Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 05 Apr 2017, 20:42

Domnule Stefan Dinu , prevederile art 24 din OUG 23/2008 tin de pescuitul de subzistenta , nicidecum de Sport .
Unde ati citit dvs ca uciderea animalelor ,organizarea de lupte cu animale ,ranirea, schingiuirea si provocarea de suferinte fizice si psihice animalelor prin orice mijloace sunt recunoscute ca SPORT ?
Pescuitul sportiv trebuie reglementat de o lege si una total revizuita dar mai ales diferita de acvacultura. Pescuit competitional sau mai bine competitiile de pescuit sportiv sunt reglementate de o cu totul alta lege ... oricat de discutabil ar fi acest fapt. Totusi orice pescar cu undita este unul sportiv. Iar daca se duce in competitii tot sportiv este. Indiferent daca elibereaza sau nu pestii prinsi.

Si cu asta basta!
Nu va suparati ,dar cu ceea ce sustineti mai sus , pare ca ati trecut subtil in tabara mitomanului :shock:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de StefanDinu » 05 Apr 2017, 21:21

Mister Fisherman scrie:Domnule Stefan Dinu , prevederile art 24 din OUG 23/2008 tin de pescuitul de subzistenta , nicidecum de Sport .
Unde ati citit dvs ca uciderea animalelor ,organizarea de lupte cu animale ,ranirea, schingiuirea si provocarea de suferinte fizice si psihice animalelor prin orice mijloace sunt recunoscute ca SPORT ?

Nu va suparăți ,dar cu ceea ce susțineți mai sus , pare ca ați trecut subtil in tabăra mitomanului :shock:
Eu am crezut ca ideile astea sunt asa sa zădărniciți planurile nebunului. Dar nu. Chiar sunteți serioși. Repet: pescuitul este sportiv si nu pescuitul este un sport. Desi este sport. Asta cu pescuitul recreativ insa e o poveste de spun nepotilor.

Pescuitul de subzistenta este o idee depășită. Pe aceeași idee pot sa ies si eu in Cișmigiu sa tai un platan sa il pun pe foc ca na ... subzistenta, frig, n-am bani. Mediul nu mai poate susține doar prin spor natural nevoia noastră.

In primul rand trebuie sa menționez ca o competiție de pescuit adversarii sunt ceilalți pescari si nu pestele. Cum am spus si MMA este sport si dacă va faceți griji de buzele unor pești ce faceți cu fetele unor sportivi?

Iar in final zic si eu una: când stai lângă un nebun înnebunești si tu? Ia gândiți-va la asta! Prea vorbiți singuri de multa vreme pe aici!


PS: îmi aduc aminte ca lui Mopescu ia luat vrei 4 luni sa înțeleagă ca federația de asociații e una si federația sportiva este una. Cat o trece sa înțelegeți ca pescuitul sportiv se referă la altceva decât SPORT.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de StefanDinu » 05 Apr 2017, 21:22

Sa nu uit: când oi trece eu de partea lui Mopescu o sa fie o zi friguroasa in iad!
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de rcorbu » 05 Apr 2017, 21:24

Poate ca domnul Dinu din discutiile avute cu pestii a tras concluzia ca acestia se simt nemaipomenit de extaziati cand sunt trasi din apa cu in carlig in gura, iar zbaterea lor este in semn de satisfactie !
Uneori pestii mai elimina prin "***" si o chestie verde atunci cand sunt scosi, da eu stiu ca rahatul este semn de frica nu de fericire !
Ce ziceti domnu, va bagati o tripla in buze si va tragem noi, sa vedeti ce sportiv este ?
Oricum o sa supravietuiti, dar si noi o sa ne simtim bine ! Asa-i ca e sportiv ?

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de StefanDinu » 06 Apr 2017, 04:41

Am auzit ca PETA racolează oameni de încredere!
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Apr 2017, 07:11

Competitia(sport,nu?) este intre pescari, pestele este doar '' mingea''..Asta este in competitiile de pescuit.ok.

In pescuitul de zi cu zi, pescarul este in concurenta cu cine??Cine-i concurentul??Pestele??Din postura de ''minge' a trecut in postura de concurent??Treaba se complica maxim cand bietul peste ajunge sa inoate in maioneza pe un platou alaturi de o garnitura.Zau ca nu mai inteleg nimic..''minge'' apoi ''concurent'' si dupa aia ingredient intr-un meniu..

Privit apoi din alt punct de vedere, pestele e o resursa.Intrebare.....exista undeva pe lumea asta un precedent in care exploatarea unei resurse este denumita ''sport''?? Sau , exista competitii care sa aiba drept obiect o resursa naturala ??

Sau sa ne gandim putin la ideea de sport..Daca luam de buna definitia aceea cu ''orice activitate care aduce ameliorare si bla, bla..'' inseamna oare ca daca cineva are o inclinatie in a prinde muste, sau pasari, sau orice animal si apoi le elibereaza ala face ''sport''??

Va place sau nu , pescuitul vine din nevoia de hrana a omului.Oricat de modern ar fi ajuns omul asta, tot trebuie sa bage ceva in stomac.Iar pestele este un aliment al naibii de gustos si hranitor.Ca ne place sa ne intrecem in pescuit nu e neparat rau dar sa impingi la extrem lucrul asta denumindu-l ''sport'' in sensul legii sportului este aiurea rau de tot..Eu cred ca trebuie sa existe un echilibru..orice pescar ar trebui sa fie constient ca resursa asta, adica pestele , e limitata si trebuie protejata cumva , la nivel individual prin C@R dar nici intr-un caz pescuitul sa devina un fel de entitate monstruoasa ce are lipita in frunte emblema''sport''..eu asa cred.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Le Mertois
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 18 Feb 2016, 14:44

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Le Mertois » 06 Apr 2017, 08:18

"Totusi orice pescar cu undita este unul sportiv. Iar daca se duce in competitii tot sportiv este. Indiferent daca elibereaza sau nu pestii prinsi.

Si cu asta basta!"

Serios?E vreo axioma?Denumirea de "pescuit sportiv" e de la dumnezeu,sau cum? Părerea ea e ca pescuitul este tot vânătoare.Punct.Na ca pot sa fac si eu asta....Daca legiuitorul vrea,de maine poate sa-i spună si "pescuit de-a valma",care e problema?

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de StefanDinu » 06 Apr 2017, 08:26

Le Mertois scrie:"Totusi orice pescar cu undita este unul sportiv. Iar daca se duce in competitii tot sportiv este. Indiferent daca elibereaza sau nu pestii prinsi.

Si cu asta basta!"

Serios?E vreo axioma?Denumirea de "pescuit sportiv" e de la dumnezeu,sau cum? Părerea ea e ca pescuitul este tot vânătoare.Punct.Na ca pot sa fac si eu asta....Daca legiuitorul vrea,de maine poate sa-i spună si "pescuit de-a valma",care e problema?
E o chestiune istorica ... dar cred ca discut singur asa ca spune-ti "pescuit cu dumnezeu in suflet" ... oricum nu conteaza.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de StefanDinu » 06 Apr 2017, 08:32

semlecangheorghe scrie:... exista undeva pe lumea asta un precedent in care exploatarea unei resurse este denumita ''sport''?? Sau , exista competitii care sa aiba drept obiect o resursa naturala ??
Da ... se numeste Lumberjack World Championships
semlecangheorghe scrie:Va place sau nu , pescuitul vine din nevoia de hrana a omului. Oricat de modern ar fi ajuns omul asta, tot trebuie sa bage ceva in stomac. Iar pestele este un aliment al naibii de gustos si hranitor.Ca ne place sa ne intrecem in pescuit nu e neparat rau dar sa impingi la extrem lucrul asta denumindu-l ''sport'' in sensul legii sportului este aiurea rau de tot. Eu cred ca trebuie sa existe un echilibru..orice pescar ar trebui sa fie constient ca resursa asta, adica pestele , e limitata si trebuie protejata cumva , la nivel individual prin C@R dar nici intr-un caz pescuitul sa devina un fel de entitate monstruoasa ce are lipita in frunte emblema''sport''..eu asa cred.
Aici cred ca e o diferenta intre recreativul pofticios si pescarii sportivi care i-au parte la competitii ... Dar sustinatorii ideei asteia ati trecut peste granita "bunului simt" (in sensul Commune Sense nu de buna crestere) si bateti niste campii pe care mai alearga doar Mopescu si pritenii lui imaginari!
Vorbesc serios. Ati despicat firul in atatea subfire ca nici nu mai stiti de la ce ati inceput.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Apr 2017, 08:51

Lasa ca daca ma pun eu sa pun aici ce au trait unii pe la ultimele ''competitii sportive'' atunci ''pofticiosii' aia la care faci referire o sa para un fel de maica tereza.

Eu zic ca va indreptati intr-o directie gresita.Ceea ce s-a intimplat la ultimele competitii nu aduce a sport, din contra..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns