...le boaba de strugure!!!

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

...le boaba de strugure!!!

Mesaj de MARIUS POPA » 30 Aug 2007, 13:19

salutare! ce parere aveti de pescuitul clenului la boaba de strugure rosie, rotunda? ati incercat! ce stil folositi? fir intins! 8)

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 30 Aug 2007, 13:51

am prins eu dar la boaba de strugure alb, de masa.

te invit sa deschizi un topic separat despre pescuitul cleanului la boaba de strugure alb, tuguiata.

Avatar utilizator
daspinningmaster
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 291
Membru din: 30 Mar 2005, 15:17
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de daspinningmaster » 30 Aug 2007, 13:53

ai putea sa incerci si la boaba de stugure patrata :D . scuze, nu am putut sa ma abtin; am pescuit tomna cleanul cu boaba de stugure dar nu pot sa spun ca am avut rezultate mai bune decat cu lacusta/greiere sau intestine de pasare. E o momeala pe care cleanul nu o refuza dar nu are o atractie deosebita totusi.
eu am pescuit cu boaba pe un canal de irigatie care pe malurile caruia era vita de vie. acolo am avut ceva rezultate probabil datorita faptului ca ajungeau destule boabe in apa de la localnici si cleanul cunostea oferta.
deci eu ti-as recomanda sa folosesti boaba in zonele care au in vecinatate vita de vie; in rest lacuste, greieri, colorado, libelule, fluturi etc...
Fire zmucite!

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 30 Aug 2007, 17:12

pe tarnava in zona sighisoara se foloseste destul de des aceasta momeala!tristetea e cu ea ca nu se selecteaza marimea capturilor cu mare succes,idiferent de marimea bobului de strugure!cat despre culoare...anul trecut a mers foarte bine la struguri rosii-negri,anul asta se pare ca merge mai bine la cei albi...asa ca..... :lol: cat despre montura.....plumb de 10-20 g in functie de curent,forfac de 50cm-1m depinde de cat de suspiciosi sau timizi sunt pestii!marimea carligului si diametrul firului....la latitudinea fiecaruia!fir intins!

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 30 Aug 2007, 18:04

In perioada asta se prinde bine clean la boaba de strugure negru pe riul Strei si mai putin pe Mures. Se pescuieste la pluta si se prind exemplare de maxim 1 kg.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 30 Aug 2007, 18:04

In perioada asta se prinde bine clean la boaba de strugure negru pe riul Strei si mai putin pe Mures. Se pescuieste la pluta si se prind exemplare de maxim 1 kg. :roll: :twisted: :lol: :wink: :help: :datz: :lol1:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 30 Aug 2007, 18:12

Odata se prindea si pe Cincis... Chiar si la pruna!Inclusiv amur! :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 30 Aug 2007, 18:20

Da intradevar se prindea pe Cincis amur la pruna in perioada cind AJVPS-ul mai popula asta in urma cu 20 de ani. Anul acesta sa inmultit foarte bine cleanul si se prind exemplare frumoase. Anul trecut am bagat 5 to. de crap si caras in Cincis. :roll: :twisted: :lol: :? :wink:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 30 Aug 2007, 20:23

se pare ca este destul de cunoscuta momeala!anul asta nu am luat nimica, locurile de altadata sau stricat din cauza apelor si balastierelor, insa acuma e perioada lui, !cind apuca sa-i simta gustul dulciu al boabei trage ca nebunu de parca ia aripi undita!la visina iara merge destul de bine, cind e sezonul visinei! dupa parerea mea cleanul in zona mea s-a cam rarit pe mures! mersi! fir intins! 8) :cooler:

Avatar utilizator
ravenheart
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 15 Iul 2005, 09:51
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ravenheart » 30 Aug 2007, 20:34

anul asta inca nu am avut ocazia sa incerc la boaba de strugure, insa in alti ani am avut rezultate frumoase, nu rari sunt clenii de peste kil care intra la strugure. au fost si capturi de chiar peste 2 kile pe raul sieu... insa doar la boaba rosie/neagra, la boaba alba nu am incercat si nici nu am auzit sa fie rezultate in zona mea
Dark, morbid, a poet and singer, your death and my resurrection. I am a warrior, a shadow lord. I am the one who troubles your mind. I am the one that you always try to subdue, I am the moon frost, the superior race, the one you'll never achieve.

Scrie răspuns