ce plute folositi la scobar

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 27 Dec 2010, 08:19

dorint scrie:la pescuitul scobarului conteaza intr-adevar montura, care trebuie adaptata dupa raul pe care se pescuieste: pe un rau mare gen Prut, Mures,Tisa n-o sa pescuiesti niciodata cu pluta de 1,5 grame, ci de la 5-6 grame in sus(in functie de locul de pescuit-taria apei!), iar pe raurile mici plute si monturi de la 1,5-4gr, iar ma repet -in functie de viteza apei.
Decat cu pluta de 5-6 gr. la scobar, atunci mai bine la feeder :wink: ai mai multe sanse... pe Mures cel putin in zona Tg Muresului ...

dorint
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 25 Ian 2010, 15:33
Localitate: suceava

Mesaj de dorint » 27 Dec 2010, 08:31

da-mi voie te rog sa te contrazic: cu o pluta de 5-6 grame f. bine reglata , vei avea rezultate foarte bune, fata de feeder, la scobar de 1-2 kg( ca pe Prut), crede-ma chiar nu conteaza plumbajul si pluta, ci mai degraba innadirea si priceperea pescarului in a tine cardul de scobari in zona de pescuit.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 27 Dec 2010, 08:38

dorint scrie:da-mi voie te rog sa te contrazic: cu o pluta de 5-6 grame f. bine reglata , vei avea rezultate foarte bune, fata de feeder, la scobar de 1-2 kg( ca pe Prut), crede-ma chiar nu conteaza plumbajul si pluta, ci mai degraba innadirea si priceperea pescarului in a tine cardul de scobari in zona de pescuit.
O fi asa, dar scobarii pe la noi sunt mofturosi si nu prea ai capturi la monturi groase oricum majoritatea nu trec de 1 kg, care sunt pe aproape deja sunt exemplare foarte frumoase ... scobar de 2 kg nu am vazut in zona noastra de 10 ani daca nu mai mult... :cry:

dorint
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 25 Ian 2010, 15:33
Localitate: suceava

Mesaj de dorint » 27 Dec 2010, 11:55

Nici noi nu pescuim cu nylon gros pe Prut, maxim 0,2mm, legat cu 0,14-0,16mm la bologneza, dar norocul nostru este ca fiind apa de granita, se branconeaza mai putin fata de restul apelor interioare si sunt exemplare de scobar frumoase, mreana la 2-3 kg se prinde frecvent toamna la viermi. :D

Avatar utilizator
bogdansalk
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 12 Mar 2006, 11:12
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: ce plute folositi la scobar

Mesaj de bogdansalk » 19 Apr 2013, 23:21

sa mai schimbam o vorba si aici...mreana in 2012 nu am prins ,poate ca mi-am schimbat stilul de pescuit...in schim scobar mi-a creat o oarecare senzatie placuta
sa vad romanul cum elibereaza pestii sub dimensiunile legale

Scrie răspuns