Pluta Cralusso

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Pyi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 10 Iul 2007, 13:23
Localitate: Zalau

Pluta Cralusso

Mesaj de Pyi » 23 Aug 2007, 13:35

Mi-am luat o asemenea pluta, model Bubble si stau si ma uit la ea ca vitelul la poarta noua: nu stiu cum sa o montez, mai exact , pe tija lunga, la ce distanta de corpul plutei sa pun varnisul. Stiti pe undeva niste instructiuni de folosire?
Mersi.
Ave "Poli", morituri te salutant

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 27 Aug 2007, 10:00

Salut!

Ultimul varnish de pe tija din partea de jos a plutei se pune cam la 1/3 din distanta de la corpul plutei. Mai jos de el mai pune cateva varnishuri ca sa eviti taierea lor.
PS: cele mai bune rezultate sunt obtinute cu Rubesiana sau Bolognesa!
La varga simpla te chinui rau cu ele!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Pyi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 10 Iul 2007, 13:23
Localitate: Zalau

Mesaj de Pyi » 27 Aug 2007, 10:53

Am gasit ceva material pe site-ul cralusso:http://www.cralusso.com/angol/index.html, dar este mai detaliat doar pentru modelul surf. Aici spune ca distanta dispunerii varnisului fata de corpul plutei depinde de viteza curentului (pentru curent slab mai aproape de corpul plutei, iar pentru curent puternic mai departe). Sunt valabile informatiile alea si pentru alte modele?
P.S. Eu am un bat de 5 m, telescopic, cu mulineta. E bun?
Ave "Poli", morituri te salutant

ionut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 07 Sep 2005, 08:06

Mesaj de ionut » 05 Sep 2007, 12:38

Pluta e in special conceputa pentru rubesiana , dar se poate pescui si cu bolognesa , dar doar de la vârful ei in aval . Pentru pescuit cu bolognesa e mai buna cralusso bolo , sau surful pentru retinut .

Scrie răspuns