e bine de folosit culori neutre in apele limpezi, in locuri unde nu sar la culorile "turbate" sau la cele naturale.... :roll:

Poate sa-mi zica cineva care sunt culorile neutre la poppere?
Nu te pune cu prostu' ca te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta!

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 04 Mar 2007, 01:11

Aceleasi "culori neutre"ca la voblere :lol:

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 04 Mar 2007, 08:25

Eu am observat ca merge mai bine la culori tipatoare(firetiger,greentiger,portocaliu,etc)si asta pe ape foarte limpezi.La culori naturale numarul atacurilor era mai scazut.
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 04 Mar 2007, 09:43

totusi,

pe curent mediu-puternic, daca vrei sa pescuiesti cu poppere, oare poti sa tii popper-ul cat de cat un timp in zona de atacuri(avand in vedere viteza apei si ca firul il ai pe apa), si cam cat timp are nea' Aspius sa-l vada si sa hotarasc daca-l ataca sau nu :?: :roll:

intreb astea pt. ca 75-80% din partide le fac pe Olt, undeva in apropierea turbinelor barajelor! curent cat cuprinde, de aici si problema daca se poate mentine popper-ul suficient intr-o anumita zona! :roll:

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 04 Mar 2007, 09:54

pe curent puternic nu am dat inca la aspius, poper folosesc unde apa-i relativ mika si curentul nu este exagerat de puternic, unde dai foarte greu la vobler datorita adincimii apei, sau unde rapeste la o distantza mare de mal si nu potzi ajunge cu voblerul unde trebuie, cat despre coloritul poperului cred ca-i in functzie de cat este de agresiv sau nu????
be smart be silent be deadly.....

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 04 Mar 2007, 11:08

andrei-ovidiu scrie:totusi,

pe curent mediu-puternic, daca vrei sa pescuiesti cu poppere, oare poti sa tii popper-ul cat de cat un timp in zona de atacuri(avand in vedere viteza apei si ca firul il ai pe apa), si cam cat timp are nea' Aspius sa-l vada si sa hotarasc daca-l ataca sau nu :?: :roll:

intreb astea pt. ca 75-80% din partide le fac pe Olt, undeva in apropierea turbinelor barajelor! curent cat cuprinde, de aici si problema daca se poate mentine popper-ul suficient intr-o anumita zona! :roll:
Din experienta mea as putea spune ca, cel putin in cazul avatului, nici nu e necesar ca popper-ul sa ramana mult timp in zona de atac. De cele mai multe ori atacul s-a produs la cateva secunde de la aterizarea nalucii pe apa, dupa primele 2-3 "stropeli" (blop, plici, etc., accept variante :D ). Au fost cazuri cand atacul a venit aproape instantaneu la caderea popper-ului pe apa. Viteza de reactie a avatului este extraordinara, ideea e sa ii "servesti" naluca pe terenul lui de vanatoare. Pot afirma ca n-am prins niciodata avat la popper pe sfarsit de recuperare, dupa ce-am balacit mult timp naluca de-a latul raului. Din ceea ce am observat pana acum, avatul are momente in care se hraneste, si atunci o face frenetic, sau momente in care nu se hraneste deloc. Daca il prinzi in prima ipostaza, ataca imediat tot ce misca. In a doua, poti sa-i dai pe la nas cu file de oblete in sange, ca tot degeaba.
Bineinteles ca, in cazul acestui tip de comportament am putea zice ca nu e neaparat nevoie de popper, orice vobler floating avand acelasi efect. Partial adevarat, dar daca atacul n-a fost declansat instantaneu de zgomotul aterizarii nalucii, "blop-urile" imediat urmatoare pe care doar popper-ul le face, pot sa-l determine rapid dupa aceea.
Altfel sta treaba in cazul stiucii. Asta trebuie "incantata", "stropita", "enervata", etc., dar, cum nu sta in curenti mari, ai tot timpul s-o faci.
Cleanul e undeva pe la mijloc, fiind mai imprevizibil. Am avut atacuri atat la caderea nalucii pe apa, cat si la sfarsit de recuperare, in mal, cand tocmai ma pregateam sa salt popper-ul din apa.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 04 Mar 2007, 13:09

ok deci ......popperele se folosesc mai mult pe apa mica???
si pe apa limpede usor tulbure???

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 04 Mar 2007, 22:28

sa nu neglijam nici Salmo slider-ul !! eu am avut partide excelemte si la asa ceva 8) pe Olt la Aspius binenteles... :lol:

sunt singurul??

Scrie răspuns