Pescuit pe Jiu !! Daca Dunare n-aveam.....

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Pescuit pe Jiu !! Daca Dunare n-aveam.....

Mesaj de Mugurstefan » 23 Dec 2004, 22:20

O sa poposesc cam de 2 ori pe an prin Judetul Dolj .
Ma intereseaza daca paote cineva sa ma informeze ce peshte se prinde mai nou pe Jiu,cat de sanatos e de consumat acel peshte samd.
anul trecut am trecut prin cheile jiului catre Petrosani-Deva cu masina si am vazut ca e tot asa rosu vara .adica poluat.pe de alta parte am auzit ca de la inchiderea minelor a inceput incet incet sa-si revina si sa prinzi si peshte.
Ma poate lumina cineva ? va rog1
Promit ca nu opresc peshtele daca spuneti ca e contaminat! :lol:
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 24 Dec 2004, 13:10

Domnule Mugur, va lamuresc eu. Am petrecut destul de timp pe Jiu in zona barajului de la Isalnita - 10 km de Craiova - si pot sa va spun urmatoarele:

1. aia nu e poluare foarte nociva pentru fauna, e doar carbune, iar de cativa ani buni incoace Jiul e foarte limpede,
2. E plin de clean, se prinde la microvoblere si rotative, scobar si mreana.
3. Sunt si somni mari, mijlocii si mici :lol: :lol: :lol:
4. Se mai prinde caras, rar avati si crapi, dar nu in zona barajului.

Pana una alta momelile naturale rulz la clean, in ordinea numerelor de pe tricou: greieri, bondari, buchet de viermisori etc.

Multumit? Numai bine!

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 24 Dec 2004, 16:54

todi scrie:Domnule Mugur, va lamuresc eu. Am petrecut destul de timp pe Jiu in zona barajului de la Isalnita - 10 km de Craiova - si pot sa va spun urmatoarele:

1. aia nu e poluare foarte nociva pentru fauna, e doar carbune, iar de cativa ani buni incoace Jiul e foarte limpede,
2. E plin de clean, se prinde la microvoblere si rotative, scobar si mreana.
3. Sunt si somni mari, mijlocii si mici :lol: :lol: :lol:
4. Se mai prinde caras, rar avati si crapi, dar nu in zona barajului.

Pana una alta momelile naturale rulz la clean, in ordinea numerelor de pe tricou: greieri, bondari, buchet de viermisori etc.

Multumit? Numai bine!
Multumesc de informatii.
Cele spuse de d-voastra confirma informatiile culese de la localnici ( loc. Bradesti ) care pescuiau acolo.
Doream o parere autorizata cu privire la ce rapitori se pot prinde, si credeam ca s-ar putea ca localnicii sa nu stie de stiuka si salau, pentru ca nu dau la spinning!
Acum stiu ca trebuie sa ma multumesc cu "ososhii" adica :clean,scobar ,mreana si poate si avat !!
Din cate stiu mai prind localnicii pe noapte somn la pripon paternoster , unii monshtrii si de 30 KG.
Totusi , am o intrebare pe final asa : ati luat la spinning scobar si mreana?
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Scrie răspuns