Salau iarna

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

tibi1991
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 25 Ian 2012, 15:13
Localitate: oradea

Re: Salau iarna

Mesaj de tibi1991 » 28 Feb 2013, 13:15

mariush scrie:da,acolo este zona.am incercat cu toate culorile,dar n-a vrut deloc.
mai insist...
tu recent ai prins? la guma ?
nu am prins ca nici nu am incercat , daca este multa agatatura pune un carlig offset cu bullet , bullet de diferite marimi gasesti la feri pe sovata , peste nu am prins anu asta doar raci :lol1: care au fost gustosi :mrgreen:

Avatar utilizator
LucianBc
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 21 Iun 2010, 12:37

Re: Salau iarna

Mesaj de LucianBc » 28 Feb 2013, 19:11

Mariush,
Vei gasi cu greu pe cineva aici care sa-ti explice in amanunt, ca tu sa intelegi . De ce ? pt ca esti incepator si vrei sa prinzi peste in cea mai proasta perioada a anului cand nici cei cu experienta nu prea ii vad culoarea salaului.

Ca si loc alege locurile cu cele mai mari adancimi si curentul cel mai slab pt ca in perioada asta salaul nu consuma energie pt a inota in curent de dragul artei. Isi pastreaza energia pentru un atac asupra pestisorului prada care are loc o data la cateva zile.
Alege sa dai cu gramaje adecvate tipului de curent. Ca si naluci incearca sa dai cu naluci pana in 8 cm cu bataie lenta si nu agresive. Cel mai important e felul cum recuperezi naluca. Atentie! Naluca nu trebuie sa o ridici mult de pe substrat,ci putin,mulineaza incet (impotriva vointei tale). Daca curentul apei iti permite fa pauze lungi intre recuperari. Mulinezi usor o tura de manivela, pauza 10 sec, mulinezi 1/2 tura manivela pauza 5-6 sec, etc...Alternezi tu cum crezi. Daca pe recuperare in timp ce mulinezi simti ca se ingreuneaza naluca ,inteapa ca e salaul. Asa ca rabdare si tutun la salau in perioada asta. Si pune o poza mai repede sa arati la baieti ca ai spart gheata.
Fir intins!

Avatar utilizator
LucianBc
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 21 Iun 2010, 12:37

Re: Salau iarna

Mesaj de LucianBc » 28 Feb 2013, 19:20

Cand temperatura apei va creste la 8-10 grade si salaul trece la pazit cuiburile abia atunci ai sa ai tzacu cel mai puternic . Ai sa-ti aduci aminte tot anu de tzacurile de primavara. Nu dispera, persevereaza si alterneaza miscarile.Astfel gasesti ghidusia si eviti sa insisti intr-o miscare fara rezultat.

Avatar utilizator
LucianBc
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 21 Iun 2010, 12:37

Re: Salau iarna

Mesaj de LucianBc » 28 Feb 2013, 19:30

Mikado sunt bune daca curentul iti permite sa le pescuiesti pe 10-14 gr . O ghidusie la tipul asta de naluci e sa le pui pe jig invers. Adica cu burta in sus si spatele drept sa-l tarai pe substrat.
Succes!

Avatar utilizator
mariush
senior
senior
Mesaje: 470
Membru din: 14 Iun 2007, 12:00
Localitate: ORADEA

Re: Salau iarna

Mesaj de mariush » 28 Feb 2013, 20:58

mersi Lucian !
este genul de raspuns pe care-l asteptam.eu am pescuit cam agresiv in miscare si cu naluci cu vibratie mai mare.cu toate ca intuiam ca trebuie mulinat mai incet,nu am putut,cum foarte bine ai punctat,sa ma impotivesc vointei mele de a face totul mai rapid.probabil ca si daca era prin gropile cautate de mine si care sunt conforme descrierilor tale,tot nu ar fi pus gura.
sper sa scot la pozat ceva ca sa ma linistesc.probabil dupa ce voi prinde macar 3 voi incepe sa ma gandesc ca sunt pe drumul cel bun .
daca nu ai chef vreodata sa te murdaresti pe maini de pesti,intreaba-ma pe mine cum sa faci,nu de alta dar nu as vrea sa-ti raman dator cu sfaturi :lol:
"nevoia este parintele inovatiei" PLATON

Scrie răspuns