Echilibrare

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Echilibrare

Mesaj de Mshad » 30 Iul 2004, 23:10

Presupun,ca si la spinning,ansamblul bat+mulineta trebuie sa se echilibreze.In ce zona a batului trebuie sa se intample aceasta?La iesirea blank-ului din talon sau mai spre mijloc?Am vazut azi in targ niste bete de musca cam la 1,80-2,10 care aveau montate pe ele niste mulinete mai mari ca batul :D .

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 31 Iul 2004, 02:16

Spre deosebire de batul de musca,care are mulineta la baza,la batul de spinning,mulineta este deasupra manerului,aproape de "blank"(cum ii spuneti voi).Diferenta este ca unele bete de spinning au manere mai lungi decat altele,in functie de lungimea batului,putere,actiune,etc.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 31 Iul 2004, 11:27

Spre deosebire de echipamentele de spinning-casting, unde fiecare producator face cam ce crede de cuviinta sa-si atraga clientii, echipamentele "serioase" pentru fly-fishing se supun "clasificarii". Si orice muscar serios (ceea ce eu nu sint si probabil nu voi fi niciodata) iti va spune ca e aberant sa "imperechezi" o lanseta de clasa 4 cu o mulineta de clasa 9 sau invers. "Echilibrarea" de care vorbesti este aceeasi ca la orice lanseta, indiferent de tipul de pescuit pentru care este conceputa. Ideal ar fi ca punctul de echilibru al ansamblului lanseta-mulineta-fir-naluca sa fie in punctul in care mina apuca lanseta.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Mesaj de Mshad » 31 Iul 2004, 12:09

Asta ma interesa,punctul de echilibrare al ansamblului.Acum ca m-am lamurit ma duc sa cumpar un bat de musca si o mulineta :D

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 01 Aug 2004, 08:32

Chestia cu echilibrarea ansamblului bat, mulineta si fir, este un subiect de discutie vesnica in pescuitul la musca artificiala.

Ma intrebi pe mine ... si te rog sa ma crezi ca am o serie de prieteni cu experienta, ce nici macar nu s-au gandit la aceasta balansare, ... raspunsul este dupa cum urmeaza:

Clasificarea mulinetelor este facuta tinand cont mai mult de capacitatea de a inmagazina firul de pma, decat la aspectul de echilibru dintre mulineta si bat. Bine inteles ca fabricantul tine cont si de greutatea mulinetei la fiecare clasa dar nu este un aspect primordial.

Folosind o mulineta ce este construita pentru a inmagazina fire de clasa 6-8 inclusiv 100-150 m baking, poti pescuii fara probleme cu un bat de clasa 3. Dar nu invers ... sau cel putin mult mai greu, din cauza ca un fir plutitor de #8 este cu mult mai gros decat unul de #3 si nu v-a incapea pe mulineta. :)
Vezi pe linkul urmator, greutate diferitelor serii de mulinete la aceeasi clasa la mulinetele din gama Loop.
http://www.looptackle.se/eng/index.htm

O mulineta mai grea sau mai usoara nu infuenteaza lansarea specifica din pma. :wink:

Mult mai important de discutat este relatia fir (si aici ce fel de fir) actiunea batului, decat clasificarea mulinetei vizavii de clasificarea batului.
Sper sa te ajute la decizia pe care o faci.

PS - eu cred ca cel mai important lucru este sa-ti cumperi un ansamblu ce este potrivit ca si clasa cu pestii pe care intentionezi sa-i pescuiesti. Sfatul meu este sa te axezi la inceput pe o clasa mica 2-3-4 si cleni, pana cand te inveti sa pescuiesti la ma. Un alt aspect este ca eu personal nu ti-asi recomanda nici o data sa cumperi bete de pma din piata. Mergi la un magazin. Acolo primesti si garantie pe sculele cumparate. In piata ... ma indoiesc. :) De asemnea sa nu cumperi un fir DT.
Inainte sa cumperi ceva citeste articolul de pe linkul ce urmeaza.
http://www.pescuitulinbihor.go.ro/artic ... atori.html
Fir intins!
Borealis F

Scrie răspuns