trage pestele pe luna plina??

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
catalinggg
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 27 Apr 2009, 20:03
Localitate: pl
Contact:

trage pestele pe luna plina??

Mesaj de catalinggg » 10 Mai 2009, 21:35

am fost una din noptile trecute la un pescuit pe lacul snagv.perfect pt pescuit :vant deloc,nu foarte frig(toata ziua inainte fusese soare si cald),o luna plina imensa de lumina peste tot.ma asteptam sa prind o platicutza,un somotei , ceva....nimic!!..nici macar o trasatura pana la 2 jumate noaptea.m-am gandit k am ales locul gresit-era un pic de bradish prin el.sa fie oare pt k nu era locul curat,sa fie de la condiitiile atmosferice,de la luna?

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 10 Mai 2009, 21:38

sau n-ai luat in calcul si ultima varianta posibila
E PROHIBITIE si poate aveau si ei treaba cu altele :lol: :lol: :lol:

forumex_gal
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 21 Mai 2009, 12:05

Mesaj de forumex_gal » 21 Mai 2009, 12:11

Deci, de peşte sunt foarte frecvente în întregime, după ce am fost la pescuit si am prins ceva cu adevărat magnific piese:)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: trage pestele pe luna plina??

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Mai 2009, 14:46

catalinggg scrie:am fost una din noptile trecute la un pescuit pe lacul snagv.perfect pt pescuit :vant deloc,nu foarte frig(toata ziua inainte fusese soare si cald),o luna plina imensa de lumina peste tot.ma asteptam sa prind o platicutza,un somotei , ceva....nimic!!..nici macar o trasatura pana la 2 jumate noaptea.m-am gandit k am ales locul gresit-era un pic de bradish prin el.sa fie oare pt k nu era locul curat,sa fie de la condiitiile atmosferice,de la luna?
Hai ca e clar de ce! Pestii mari rapitori sunt tot mai rari pe Snagov iar aia mici - bibani, regine, rosioare - sunt diurni din cate stiu. De aia cam somezi noaptea....uneori mai cade cate un somn. De salau...nu am auzit.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 21 Mai 2009, 15:23

se prinde pe luna plina chiar bine.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 22 Mai 2009, 09:12

ovidiu scrie:se prinde pe luna plina chiar bine.
Asa e, dar sa fie si peste....asta daca nu credeti in "generatia spontana"! :lol: Snagovul are nevoie de ani multi de ecologizare, apoi amenajare, paza la greu si eventual populare desi nu asta e problema. Daca nu ar mai fi pescuit vreo 2-3 ani iar paza ar fi eficienta s-ar umple iar de peste ca in anii interbelici.
Apropo de "beneficiile" modernizarii: am fost la Snagov la Astoria si am pescuit la stiuca cu linguri si voblere. Langa mine vreo patru balaoachesi cu bete si rame, pescutzi "zapaceau!" bibanul. Ei au prins in 2 ore vreo 20 de bibani frumusei iar eu....3 bibani si zero stiuci. Asta e....localnicii au tehnicile lor. Mai nostim e ca unul din ei a lasat varga si a luat un spray mare pe care avea legata guta si la capat nu pripon cum credeti ci...lingura rotativa mare. Arunca cu greu la maxim 15 m de mal (eu lansam usor la 30-40 cu firul meu 0.20 si lanseta Predator de 2.10, putere 5-25 grame. Apoir recupera la mana si tot asa,m de zeci de ori. E prima data cand vad pescuit la spinning "din mana", fara lanseta! :lol: Ori saracia e de vina, ori dobitocenia ori asa crede omul ca e bine! Culmea ca mi-a povestit ca prinde marlitze de 300-700 grame cam una pe partida! Nu stiu ce sa cred, eu prind mai rar si am naluci Mepps, Rapall, fir bun...Poate ar trebui sa "spionez" localnicii mai intens!

Scrie răspuns