totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
peavey
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 15 Aug 2012, 19:22

Re: totul despre Delta

Mesaj de peavey » 16 Iul 2014, 19:04

42 de ani...O viata de om,aproape...Cumva,acest topic a ramas(prin stradania ta si a altora de bun simt) printre cele oarecum neatinse de porcaieli...Si sunt convins ca cel mai mare merit este al Deltei insisi...Fire intinse si ca deobicei asteptam vesti...Si nu in ultimul rand mult :respekt: !
Doua lucruri ma alina si ma vindeca de boala
Damigeana cand e plina si mandruta cand e goala...

Avatar utilizator
oaie
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 02 Ian 2005, 20:26
Localitate: deva

Re: totul despre Delta

Mesaj de oaie » 20 Iul 2014, 21:31

Dl Sami
Prima data am fost in delta in timpul facultatii(am absolvit facultatea de Geografie),tot atunci am vazut prima data o vaca innotand si tot atunci m-am indragostit de delta,fapt pentru care mi-am dorit sa revin si deja s-au strans alte 7-8 concedii petrecute acolo.Cred ca mi s-a insuflat destula ,,dragoste pentru natura'' in timpul actiunilor de curatare pe care le-am facut cu colegii mei in timpul practicilor din facultate.Cat priveste viziunea mea despre delta va asigur ca ati inteles gresit,imi doresc sa am partide frumoase in delta pentru ca pe Dunare nu am mai avut de foarte mult timp,si chiar daca as fi avut ...parca tot nu e la fel ca in delta,incepand cu felul in care trage crapul pe canale si pana la felul in care se zbate in dril. Daca mergeam special numai pentru peste pescuiam la ce se prindea,adica la somn,dar nu am facut-o.

Nu ma confundati cu alte persoane care pescuiesc la ,,ce se prinde'' si baga tot la traista ;)


Inca o data imi cer scuze daca am gresit si revin vin cu urmatoarele precizari:
Acesta este un forum( topic ) in care nu ne cunoastem ci doar banuim cine suntem. Nu am vrut sa va jignesc(indispun) ci am crezut ca va dau un impuls de a vedea Delta. Nu va stiu personal si mi-ar fi greu sa va confund cu cineva din moment ce nu va cunosc.
Dragostea pt natura o avem toti ... si desii m-am ferit tot timpul sa o spun, o voi spune: este cam multa mizerie in Delta(si nu numai) la cat ne laudam ca strangem.
Acum dau si eu in partea cu laudorasenii: anul trecut un localnic sa mirat ca noi strangem atata mizerie si spre cinstea lui nea ajutat si a dus totul la gunoi. Deci ajutor din partea lor avem.
Poate va dezamagesc dar eu in Delta pescuiesc la ce se prinde la spinning (pt masa retin tot ce este in dimensiune) pentru ca asta este ceva deosebit:sa gatesti ce prinzi. Este drept ca la noi nu lipsesc conservele, pt ca se m-ai intampla :D
In rest(cat nu sunt un Delta) pescuiesc doar la salau si nu retin nimic, in afara de gunoi binenteles 8)

Dl. deltaic va multumim pt topic, va apreciem si asteptam vesti!
Viata-i grea...dar trece

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 21 Iul 2014, 09:50

>>> Am plecat spre delta cu mari indoieli in privinta reusitelor. Nu se preconiza o escapada prea grozava dar, cum nu renunt usor,am plecat totusi. Odata ajuns la locatia stabilita,in primele minute de pescuiala , am realizat ca indoielile nu au fost fondate. A fost o partida pe care, daca o situez in topul celor mai reusite iesiri din ultimi ani , nu exagerez deloc . Capturi cum nu am mai vazut prea des pe natural , driluri cu frecventa mare ,ce sa mai zic ? , totul parea un vis din care spram sa nu ma trezesc prea curand. Am muncit ceva la scos stiuci zilele astea… si am profitat de apetitul incredibil al cumetrelor ,incercand noi voblere,proaspat achizitionate. S-a prins foarte bine la lingurite mari partenerul meu ,[altul decat Homer(singurul om ce nu s-a putut loga la forum)],a pescuit doar la lingurita,eu am gasit si voblerul castigator (unul de 13 cm)care , a facut “ravagii”. Am intampinat mici dificultati in gasirea zonelor de cantonare a stiucilor dar, odata gasit locul(care s-a tot schimbat in functie de vant si precipitatii care nu ne-au chinuit prea tare), treaba era ca si rezolvata. Eu am eliberat in totalitate capturile chiar daca multe erau trofee , amicu’ a oprit cateva .Se prinde bine biban mare,binisor crap si caras. Poate ma ajuta “gsteph” cu postarea unor poze.
Dunarea este in scadere,la sosirea in delta,cota ceatal Sf.Gh.=161 stationar,la plecare 153-2. Apa pe brate(am fost pe toate 3) este cam tulbure . Pe lacuri apa este in general tulbure ,dar sunt si zone semi-limpezi.
Zone pescuite: Cernovca, Puturoasele, Lacul Dracului,Babina, Merhei, Matita , Lung , Lopatna ,Vastosnea si cateva baltoace mai mici din zonele amintite.
Ieri , cuprins de euforia pescuitului de dimineata , nerabdator si grabit sa prind cat mai mult, cum am obiceiul sa scot stiucile cu mana indiferent de marimea lor, desi mai avusesem problema asta cu o zi in urma, o cumatra s-a zbatut brusc si o ancora a voblerului s-a infipt in degetul mare de la mana stanga , intorcandu-se pe sub unghie. A urmat o zbatere a pestelui prin barca insotita indeaproape de mana mea agatata de vobler si daca nu se elibera singura (avea cam 3,5 kg) nu stiu ce-ar fi urmat. Am reusi sa tai bratul ancorei cu Leatherman-ul si 20 de minute am tras si rasucit din rasputeri sa scot bucata de fier din deget care ,durea al naibi de tare…Acum m-am intors de la spital unde,sub anestezie am fost “salvat”.Cum in rana a patruns si mucilagiu de stiuca ,m-am pricopsit si cu ceva antibiotice. Asta sa-mi fie invatatura de minte, gripul sta nefolosit in trusa.

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: totul despre Delta

Mesaj de Sami » 21 Iul 2014, 12:56

oaie scrie:Dl Sami

Inca o data imi cer scuze daca am gresit si revin vin cu urmatoarele precizari:
Acesta este un forum( topic ) in care nu ne cunoastem ci doar banuim cine suntem. Nu am vrut sa va jignesc(indispun) ci am crezut ca va dau un impuls de a vedea Delta. Nu va stiu personal si mi-ar fi greu sa va confund cu cineva din moment ce nu va cunosc.
Dragostea pt natura o avem toti ... si desii m-am ferit tot timpul sa o spun, o voi spune: este cam multa mizerie in Delta(si nu numai) la cat ne laudam ca strangem.
Acum dau si eu in partea cu laudorasenii: anul trecut un localnic sa mirat ca noi strangem atata mizerie si spre cinstea lui nea ajutat si a dus totul la gunoi. Deci ajutor din partea lor avem.
D-l Oaie,

Nu m-am simtit jignit si nici nu m-ati indispus,dar au fost cateva lucruri pe care mi le-ati pus in carca si care nu mi-au placut,iar din acest motiv am vrut sa va dau si raspuns ,cu toate ca nu face bine acestui topic si imi cer scuze fata de initiator(un om minunat si caruia ii multumesc pentru sfaturile date si pentru tot ce scrie pe acest forum) si fata de ceilalti cititori.
Eu nu m-am laudat ca am strans gunoi,doar am vrut sa va arat prin actiunile intreprinse ca sunteti departe de adevar.Cu conserve merg in fiecare an in delta intrucat ziua sunt la pescuit,numai seara mananc la pensiune si atunci mananc numai pe baza de peste,daca imi place ...ce sa fac?! :)
Spuneti ca exista sprijin de la localnici...posibil,dar nu de la toti,am avut neplacerea sa ii vad aruncand gunoi pe o ,,insulita'' chiar pe ei...deci...
Astea fiind zise,e ultima mea interventie in acest topic ca si conversatie cu dumneavoastra,deja cred ca am intrecut masura,cel putin personal,dar nu m-am putut abtine sa nu va scriu.
Fire intinse tuturor si mii de scuze ,inca o data! :respekt: :bere:
Fir intins!

Avatar utilizator
oaie
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 02 Ian 2005, 20:26
Localitate: deva

Re: totul despre Delta

Mesaj de oaie » 21 Iul 2014, 19:13

Va rog sa ma scuzati, eram un pic suparat. Nu o sa m-ai repete. :respekt:
Viata-i grea...dar trece

gsteph1968
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 03 Oct 2010, 11:00
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de gsteph1968 » 21 Iul 2014, 19:32

hai si cu pozele lui deltaic:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
The road of life twists and turns and no two directions are ever the same. Yet our lessons come from the journey, not the destination.
Nothing makes a f_i_s_h bigger than almost being caught.

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: totul despre Delta

Mesaj de D2O » 21 Iul 2014, 19:56

nu credeam ca mai sunt balauri d'astia pe natural.eu am fost acum 2 saptamani pe la uzlina si am prins cateva marlitze amarate si niste bibani. am umblat destul prin zonele apropiate dar nu am dat de stiuci mai mari :wallbash:

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de wilddanube » 21 Iul 2014, 20:39

D2O scrie:nu credeam ca mai sunt balauri d'astia pe natural.eu am fost acum 2 saptamani pe la uzlina si am prins cateva marlitze amarate si niste bibani. am umblat destul prin zonele apropiate dar nu am dat de stiuci mai mari :wallbash:
Pe la ce ora erai pe ghiol ?
www.wilddanube.ro

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16305
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: totul despre Delta

Mesaj de adrian99 » 21 Iul 2014, 20:49

frumoase stiucil liviu
inca mai sunt bucati din astea pe natural.e drept,trebuie alergat mult.
referitor la"accidentul "petrecut.se poate intampla des.cel mai bine minciog.lasa gripul.nu te ajuta foarte mult.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 960
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 22 Iul 2014, 12:18

frumoase grasancele! vad cumva un evergreen intr-o poza?

Scrie răspuns