ce sai dau la somn?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

ce sai dau la somn?

Mesaj de MARIUS POPA » 24 Aug 2007, 14:15

salutare frati de suferinta!ce sai dau la somn pe vremea asta pocita ?am dat la lipitoare dar nu prea, !e prea cald?din cite stiu cam de acum incepe perioada la somn , nu?pescuiesc pe mures,si e tare scazut , e ca lesia!seara cam de pe la ce ora ar trebui sa miste?
]saveti fir intins! 8) 8) 8) 8)

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 24 Aug 2007, 17:03

Pai eu zic sa incerci cu scoica imputita!O desfaci, iei carnea . o lasi la soare si cand ti-e sila de ea ...o bagi in carlig si...Atentie, daca dai de somn , trasatura la scoica este violenta! Sigur ca-ti va trage si cleanul mare!Chiar si morunasul...Cand nu vei putea smulge batul din suport este insa trasatura de somn! :lol: Pe apa asta ... perioada potrivita, pe Mures, mi se pare intervalul 21-24.
Aseara bateau la ora 22,30... :lol: :lol: :lol:

PS:nu le-a placut nici caraselul, nici tiparul... :cry:
Ar mai fi ceva:sapunul de barberit(?) , eventual de casa...Foarte bun pe apa asta fiarta!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 24 Aug 2007, 17:15

da mersi
mam gindit eu ca la ceva inputit ar mere
am niste lipitori de citeva zile, oare ar mere, scoica as gasi amu pe marginea apei.sapunul cum se pune: se leaga cu ata sau altceva pe linga cirlig, taiat asa la dimensiunea cirligului, sau cum?nai luat nimic, aseara?
fir intins!o sa oncerc! 8) 8) 8) 8)

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 24 Aug 2007, 17:40

Man, cu sapunul e o poveste intreaga :lol: Se ia sapunul (fara funie!), se rade fulgi , dupa care se amesteca cu ceva gen ulei, sampon (mai bine) pana se face o pasta!Aceasta pasta se pune pe carlig dar Atentie, pe tija carligului, ca mamaliga, lasand obligatoriu curbura si varful carligului liber! Dupa care...Nu va fi atacat de alti pesti, asa ca poti sa-l lasi linistit toata noaptea in apa!Dara lasata pe apa va fi interesanta pentru somn!Mare dezavantaj al acestei momeli este ca (am mai scris asta pe undeva, deci atentie la topicuri!) prinde de obicei exemplare mari de somn! :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 24 Aug 2007, 20:17

Incearca la caras viu la suprafata apei pe linga maluri cu apa linistita, vei avea surprize placute :roll: :twisted: :lol:
FIR INTINS

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 24 Aug 2007, 22:27

da pare interesanta chestia cu pasta de sapun dar sincer ,asa e sau nu?eu stiam varianta cu bucata de sapun de casa taiat dreptunghiular si la mijloc ''ros '' un pic sa poata fi infasurata o ata sau fir !!!spunetimi , mai exact , se obtine o pasta ca mamaliga?care se poate pune pur si simplu in cirlig, ce sampon? :?: am fost la lipitoare si la lingura , dar nimic , o mica trasatura desi facea valuri de nu mai statea nimeni din breasla prin jur(numa pin la 22:00 am stat)lingura so dus, intrun bolovan cred!!!o caldura ca astazi nu am tras toata vara, credetima , pur si simplu :lanseu-recuperarea apoi gura de apa!multumescf de sfaturi si mai astept inca !fir intins va doresc!!!! 8) 8) 8)
:respekt:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 28 Aug 2007, 17:16

Ca o mamaliga mai tare!Sampon...de care o fi!
Da-mi si mie un mp cu locul ala de fac baie somnii... :lol: Ca poate te scap de el pana marti cand plec in Delta! :lol: :lol: :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 28 Aug 2007, 17:46

podu de cale ferata la iesire din alba, locurile nu se pea spun , dar nu conteaza acolo este peste numa rabdare sa ai si pofta de sobolani( sun noaptea in prostie)!deci se rade sapun de casa si se amesteca cu sampon si atita/ se intareste pe parcurs?
fir intins!

Scrie răspuns