suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
miahi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 19 Iul 2006, 10:28
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de miahi » 29 Ian 2015, 14:04

Salutare,

In alta ordine de idei:

Stie careva de unde aduce nenea din piata de la Transilvania somnul si stiuca?
L-am intrebat si a zis ca de pe Olt.
Doar ca din prezenta de copil mic si plangacios nu am putut afla detalii.

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de danstiucaru » 30 Ian 2015, 18:58

Ce sa zic....tu nu stiai? Stie toata lumea dar.....nu conteaza.....azi vara la unul din magazinele alea de pesti din piata era AAVVAATT.Asa ca .....nu cred ca ii intraba cineva la modul serios de acte.....pe olt se braconeaza si in acest anotimp .

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8241
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de dan bobei » 31 Ian 2015, 10:51

Avat in piata? ...inca nu am auzit. In astfel de cazuri trebuie chemat OPC-ul, sa-i faca un control inclusiv la acte si dupa o amenda zdravana nu o sa-si mai permita sa se riste. Nu trebuie lasati asa, o sa ajungem sa iesim la plimbare in natura, nu la pescuit...

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de APSHD » 03 Feb 2015, 10:48

Va salut cu deosebit respect .
Domnilor pescari din Sibiu . Va rog respectuos sa-mi spuneti si mie cine este un oarecare domn de le AJVPS-SIBIU pe nume de Alex .
Respectivul se leaga de membri nostri care pescuiesc ocazional in judetul Sibiu sii obliga sa plateasca taxa de acces pe zonele lor cu toate ca eu nu ma leg de nici un pescar din judetul Sibiu care pescuieste la noi in judetul Hunedoara cu toate ca eu detin 90 la suta din apele judetului .

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de rcorbu » 03 Feb 2015, 11:16

APSHD scrie:Va salut cu deosebit respect .
Domnilor pescari din Sibiu . Va rog respectuos sa-mi spuneti si mie cine este un oarecare domn de le AJVPS-SIBIU pe nume de Alex .
Respectivul se leaga de membri nostri care pescuiesc ocazional in judetul Sibiu sii obliga sa plateasca taxa de acces pe zonele lor cu toate ca eu nu ma leg de nici un pescar din judetul Sibiu care pescuieste la noi in judetul Hunedoara cu toate ca eu detin 90 la suta din apele judetului .

Oauuu...buna intrebare !!!!
Da asta inseamna ca totusi cineva din partea asociatiei mai face controale !

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de pescuitorul » 06 Feb 2015, 12:15

Stima Domn APSHD.
Eu sunt Alex, si am vorbit cu dvs la telefon, din initiativa mea. Deci aveti numarul meu de telefon.
Daca va interesa ceva legat de mine trebuia sa ma intrebati personal.
Iar faptul ca va deranjeaza ca aplicam legea pentru neachitarea tarifelor de acces este mai putin grav, decat ca nu va informati membrii pescari de aceasta obligativitate prevazuta in lege. Sau poate nu cunoasteti legea.
Iar faptul ca dvs nu va luati de pescarii din Sibiu, nu ma obliga pe mine sa trec cu vederea incalcarea legii.
Spor la treaba.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de rcorbu » 06 Feb 2015, 12:28

jhonny scrie:"(4) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este valabil atât pentru zonele concesionate de asociaţia al cărei membru este, cât şi pentru zonele concesionate de alte asociaţii, pe bază de reciprocitate." OGR 23/2008 actualizata, Sectiunea 5, art. 23 aliniatul (4)


Am mai discutat, pentru Dumnezeu. La mine a fost valabil chiar daca am fost controlat de politie sau jandarmerie.
Am in extras textul de lege si cand ma intreaba daca am ceva de declarat la PV de contraventie, le arat textul de lege si ii rog sa scrie la "ce am de declarat", ca sunt membru al unei asociatii legal constituita si am permisul vizat pe anul in curs cu cotizatia platita la zi, la as. din care fac parte.
Ba mai mult le spun ca in baza acestui text de lege, voi contesta PV in instanta si voi cere si daune "ca nu ma lasa sa pescuiesc" si ca imi incalca drepturile, imi strica ziua, etc. :| :| . Si pa, pa, au plecat cum au venit!!!!! :| :| :| :respekt: si FIRE INTINSE!!!!!!!!

Ce zici @jhonny, asa e ca NU prea functioneaza ???

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de miky » 06 Feb 2015, 14:02

Dle APSHD,... si Alex :

Daca vreti, sta in puterea voastra de a o rezolva problema asta... amiabil, simplu:
Nu trebuie decat sa luati legatura unul cu altul, sa discutati, eventual, in interesul cotizantilor vostri sa puneti bazele unui protocol de reciprocitate pe tema asta intre asociatiile APSHD si APS Sibiu (pe scrise nu pe vorbe), si... gata nemultumirile !
E drept ca legea nu va obliga, dar cu siguranta va permite,... trebuie doar sa judecati... constructiv !
Rezolvarea situatiilor de genul asta, nu pe forum se face !
Mai ramane intrebarea: face careva dintre voi primul pas oficial in aceasta directie ?
Sau altfel spus: dorinta si vointa... estem, sau nu ? :mrgreen:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de ticairlandezu » 06 Feb 2015, 14:05

Numa sa nu va bateti :wink: ...Da :respekt:

Si sa faceti si cu Tudose(Alba) protocol :wink: ....DA :respekt:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Zamfi » 06 Feb 2015, 14:08

Uite un raspuns constructiv! :respekt: Ma rog,un post de fapt.
...Si dupa aceea ar fi interesant daca ati lua legatura si cu AJVPS Alba in acelasi scop! Nu de alta ,dara azi maine vine regionalizarea si oricum ne vom trezi in aceasi oala :lol: In rest ma bucur d-le Alex ca se fac ceva controale pe zona Sibiu ,desi se pare ca pestele scade de la un an la altul :cry: Cel putin asa zice lumea pe acolo ...
Hai curaj! :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns