Astazi ati prins?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 28 Aug 2007, 13:19

danr scrie:adi, de curiozitate, prietenul tau nu s-a mai dus la peste din cauza taranilor aia doi ?
in ziua aia,a schimbat omu locul, s-a speriat omu iti dai seama. E periculos, aia nu stiu de gluma. Chiar daca ii bati pe 2, vin 20, asa ca mai bine schimbi locul. Oricum pe Crisu Negru s-a imputit de tot, in multe zone unde mai demult era peste ca lumea, azi nu mai prinzi nimic. Oricum dureros :cry:
TEAM ATOM

Andrey95
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 26 Aug 2007, 17:32

Mesaj de Andrey95 » 28 Aug 2007, 16:04

Am fost azi pe o balta in Arad si am scos intr-o ora (de la 8.10 pana la 9.10) 2 somni la 2,5 kg. Dupa aceea nu au mai intrat somni, numai 5 crapi la 1,5kg (primul, ora 9.00); 1kg (al doilea, ora 10.30); 3kg (al treilea, ora 12.30); 3kg (al patrulea, ora 13.00) si 1,5kg (ultimul, la ora 13.50). Deci in total 15kg, pe 6 ore (8-14).

Avatar utilizator
leoionut
junior
junior
Mesaje: 37
Membru din: 18 Aug 2007, 16:41
Localitate: Tulcea

Mesaj de leoionut » 28 Aug 2007, 18:08

tudor scrie:
leoionut scrie:
tudor scrie:10x1,5=15kg de stiuca.

E de ajuns sau mai esti flamand ? :evil:
Pt 3 pescari cred ca este rezonabil si de bun simt 15 Kg.(adica 5 Kg de pescar).
Tu cu cate Kg de peste vii acasa dupa o partida de pescuit?
PS: Desi as pescui in fiecare zi peste mananc cel mult o data pe an.
Nu ma intorc cu nimic acasa. Pescuiesc pentru ca-mi place aceasta activitate nu ca sa pun ceva pe masa. Cand ma duc sa joc tenis tot la fel. Dupa ce plec terenul ramane asa cum l-am gasit. :lol:
Nu as vrea sa intram intr-o polemica pe acest forum, unde in mod normal ar trebui sa ne informam unde si ce se mai prinde in zilele astea. Eu am norocul sa locuiesc in Tulcea, adica foarte aproape de "patria pescarului", Delta Dunarii. Urmaresc acest forum de foarte mult timp si m-am gandit intr-un final sa dau si eu cateva informatii despre ce se prinde in Delta avand posibilitatea de a face cel putin o partida de pescuit pe saptamana. Stiu ca este foarte important pt cei care nu sunt din zona sa stie cat mai multe date despre pescuitul din Delta inaitea planificarii unei excursii aici. Eu am incercat sa dau informatii despre un loc in care pescarul de stiuca poate avea satisfactii foarte mari(Holbina).
Revenind la discutia cu Dl. Tudor, vreau sa va spun ca pe Hobina la pescuit nu prea poti sa mergi singur datorita costurilor destul de ridicate(chirie barca, benzina, etc) si datorita faptului ca lacul are o configuratie mai aparte si trebuie sa dai foarte mult la rame. In general cam trei persoane suntem la fiecare partida de pescuit. Daca un pescar a prins 5 Kg de peste nu cred ca trebuie sa-l facem flamand sau ca nu ar avea ce pune pe masa acasa. O partida de pescuit pe Holbina ma costa minim 100 ron. Calculati dumneavoastra cata stiuca cumparam de acesti bani. punand si ceilalti doi colegi: in total 300 ron/ partida pescuit;asa deci nu ma duc la pescuit pt a avea ce pune pe masa ci dintr-o mare placere de a iesi in natura si pt ca am acest microb in mine: Pescuitul. v-am si spus in postarea anterioara ca nu mananc peste, decat foarte foarte rar, cu atat mai mult stiuca nu mananc deloc. Imi cer scuze pt ca am scris atata, dar postarile mele viitoare va promit ca vor fi foarte scurte de genul: "Am prins azi/ Nu am prins azi" fara alte detalii, ca sa nu mai dau posibilitatea unora care nici nu ma cunosc sa ma faca fomist sau in alte feluri.
Fire intinse tuturor!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 28 Aug 2007, 18:36

Acel post mi-a servit de pretext ca sa deschid alt subiect La discutii generale.
Nu specificasesi ca erati trei. Deci 15 kg de caciula nu e cam mult ?
E bine ca mi-ai dat ocazia sa abordez un subiect care-mi statea mai de mult pe inima. Si cum subiectul s-a mutat acolo hai sa vorbim acolo despre chestia asta. :D

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 28 Aug 2007, 18:49

leoionut scrie:Nu as vrea sa intram intr-o polemica pe acest forum, unde in mod normal ar trebui sa ne informam unde si ce se mai prinde in zilele astea. Eu am norocul sa locuiesc in Tulcea, adica foarte aproape de "patria pescarului", Delta Dunarii. Urmaresc acest forum de foarte mult timp si m-am gandit intr-un final sa dau si eu cateva informatii despre ce se prinde in Delta avand posibilitatea de a face cel putin o partida de pescuit pe saptamana. Stiu ca este foarte important pt cei care nu sunt din zona sa stie cat mai multe date despre pescuitul din Delta inaitea planificarii unei excursii aici. Eu am incercat sa dau informatii despre un loc in care pescarul de stiuca poate avea satisfactii foarte mari(Holbina).
Revenind la discutia cu Dl. Tudor, vreau sa va spun ca pe Hobina la pescuit nu prea poti sa mergi singur datorita costurilor destul de ridicate(chirie barca, benzina, etc) si datorita faptului ca lacul are o configuratie mai aparte si trebuie sa dai foarte mult la rame. In general cam trei persoane suntem la fiecare partida de pescuit. Daca un pescar a prins 5 Kg de peste nu cred ca trebuie sa-l facem flamand sau ca nu ar avea ce pune pe masa acasa. O partida de pescuit pe Holbina ma costa minim 100 ron. Calculati dumneavoastra cata stiuca cumparam de acesti bani. punand si ceilalti doi colegi: in total 300 ron/ partida pescuit;asa deci nu ma duc la pescuit pt a avea ce pune pe masa ci dintr-o mare placere de a iesi in natura si pt ca am acest microb in mine: Pescuitul. v-am si spus in postarea anterioara ca nu mananc peste, decat foarte foarte rar, cu atat mai mult stiuca nu mananc deloc. Imi cer scuze pt ca am scris atata, dar postarile mele viitoare va promit ca vor fi foarte scurte de genul: "Am prins azi/ Nu am prins azi" fara alte detalii, ca sa nu mai dau posibilitatea unora care nici nu ma cunosc sa ma faca fomist sau in alte feluri.
Fire intinse tuturor!
Eu zic sa nu pui la inima.
Fiecare om are dreptul la o opinie si asta este frumusetea libertatii pe care ne-am castigat-o.
De ce vrei sa privezi pe colegii de forum de informatiile tale?
Din punctul meu de vedere,desi cunosc Delta destul de bine,orice informatie este bine venita si cred ca si alti forumisti imi impartasesc opinia.
De asemenea nu cred ca Tudor a zis cu rautate ce a zis.Probabil ca este adeptul total al C&R si si-a exprimat parerea,pe care eu i-o respect.
Oricum, priveste partea buna a chestiunii:s-a deschis un topic nou unde putem sa mai sporovaim si noi :lol: :lol:
Continua sa ne dai informatii,vor fi bine primite :wink:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 28 Aug 2007, 18:54

[quote="tudor"]Acel post mi-a servit de pretext ca sa deschid alt subiect La discutii generale.
Nu specificasesi ca erati trei. Deci 15 kg de caciula nu e cam mult ?
E bine ca mi-ai dat ocazia sa abordez un subiect care-mi statea mai de mult pe inima. Si cum subiectul s-a mutat acolo hai sa vorbim acolo despre chestia asta. :D[/quote=tudor]

Era vorba de 15 kg in trei insi :!: :!:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 28 Aug 2007, 18:56

Cu scuzele de rigoare vreau sa'mi spun si parerea mea in acesta minipolemica. Aveti dreptate si unii si altii. Dar.... Dragii mei prieteni de patima de ce numai pescarul? Si nu orice pescar ci pescarul sportiv! De ce legi numai pentru el , de ce intrasigenta numai pentru el, de ce moralitate numai pentru el, de ce prinde si elibereaza numai pentru el.
Nu ca nu ar trebui sa ne cararcterizeze lucrul acesta dar de ce numai noi?
De ce numai noi controlati, de ce pestele trebuie cantarit numai la noi ? De ce? Are curaj pescarul sportiv SA POSTEZE PE FORUM DE CATE ORI SE INTOARCE CU MANA GOALA INTR'UN AN? Cred ca site'ul ar fi ocupat in totalitate. Si daca ne mai place si pestele este moral sa cumparam de la braconieri (adica magazin ca'i tot aia)? Intrebarile sunt retorice.
Ce parere aveti, sa ne fie teama de "ai nostri" sa ne impartasim bucuriile succesului la spinning. Ma duc la vecini sa le povestesc , atunci. Dar ei nu pricep nimic.
Si inca un lucru domnilor, de ce in loc de braconieri scrieti pe forum "tarani"?
E un nou statut? Numai taranii sunt braconieri? Nu va pasa ca ma simt jignit eu si altii de fiecare data , cu toate ca suferim alaturi de voi, cand vad ce fac acesti criminali? V'am mai spus , sunt taran si nu mi'e rusine! Am deschis acest topic pentru cei care au prins. Uitati'va cati sunt. Putini scriu deoarece ne e teama de noi.
Scuze, scuze, scuze!!!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 28 Aug 2007, 22:20

Mihali,

Eu nu am scris ca barconierii ar fi tarani. Nici nu prea cred asta. Vroiam totusi ca sa ducem acesta discutie dincolo, unde am deschis subiectul. Aici sa ramana doar "partidele noastre".

Mai adaug ceva dar, va rog sa raspundeti dincolo. (asta nu e petru Mihali) :lol:

Un braconier prinde cu mijloace ilicite 1,5 tone pe noapte (ziua nu poate ca e braconier, nu ?) 150 de "pescari sportivi" prind 15 kg de peste fiecare in aceeasi zona. Toti duc totul cu ei. E o diferenta ?
SIGUR. Braconierul e singur sau sunt numai trei si nu face atatea deseuri, caca etc ca 150 de pescari amatori. :twisted:
Cobor pe pamant ! :lol:
Inafara de cei care dau cu curent sau cu otrava nu prea vad diferenta. Ce e luat e luat si deci mort. :(

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 02 Sep 2007, 22:06

Revenind la topic.
M-am intors azi dupa patru zile de stat in Delta.Zic bine de "stat" si nu de pescuit pentru ca in trei zile cu batzul in mana n-am prins decat 11 marlani si doi bibani :cry: :cry: :cry: :cry:
Apa e jalnica;murdara,scazuta,parca era o zeama de legume,bradish si alte alea care pluteau in toate directiile pentru ca pana si curentul apei se schimba de la o zi la alta.Colac peste pupaza a mai si plouat si, ca niciodata, nu-mi luasem pelerina cu mine :cry: :cry:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 02 Sep 2007, 23:02

ieri si azi, 5 strapi si 2 avatei si scapat ceva "da' mare" banuiesc ca stiuca dupa loc si trasatura... tre sa-mi skimb batul :D

Scrie răspuns