Incercam o APS noua in jud. Brasov?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Szciobi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 26 Mai 2006, 09:35
Localitate: Brasov

Asociatie Brasov

Mesaj de Szciobi » 30 Noi 2006, 12:10

Ma bucura faptul ca se misca ceva si puteti conta si pe mine. Voi incerca sa adun informatii in legatura cu etapele si pasii care trebuiesc facute pentru constituirea unei asociatii dar cu siguranta va fi nevoie de un jurist cu trecere prin capitala.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 30 Noi 2006, 12:16


newpike
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 28 Aug 2006, 20:15
Localitate: Brasov

Mesaj de newpike » 30 Noi 2006, 14:26

Da, multumesc mult.
" Erare ihtiom est"

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

incercam o APS noua in jud.Brasov

Mesaj de marcel gheorghita » 30 Noi 2006, 21:01

As vrea, daca se poate, sa ne tineti la curent cu mersul lucrurilor. Site-ul lui aps alba nu deschide tocmai informatiile de care avem nevoie....
@leba - stiu ca voi aveti o asociatie de mai mult timp formata, poate ne oferi tu consiliere, mai ales ca suntem din judete invecinate si n-ar strica o colaborare, in special pentru o locatie la cupa moldovei...
In Botosani exista mai de demult o concurenta a AJVPS, dar e indoielnica (membrii fondatori, taxe, etc), axata mai mult pe vanatoare...
Poate reusim noi ceilalti sa facem ceva...
Multumim pentru criticile constructive si informatiile interesante...

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

incercam o aps noua in jud. brasov?

Mesaj de pityu » 05 Dec 2006, 01:21

Ma bucur ca incepem sa miscam ceva in directia buna! Contactati-l pe Dl. Sarbu Gheorghe din Brasov (va pot da adresa si nr. tel. sau mail pe privat). Trebuie sa-l cunoasteti. Este colaborator la rev. Pescar Modern.
Va stam la dispozitie cu orice informatie privind constituirea. Nu e greu deloc. Trebuie insa multa rabdare pentru ca va dura ceva timp, dar odata ce ati trecut peste primul hop, restul se rezolva pe parcurs. Nimeni nu s-a nascut invatat !
Bafta !

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 05 Dec 2006, 01:44

@pityu merci de info, dar vad ca prin BV e slabutza miscarea, ma indoiesc de sansele deschiderii unei asociatii atata timp cat se anunta 2,3 persoane ca vor sa participe...vad ca nimeni nu mai zice nimic...poate lumea are treaba :?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 05 Dec 2006, 07:51

Cand a zis Stefan v-ati suparat pe el, dar e f usor sa critici si mult mai greu sa pui umarul la o treaba. Acu daca v-ati apucat nu va lasati asa usor pagubasi. Voi n-aveti amici? N-aveti cunoscuti? In BV sunt o multime de pescari!

Avatar utilizator
Teoo
senior
senior
Mesaje: 449
Membru din: 09 Apr 2005, 12:04
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: incercam o APS noua in jud.Brasov

Mesaj de Teoo » 05 Dec 2006, 08:06

marcel gheorghita scrie: Site-ul lui aps alba nu deschide tocmai informatiile de care avem nevoie....
...
Nu stiu ce alte informatii ai mai fi dorit ...dar...
Nu ezita sa-l suni pe Stefan Popescu pt orice lamuriri.Tel 0358/101012
A ajutat pana acum pe toti cei care i-au solicitat ajutorul.

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

incercam o aps noua in jud. brasov?

Mesaj de pityu » 06 Dec 2006, 00:57

Pikeman ! Uite cum am procedat noi:
- Din vorba-n vorba am intrebat cativa prieteni daca vor sa avem propria noastra asociatie. Am fost deacord cu totii si am pus imediat la bataie cate 300.000 lei vechi de persoana. Am dat anunt pe TV-cablu local ca vrem sa facem o asociatie noua si avem nevoie de membrii fondatori. Am fixat o zi pentru sedinta de constituire si am invitat toti doritorii la o berarie mai incapatoare, lasandu-mi bineanteles si nr. de tel. Am ramas stupefiat cati ne-am adunat. Eram vreo 80 de insi, din care ne-am ales cu 55 de membrii fondatori, dupa care am fost nevoit sa inchid lista, ca lucrurile incepeau sa ia amploare. Toti vroiau sa fie membrii fondatori si sa cotizeze cu suma de 300.000 lei ptr. infiintare.
Am solicitat un model de statut de la Dl. Victor Tarus si Dl. Alexandru Trentea si sfaturi ptr. a demara actiunea de constituire. Am facut primele alegeri, am ales un presedinte, si un vice, iar presedintele a numit un secretar, pe care deasemenea l-a supus validarii in prima adunare generala. Ar trebui sa-ti scriu mult mai mult dar mai bine sa o luam pas cu pas ca sa nu va derutez cu prea multe informatii deodata.
Din spirit de economie (tineam prea mult la primii nostri bani), nu am angajat avocat, lucru pe care apoi l-am regretat cu varf si indesat. Contra unei sume modice (2-3 mil. lei) am fi scapat de o munca titanica si de foarte multa umblatura pe la judecatorie. Ia si citeste obligatoriu
Ordonanta nr.26/31.01.2000 cu privire la asociatii si fundatii, luati-va un avocat si spuneti-i ca vreti sa faceti o asociatie de pescuit sportiv. El va stii cu siguranta ce are de facut. Daca nu, tinem legatura si-ti spun "mura-n gura" tot ce aveti de facut. Avocatul te va ajuta numai pana la obtinerea sentiintei judecatoresti ptr. infiintarea asociatiei, restul te ghideaza ... baiatu', ca-mi place nespus de mult sa ajut pe oricine (acolo unde pot si ma pricep). Promit sa va fiu un ghid perfect fara absolut nici o obligatie. Poate-ti vine greu sa crezi dar nu ai nimic de pierdut sa ma pui la incercare ! Bafta ! ... si astept noutati !

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 20 Dec 2006, 13:15

Sunt accesibile pe www.apsalba.ro documentele necesare pentru infiintarea asociatiei

Scrie răspuns