Minciuni pescaresti...

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
aspius
junior
junior
Mesaje: 90
Membru din: 01 Mar 2009, 00:23

Minciuni pescaresti...

Mesaj de aspius » 17 Mar 2009, 16:15

Daca nu e fumata deja prima minciuna incepe cu cea mai mare captura... Uimiti-ma cu stiinta voastra Ha Ha Ha

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Mar 2009, 09:55

Nu stiu daca o sa ma crezi, stiu ca pare gogonata dar in vara anului 2007 am prins undeva langa Targoviste intr-un lac un crap cten (amur) de vreo 7 (sapte) centimetri, la rama rosie de gunoi. A fost cel mai mic crap luat in acea zi pe balta. Insa a dat gust ciorbei de carasi pe care am facut-o in ziua aia, acrita cu corcoduse ca nu aveam bors! Inutil sa spun ca nici nu l-am mai curatat de mate.
Insa partea interesanta acuma urmeaza. In timp ce sorbea din ciorba cumnatu-miu a dat peste acel crapustean si a simtit in gura gust de metal! Ei bine, se pare ca pestisorul de aur inghitise un carlig nr 6 Gamakatsu legat de fir textil si ulterior rupsese firul in timpul drilului! Sau fusese eliberat de pescar prin taierea firului! Ma intreb cum o fi trait atatea zile cu fierul in gat....Nu e poveste, am si martori! Uite, pacat ca a fost banat Gerula ca v-ar fi confirmat! A mai fost cu mine Serbanel dar si el e persona non grata...asa ca sa ma crezi pe cuvant.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Mar 2009, 13:16

serbanel a fost cu tine? :lol:
voi vorbiti intre voi? adica tu cu tine insuti? :lol:
care pune foc de diversiune pentru padurari? tu sau el? :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 20 Mar 2009, 01:52

Michael scrie:serbanel a fost cu tine? :lol:
voi vorbiti intre voi? adica tu cu tine insuti? :lol:
care pune foc de diversiune pentru padurari? tu sau el? :lol:
Michael, daca ar fi asa, as putea juca in filmul Psycho de Hitchock. Cum sa vorbesc eu cu mine? :lol: Poate ca Gerula e dublul meu, iar Serbanel reprezinta "the dark side of the force".

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 25 Mar 2009, 20:34

Ahhh... hard to see the dark side is...
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 26 Mar 2009, 08:59

Faza pe care o povestesc poate parea minciunica dar....poate ca nu. In 2007, prin iulie, am vazut in Gradina Botanica din Bucuresti ca este un lac nu mare dar nici f mic, traversat de un pod, si in apa se miscau voiosi carasi si crapi rosii (chinezesti). Lumea ii mai hranea cu pufuleti, paine etc. Mi-a incoltit soliid in mine ideea ca merita sa imi increc destoinicia de pescar sportiv acolo dar...era greu. Trecea mereu lume, copiii de carul, ba si gardieni publici. No chance. Pana la urma mi-a suras sansa. O zi de marti ploioasa, aleile pustii, am venit cu o geanta gen banana, pusa pe umar, in ea am pus uin spray cu nylon, pluta mica si carlig, fara plumbuisori. Ajuns pe pod, ma uit stanga-dreapta, nimeni! Imi iau inima in dinti, scot repede "unealta", pun un pufulete in ac, lansez cat mai perpendicular si...astept cam 10-15 secunde, urmeaza muscatura si drillul. Greu fara lanseta, din mana e dificil sa controlezi elanul pestelui. In fine, reusesc sa scot un crap de cca 800 grame, roscovan si frumos. Il bag in sac. Ma uit iar in jur, liniste si pace, ploua marunt. Arunc iar, astept incordat, musca destul de slab, numar pana la 7 si intep! Drill ceva mai scurt si aduc la mal in vreo 3-5 minute un ciortan de vreo 500 de grame. Rasuflu usurat, sunt vesel, viata e frumoasa cand...aud pasi in spate, ma intorc, era o maturatoare negricioasa care se apropiase tiptil, profitand de imposibilitatea mea de a avea atentia distributiva.
Si nici una nici doua incepe sa strige balabusta afurisita diverse mascari si acuzatii penibile, urla de mi-era frica sa nu vina gardienii ("potera") asa ca am bagat repede pestele in sac si...fuga fuga catre gard, am ajuns iute ca vantul la gardul care da spre Cotroceni, mai spre dea, insa...scena horror, era prea inalt parapetul de caramida si nu ma puteam catara pana la sarma de metal. Cu inima cat un purice alerg de-a lungul garului in jos pana ajung undeva unde ma pot catara. Cu chiu cu vai il sar si ajung in strada cam pe unde e statia lui 61 la vreo 100 de m. de intrarea in gradina. Evident, de frica poterei nu mai trec prin fata ci traversez directa, printre masini, ajuung pe partea cu Cotroceniul si dau coltul pe Bd Marinescu. In fine, a fost bine, putea fi rau de tot daca ma prindeau baietii cu uniforma. Chiar fara acte la mine cred ca ar fi reusit sa ma identifice. De atunci cand merg in Boitanica (rar, de vreo 3 ori pe an) am mereu grija sa nu imi incrucisez pasii cu balabusta urlatoare. Iar cu pestii din lac sunt acum prieten, ii hranesc si ii privesc ca pe niste animalute de companie.
PS - am uitat sa va spun ca cei 2 crapi prajiti auu fost destul de mediocri la gust, sub un crap salbatic romanesc dar drillul...drillul a facut toti banii. Cu mana goala, parca eram in "Batranul si marea", mai lipseau doar rechinii si briza ca sa fie scenariul complet. :lol:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 26 Mar 2009, 10:25

mah fario...vesnic haiduc :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 26 Mar 2009, 12:31

Michael scrie:mah fario...vesnic haiduc :lol:
:lol: :lol: Nuuu, in 2008 am avut permis ANPA si sper sa am si anul asta. Dar acest permis nu e valabil in Gr. Botanica, ei nu considera acel lac drept "apa publica". E vina mea?

Scrie răspuns