spinning:)

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
petre - BerTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 111
Membru din: 13 Mai 2005, 17:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de petre - BerTi » 08 Iun 2007, 08:49

cipic scrie:De ce sunt pentru INCEPATORI betele de la Maver?????? :cry:
Oare Ovidiu14 o fii si el incepator :roll: ,din cate am auzit e fan Maver si din ce am vazut in galeria lui!!!!
Mie mi se par niste bete excelente poate c-am ieftine pt calitatile lor!!! :D
Sunt fan Maver si nu am avut nici o problema cu ele si am fost foarte brutal cu ele!!!!
Eu n-am zis decat ca sunt bune pentru incepatori. si imi mentin parerea, sunt niste lansete foarte bune dpdv al raportului calitate/pret, sunt robuste... etc.
Daca vrei si niste critici, sunt putin cam grele, nu sunt foarte rapide...
Nu am afirmat ca n-ar fi bune pentru avansati, sau alte categorii elitiste de pescari, dar daca am jignit pe cineva, imi cer scuze... chiar nu mi-am propus asta.

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 08 Iun 2007, 09:02

daca vrei un bat care sa mearga bine la amandoua eu zic ca un maver stralis de 2,4 m cu actiune 5-20 g ar fi suficient ptr ce vrei tu

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 08 Iun 2007, 09:46

N-ai de ce sa iti ceri scuze Petre,nu mai jignit cu nimic si nici pe cei care dau cu Maver,dar cand m-am dus la Drill sa-mi cumpar un bat in special pt stiuca baietii de acolo (aici ma refer la Gabi,Ovidiu14 si mai erau unii) mi-au recomandat Maver desi puteau sa-mi recomande un Garbolino care e mult mai scump si bineinteles mai bun!!!!

Eu c-a incepator am inceput spinning-ul cu bete telescopice luate din Obor,pt incepatori zic ca alea sunt destul de bune si nu-ti pare rau daca se rup la 10 ron bucata,te duci si iti iei altu pana crezi ca ai acumulat destula experienta si dupa aia iti iei ceva de firma,la fel si cu mulinetele si cu firul textil si mai ales cu nalucile,cel putin asa am facut eu!!!Bine aveam si un buget foarte redus!!! :lol:

Cunosc caz de incepator care si-a luat bat Loomis si mulineta Daiwa Capricorn,deci daca ai lovele poti sa incepi si asa :lol:

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 08 Iun 2007, 09:57

Petre ce nr lingurite intra intr-o comanda minima???Daca comand de pe site mi se da ceea ce vreau,aici ma refer la gramaj,amprente si culori pt ca la Drill vin linguritele acum si dispar intr-o ora,doua!!!Se poate face comanda si fara ancora la ele!!!Scuze pt off-topic dar poate mai sunt si altii ca mine care vor sa afle cum pot intra in posesia unor lingurite de la Berti zic eu cele mai apreciate de stiuca :lol:

Avatar utilizator
petre - BerTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 111
Membru din: 13 Mai 2005, 17:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de petre - BerTi » 08 Iun 2007, 10:18

cipic scrie:Petre ce nr lingurite intra intr-o comanda minima???Daca comand de pe site mi se da ceea ce vreau,aici ma refer la gramaj,amprente si culori pt ca la Drill vin linguritele acum si dispar intr-o ora,doua!!!Se poate face comanda si fara ancora la ele!!!Scuze pt off-topic dar poate mai sunt si altii ca mine care vor sa afle cum pot intra in posesia unor lingurite de la Berti zic eu cele mai apreciate de stiuca :lol:
Pentru asta vorbim pe mp sau pe email.
Merci pentru aprecieri.

Avatar utilizator
vlad
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 11 Sep 2004, 13:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlad » 08 Iun 2007, 10:24

Eu am avut noname-uri apoi Cormoran si acum am Maver,cand o sa-mi mai creasca pretentiile trec la "americance" .
Raport calitate-pret Maver mi se par cele mai bune si au o gama destul de larga, poti gasi exact ce-ti trebuie.

horiavd
senior
senior
Mesaje: 300
Membru din: 03 Mai 2004, 14:10
Localitate: de regula, pe vreo apa...

Mesaj de horiavd » 08 Iun 2007, 12:02

Cred ca fiecare a inceput spinningul cu bete low nivel, mai mult sau mai m putin...Apoi incepi sa inveti si, sigur iti doresti ceva mai bun...o sa cumparati acel ceva mai bun si o sa vedeti ca, poate, nu va sta bine in mana (asta-i o problema care se descopera cu timpul, --indifernt daca-i loomis-- sau alta firma mare)....si atunci, o sa cauti sa-ti faci bete la altii sau chiar tu....Apoi nu mai stiu.... :D,

levy
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 17 Dec 2006, 00:53
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de levy » 08 Iun 2007, 18:51

mersi mult pt ajutor mi-am luat batz marca baracuda 2,40m section2 97% carbon GR10-30 si cu maner de pluta ...ce parere avetzi ?

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 08 Iun 2007, 19:00

nu's asa rele betele de la baracuda, am avut de crap de la ei, insa materialul blancului lasa de dorit, nu vreau sa te descurajez! ptr inceput e ok! cu totii am inceput de jos, nu? nimeni nu s-a nascut invatat, sau....? :D

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 08 Iun 2007, 19:27

levy scrie:mersi mult pt ajutor mi-am luat batz marca baracuda 2,40m section2 97% carbon GR10-30 si cu maner de pluta ...ce parere avetzi ?
Nu e rau ... da e un pic mai greu ... cu un mic efort financiar iti luai un maver ... si sa sti ca se simte diferenta ... asa peste cateva luni te vei chinuii sa-l vinzi - o sa fie cam greu sa scapi de baracuda.

Dar pana te plictisesti de el sa ai parte fire zbuciumate !
S'altare și bunăstare !

Scrie răspuns