shad 15 cm

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
paul_pike
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 13 Iul 2008, 11:03

shad 15 cm

Mesaj de paul_pike » 11 Noi 2014, 17:12

Salutare, am cateva shaduri de 15 cm si nu gasesc jiguri destul de lungi pentru ele, stie cineva vreo abordare la ele? :respekt:

Nightwish
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 04 Iul 2014, 00:15

Re: shad 15 cm

Mesaj de Nightwish » 11 Noi 2014, 17:27


Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14621
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: shad 15 cm

Mesaj de sorinB » 11 Noi 2014, 17:37

paul_pike scrie:Salutare, am cateva shaduri de 15 cm si nu gasesc jiguri destul de lungi pentru ele, stie cineva vreo abordare la ele? :respekt:
Poti sa incerci si varianta asta, pui jigul si "prelungesti" cu o ancora ;)

Imagine

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: shad 15 cm

Mesaj de rine » 11 Noi 2014, 17:52

iei o bila Ear Ball , legi o sarma de 3 sau 4 cm ,plus un off-set de cat vrei tu si gata :wink:
eu asa fac.

Avatar utilizator
paul_pike
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 13 Iul 2008, 11:03

Re: shad 15 cm

Mesaj de paul_pike » 11 Noi 2014, 18:11

Multumesc ! :respekt:

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: shad 15 cm

Mesaj de spiridusul » 12 Noi 2014, 08:27

Exista mai multe variante prin care poti sa adaugi o ancora nalucii, astfel incat sa scada sansele rateurilor. Conteaza mult si cum ataca pestii.
Cea mai la indemana este armarea cu o ancora careia sa ii atasezi o bucata de fluorocarbon sau fir metalic, si pe care sa o atasezi de agrafa sau sa o pui pe ochetul jigului. In functie de cum ataca pestii (la cap, pe coada, de sus in jos), ancora o infigi in shad in zona neacoperita de jig. Daca ataca de sus in jos, cel mai bine este sa tragi ancora prin burta jigului si sa o agati de jig. Eu am folosit toate aceste variante, atat la stiuca, pe shaduri de la 10 cm in sus, cat si la salau, pe gume de 10 cm.
O sa pun diseara cateva poze, care sper sa te ajute cu modul in care armez eu cu ancore shadurile.

Avatar utilizator
paul_pike
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 13 Iul 2008, 11:03

Re: shad 15 cm

Mesaj de paul_pike » 12 Noi 2014, 15:27

spiridusul scrie:Exista mai multe variante prin care poti sa adaugi o ancora nalucii, astfel incat sa scada sansele rateurilor. Conteaza mult si cum ataca pestii.
Cea mai la indemana este armarea cu o ancora careia sa ii atasezi o bucata de fluorocarbon sau fir metalic, si pe care sa o atasezi de agrafa sau sa o pui pe ochetul jigului. In functie de cum ataca pestii (la cap, pe coada, de sus in jos), ancora o infigi in shad in zona neacoperita de jig. Daca ataca de sus in jos, cel mai bine este sa tragi ancora prin burta jigului si sa o agati de jig. Eu am folosit toate aceste variante, atat la stiuca, pe shaduri de la 10 cm in sus, cat si la salau, pe gume de 10 cm.
O sa pun diseara cateva poze, care sper sa te ajute cu modul in care armez eu cu ancore shadurile.

Mersi mersi, astept pozele!!!

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: shad 15 cm

Mesaj de spiridusul » 12 Noi 2014, 22:07

Imagine

Shadul de sus, ancora suplimentara legata inspre coada (cel mai des la salau folosesc asa), la mijloc ancora bagata la cap (in mod special pentru stiuca), jos ancora bagata prin burta shadului si atasata de jig, atunci cand stiuca ataca de jos in sus.

Avatar utilizator
paul_pike
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 13 Iul 2008, 11:03

Re: shad 15 cm

Mesaj de paul_pike » 13 Noi 2014, 00:44

spiridusul scrie:Imagine

Shadul de sus, ancora suplimentara legata inspre coada (cel mai des la salau folosesc asa), la mijloc ancora bagata la cap (in mod special pentru stiuca), jos ancora bagata prin burta shadului si atasata de jig, atunci cand stiuca ataca de jos in sus.
frumos, mai ales ultimul, desi nu stiu cum ai bagat fluorocarbonul ala prin guma si sarma aia de o pui peste noduri la inaintase de unde faci rost?

Nightwish
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 04 Iul 2014, 00:15

Re: shad 15 cm

Mesaj de Nightwish » 13 Noi 2014, 09:18

Cum se monteaza o tripla in partea ventrala a shadului:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sarma de la noduri...cred ca te referi la tuburile de sertisaj:

Imagine

Scrie răspuns