totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: johnnybravo, tudor, Adelin, Moderatori

Scrie răspuns
albert.C
veteran
veteran

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 01 Mai 2021, 06:32

Ce se aude acolo,anul acesta tot ca si anul trecut sau mai bine ?

deltaic
veteran
veteran

Mesaj de deltaic » 28 Iul 2021, 08:24

>>> Caldura mare si avati . O escapada neplanificata , ca toate cele de anul asta , solitara , dar destul de reusita (raportata la conditiile date). Intervalul de pescuit ora 6 – maxim 11 dimineata si sporadic de la 18 pana la lasarea intunericului . Caldura de peste zi era , cel putin pentru mine , greu de suportat . Putina lume la pescuit si in general putini turisti prin delta ( comparativ cu anul trecut). Am pescuit pe Olguta , Sontea , Fortuna si zonele adiacente , Baclanesti , Radacinos (din Fortuna) , Dunarea Veche , Taraschina (unde cu greu se mai poate intra ) , canal Mila 35 , zona Nordica , Catavaia si Stipoc . Majoritatea canalelor erau destul de tulburi , cred ca o contributie o au si “Corsarele” care trec cu mare viteza . De exemplu , pescuiam pe canalul Fortuna 2 , cand pe la ora 10 au inceput sa apara barcile cu turisti . Unele barci au redus viteza cand m-au vazut , altele nu . Cert este ca dupa o ora si vreo 14 barci trecute , canalul , care initial era semi-limpede a devenit pamantiu si s-a umplut de vegetatie submersa smulsa . Lacul Fortuna dupa o zi de vanzoleala era plin de vegetatie plutitoare . Canalul de centura are malurile puternic erodate si au mai cazut niste pomi in apa ingreunand accesul . Sincer , nu prea vad cu se poate rezolva aceasta noua problema aparuta in delta .
Am avut doua dimineti pline de avati , bibanoi si marlite am prins in fiecare zi .
Urmatoarea iesire va fi sapatamana viitoare in zona Sf. Gheorghe .

albert.C
veteran
veteran

Mesaj de albert.C » 01 Sep 2021, 12:54

Dupa aproximativ 2-3 luni de pauza/forum-am reusit sa ma loghez pe cont,si brusc aici am intrat )
Deltaic,mai esti cu noi ))

deltaic
veteran
veteran

Mesaj de deltaic » 04 Sep 2021, 08:06

albert.C scrie:
01 Sep 2021, 12:54
Dupa aproximativ 2-3 luni de pauza/forum-am reusit sa ma loghez pe cont,si brusc aici am intrat )
Mai sunt , inca ....
Acum m-am intors de pe melea , sunt in Sf. Gheroghe de o saptamana .

albert.C
veteran
veteran

Mesaj de albert.C » 06 Sep 2021, 19:34

deltaic scrie:
04 Sep 2021, 08:06
albert.C scrie:
01 Sep 2021, 12:54
Mai sunt , inca ....
Acum m-am intors de pe melea , sunt in Sf. Gheroghe de o saptamana .
Si cum e ? :lol:

Scrie răspuns