peste congelat (macrou, stavrid)

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

peste congelat (macrou, stavrid)

Mesaj de adi777 » 17 Oct 2006, 18:40

Salut!
Ati pescuit cu peste congelat (macrou, stavrid etc) la stiuca ? as vrea sa incerc odata. La englezi e in voga cu pestii congelati. Va recomand Pike Fishing with Des Taylor (o gasiti pe Emule), unde prezinta atat momelile (evident pesti congelati) cat si metodele.
Merci!

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 17 Oct 2006, 20:27

:lol: :lol: :lol: cand eram mai mic am incercat fiindca nu prea eram cu spinningul dar o singura data cu macrou, si rezultatul = 0. Adevaru e ca dezghetanduse elimina uleiul acela care ar avea rol de atractant, asa ca o prada ranita, dar fiind fix, nu ma incanta ideea, o prada care da din coada ramanand pe loc imi pare mai atractiva. Dar ca si la alte metode, trebuie sa ai incredere si sa insisti :wink: la cat de scump e un pestisor mai bine iei o bucata de peste congelat :lol:

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 17 Oct 2006, 20:35

pikeman scrie::lol: :lol: :lol: cand eram mai mic am incercat fiindca nu prea eram cu spinningul dar o singura data cu macrou, si rezultatul = 0. Adevaru e ca dezghetanduse elimina uleiul acela care ar avea rol de atractant, asa ca o prada ranita, dar fiind fix, nu ma incanta ideea, o prada care da din coada ramanand pe loc imi pare mai atractiva. Dar ca si la alte metode, trebuie sa ai incredere si sa insisti :wink: la cat de scump e un pestisor mai bine iei o bucata de peste congelat :lol:
Exista o metoda de spinning "pipait" cu peste congelat.Un batz normal de boiles, mulineta , 2 carlige triple putin plumb. Pui pestele si lansezi, metoda e asemanatoare ca si la monturi, numai ca miscarea e putin mai ampla, singura diferenta este ca in momentul cand musca trebuie sa ii lasi fir sa inghita bine ( momeala fiind putin mai mare). Oricum vezi metoda pe filmu' care l-am recomandat. Mie personal mi se pare o chestie ok.

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Re: peste congelat (macrou, stavrid)

Mesaj de mini_mic » 23 Mar 2007, 10:01

adi777 scrie:Salut!
Ati pescuit cu peste congelat (macrou, stavrid etc) la stiuca ? as vrea sa incerc odata. La englezi e in voga cu pestii congelati. Va recomand Pike Fishing with Des Taylor (o gasiti pe Emule), unde prezinta atat momelile (evident pesti congelati) cat si metodele.
Merci!

Ai incercat intre timp ? Si eu vreau sa incerc, in Anglia chiar au rezultate cu asa ceva , chiar si in Franta. O singura data am dat cu bucata de macro si rezultatul a fost 0. Si in zona Galati folosesc macrou la somn si au prins chiar monstrii cu asa ceva. La baltile la care ma duc eu e cam mult rac si imi e sa nu momesc tot racu in zona cu mirosul puternic al pestelui congelat :|
Obiectiv: 8,1 kg !

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 23 Mar 2007, 10:08

inca nu :cry:

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 24 Mar 2007, 12:09

Am vazut pe un site (nu mai tin minte care :cry: ) un tip,parca englez,care a facut din datul la stiuca cu peste congelat si "injectat" o arta.
Ma uitam si nu-mi venea sa cred ce capturi a avut.Fie ca dadea la fix fie plimba montura prin apa.
De drag m-am dus si mi-am luat niste atractant, ulei de cod,sa injectez caraselul,dupa ce moare stand in asteptare :lol: :lol:
Inca n-am apucat sa incerc metoda,dar cu prima ocazie........ :wink:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 09 Apr 2007, 22:07

Verilor acolo in Anglia sau in Franta unde dau aia la peste congelat e plin de stiuca nu ca la noi cand se prinde o marlita imediat se baga la traista si nu asta ar fii raul de pe baltile noastre,ar mai fii problema braconajului cu plase sau mai rau cu curent electric ultimul distruge tot,am vazut niste nemernici cum braconau cu curent electric iar in urma lor numai marlite cat stilou moarte le mancau ratele! Ce pretentii avem noi sa dam cu peste congelat pe lacurile din Romania asta plina de braconieri si de jepcari,aia de afara sunt civilizati prind pestele se pozeaza cu el si apoi il elibereaza!

claudiuro
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 26 Iul 2007, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de claudiuro » 31 Iul 2007, 17:11

Din pacate asa e. Am vazut balti care s-au golit de peste din cauza ca unii nu sunt pescari sportivi ci pescari de foame. Asa e la noi la romani.

La o balta de langa Aiud un �pescar� si-a pus mainile in cap cand a vazut ca am dat drumul la o marlita. Am vrut sa-i zic , Mosule hai ca-ti dau eu bani daca nu ai ce sa mananci acasa.

La noi se baga totul la traista, pana si d-aia mici de un degetet. Totul coroborat cu poluarea duce la disparitia pestilor din baltile publice in timp ce AJVPS sta si se scarpina in fund. Pai atunci de ce sa mai platim permisul de pescuit?

stiu vreo 4-5 balti care patesc ce descris mai sus. Care e de prin zona Radestiului stie ce vorbesc. Satenii vin cu plasele si rad tot.
Pe Mures in zona Aiudului e prapad, am gasit ultima data cand am fost o gramada de monturi de braconaj care nu au scapat de ochii mei ca sa nu zic ca poluarea face ravagii. Pana si monturile alea sunt goale ca au fost unii destepti si merg seara cu curent electric.

Mi rusine ca traiesc in Romania

Avatar utilizator
AxA
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 02 Oct 2006, 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de AxA » 01 Aug 2007, 11:15

Am incercat si eu cu macrou la salau pe Dunare, din lipsa de altceva luasem un macrou congelat la mine. Rezultat 0 ...oricum nu cred ca e concludent, pt ca in ziua aia nimeni nu a prins nimic, nici la spin , nici la stationar. Nici la cei care dadeau la pasnic nu am vazut nici macar o platica :lol: Personal m-am ales cu un sport pe cinste dand dupa avat cu tot ce aveam prin trusa, si ca de obicei facea spectacol in craci si de tablele mele il durea la basca :oops:

stelian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 188
Membru din: 23 Noi 2005, 16:15

Mesaj de stelian » 27 Noi 2007, 23:34

Personal m-am ales cu un sport pe cinste dand dupa avat cu tot ce aveam prin trusa, si ca de obicei facea spectacol in craci si de tablele mele il durea la basca

Incearca sa legi de tablele tale niste pene

Scrie răspuns